REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Choinka na święta. Sosna, świerk czy jodła – którą wybrać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aneta Szmidt
Sosna. fot. Fotolia
Sosna. fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jaką choinkę wybrać na święta? Sosna, świerk, a może jodła? Z ogromu proponowanych na stoiskach drzewek, musimy zdecydować się na jedno, którym będziemy cieszyć w ten świąteczny czas. Jak to zrobić? Jakie kryterium wybrać?

REKLAMA

Na stoiskach już od początku grudnia królują niezliczone ilości choinek. Sprzedający zachwalają każdą bez wyjątku. Przyszedł czas na to, byśmy sami wybrali.

Najbardziej popularne choinki - sosna pospolita, świerk pospolity i świerk srebrny

Do najbardziej rozpowszechnionych drzewek bożonarodzeniowych w Polsce należą: sosna pospolita, świerk pospolity i świerk srebrny. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się także jodła kaukaska, importowana  do naszego kraju aż z Dani. Dlaczego akurat te choinki są tak przez nas lubiane?

Sosna, świerk czy jodła?

W naszym kraju popularność sosny pospolitej bierze się z wielowiekowej tradycji, a także z tego, że jest powszechnie dostępna. Sosna charakteryzuje się stożkowatym przekrojem, jej gałęzie są sztywne, co pozwala bez przeszkód wieszać na niej różnego rodzaju ozdoby – nawet te masywniejsze. Igły mają przyjemny dla oka, jasnozielony kolor. Jest jeszcze jedna cecha charakterystyczna, która dla nas w ten świąteczny czas jest nie bez znaczenia – drzewko to wydziela intensywnie żywiczy zapach, budując w naszych domach bożonarodzeniowy nastrój. Jeśli się na nią zdecydujemy, koszt zakupu na pewno nie odchudzi naszego portfela, bowiem cena za taką choinkę waha się pomiędzy 20–60 zł, zależnie od jej wielkości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Co zrobić, żeby choinka długo stała?

Kolejnym najchętniej kupowanym przez nas drzewkiem jest świerk pospolity. Poznamy go od razu – ma charakterystyczne krótkie igły. Jest najczęściej  kupowanym drzewkiem na święta. Jego cena jest nieco wyższa niż cena sosny i utrzymuje się w przedziale 30–80zł. Mankamentem w przypadku jego zakupu jest to, iż w warunkach mieszkalnych bardzo szybko zaczyna gubić igły. Proces ten trwa od tygodnia  do trzech. Zatem najlepiej jest go kupować tuż przed świętami i pamiętać, by nie stawiać  w pobliżu kaloryferów. Jeżeli zależy nam na zapachu, warto jest wiedzieć, że świerk nie pachnie aż tak intensywnie jak sosna.

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Jest jeszcze jedna odmiana świerku, którą cenimy w naszych domach  – świerk srebrzysty, często nazywany również kłującym. Jak sama nazwa wskazuje, igły tego drzewa kłują, aczkolwiek jego nietypowa barwa może nam to nieco zrekompensować –  przechodzi ona od sinozielonej po srebrną. Ponad  to, jego gałęzie rozpościerają się równolegle do pnia, co nadaje mu majestatyczny wygląd. Igły utrzymują się znacznie dłużej, niestety niemal w ogóle nie wydziela on zapachu. Jego cena jest też wyższa w porównaniu do świerku pospolitego.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Jodła kaukaska ma gęste gałęzie, jej igły mają połyskującą, ciemnozieloną barwę, a dodatkowo – co ciekawe – są zaokrąglone, zatem nie kłują. Drzewo nie gubi ich – usychają one bezpośrednio na jego gałęzi, co jest dodatkowym plusem. Przed zakupem warto jest wiedzieć, że jodła kaukaska nie pachnie, a jej cena jest dosyć wysoka.  Jest jednak najtrwalszym z drzewek,i dostępna jest również w doniczkach, zatem po upływie świąt możemy cieszyć się nią przez cały rok – czy to na tarasie lub też na działce.

Zobacz także: Choinki w pojemnikach

Jak pielęgnować choinkę, aby długo stała?

REKLAMA

Bez względu na to jaką choinkę wybierzemy, możemy przedłużyć jej żywotność dbając o odpowiednie hartowanie – stopniowe przyzwyczajanie drzewka do temperatury jaka znajduje się w mieszkaniu (należy pamiętać by nie wstawiać choinki od razu do ciepłego pomieszczenia, najlepiej, żeby kilka dni postała w piwnicy lub garażu); podlewanie i zraszanie; a także o niestawianie jej w pobliżu kaloryferów. Możemy nawet pójść o krok dalej zmieniając światełka choinkowe z normalnych – szybko nagrzewających się, na LED-owe, co uchroni choinkę przed zbyt gwałtownym osypywaniem się igieł.

Do wyboru mamy wiele rodzajów choinek. Możemy postawić na żywotność drzewka – i zdecydować, czy chcemy choinkę w doniczce, czy też wolimy drzewko cięte. Przy jego wyborze możemy również kierować się tak ważnym kryterium, jakim jest cena. Najważniejszym jest jednak to, by jej obecność w naszym domu cieszyła i nastrajała w ten bożonarodzeniowy czas.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA