REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Choinka na święta. Sosna, świerk czy jodła – którą wybrać?

Aneta Szmidt
Sosna. fot. Fotolia
Sosna. fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jaką choinkę wybrać na święta? Sosna, świerk, a może jodła? Z ogromu proponowanych na stoiskach drzewek, musimy zdecydować się na jedno, którym będziemy cieszyć w ten świąteczny czas. Jak to zrobić? Jakie kryterium wybrać?

REKLAMA

Na stoiskach już od początku grudnia królują niezliczone ilości choinek. Sprzedający zachwalają każdą bez wyjątku. Przyszedł czas na to, byśmy sami wybrali.

Najbardziej popularne choinki - sosna pospolita, świerk pospolity i świerk srebrny

Do najbardziej rozpowszechnionych drzewek bożonarodzeniowych w Polsce należą: sosna pospolita, świerk pospolity i świerk srebrny. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się także jodła kaukaska, importowana  do naszego kraju aż z Dani. Dlaczego akurat te choinki są tak przez nas lubiane?

Sosna, świerk czy jodła?

W naszym kraju popularność sosny pospolitej bierze się z wielowiekowej tradycji, a także z tego, że jest powszechnie dostępna. Sosna charakteryzuje się stożkowatym przekrojem, jej gałęzie są sztywne, co pozwala bez przeszkód wieszać na niej różnego rodzaju ozdoby – nawet te masywniejsze. Igły mają przyjemny dla oka, jasnozielony kolor. Jest jeszcze jedna cecha charakterystyczna, która dla nas w ten świąteczny czas jest nie bez znaczenia – drzewko to wydziela intensywnie żywiczy zapach, budując w naszych domach bożonarodzeniowy nastrój. Jeśli się na nią zdecydujemy, koszt zakupu na pewno nie odchudzi naszego portfela, bowiem cena za taką choinkę waha się pomiędzy 20–60 zł, zależnie od jej wielkości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Co zrobić, żeby choinka długo stała?

Kolejnym najchętniej kupowanym przez nas drzewkiem jest świerk pospolity. Poznamy go od razu – ma charakterystyczne krótkie igły. Jest najczęściej  kupowanym drzewkiem na święta. Jego cena jest nieco wyższa niż cena sosny i utrzymuje się w przedziale 30–80zł. Mankamentem w przypadku jego zakupu jest to, iż w warunkach mieszkalnych bardzo szybko zaczyna gubić igły. Proces ten trwa od tygodnia  do trzech. Zatem najlepiej jest go kupować tuż przed świętami i pamiętać, by nie stawiać  w pobliżu kaloryferów. Jeżeli zależy nam na zapachu, warto jest wiedzieć, że świerk nie pachnie aż tak intensywnie jak sosna.

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Jest jeszcze jedna odmiana świerku, którą cenimy w naszych domach  – świerk srebrzysty, często nazywany również kłującym. Jak sama nazwa wskazuje, igły tego drzewa kłują, aczkolwiek jego nietypowa barwa może nam to nieco zrekompensować –  przechodzi ona od sinozielonej po srebrną. Ponad  to, jego gałęzie rozpościerają się równolegle do pnia, co nadaje mu majestatyczny wygląd. Igły utrzymują się znacznie dłużej, niestety niemal w ogóle nie wydziela on zapachu. Jego cena jest też wyższa w porównaniu do świerku pospolitego.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Jodła kaukaska ma gęste gałęzie, jej igły mają połyskującą, ciemnozieloną barwę, a dodatkowo – co ciekawe – są zaokrąglone, zatem nie kłują. Drzewo nie gubi ich – usychają one bezpośrednio na jego gałęzi, co jest dodatkowym plusem. Przed zakupem warto jest wiedzieć, że jodła kaukaska nie pachnie, a jej cena jest dosyć wysoka.  Jest jednak najtrwalszym z drzewek,i dostępna jest również w doniczkach, zatem po upływie świąt możemy cieszyć się nią przez cały rok – czy to na tarasie lub też na działce.

Zobacz także: Choinki w pojemnikach

Jak pielęgnować choinkę, aby długo stała?

REKLAMA

Bez względu na to jaką choinkę wybierzemy, możemy przedłużyć jej żywotność dbając o odpowiednie hartowanie – stopniowe przyzwyczajanie drzewka do temperatury jaka znajduje się w mieszkaniu (należy pamiętać by nie wstawiać choinki od razu do ciepłego pomieszczenia, najlepiej, żeby kilka dni postała w piwnicy lub garażu); podlewanie i zraszanie; a także o niestawianie jej w pobliżu kaloryferów. Możemy nawet pójść o krok dalej zmieniając światełka choinkowe z normalnych – szybko nagrzewających się, na LED-owe, co uchroni choinkę przed zbyt gwałtownym osypywaniem się igieł.

Do wyboru mamy wiele rodzajów choinek. Możemy postawić na żywotność drzewka – i zdecydować, czy chcemy choinkę w doniczce, czy też wolimy drzewko cięte. Przy jego wyborze możemy również kierować się tak ważnym kryterium, jakim jest cena. Najważniejszym jest jednak to, by jej obecność w naszym domu cieszyła i nastrajała w ten bożonarodzeniowy czas.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA