REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Choinka na święta. Sosna, świerk czy jodła – którą wybrać?

Aneta Szmidt
Sosna. fot. Fotolia
Sosna. fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jaką choinkę wybrać na święta? Sosna, świerk, a może jodła? Z ogromu proponowanych na stoiskach drzewek, musimy zdecydować się na jedno, którym będziemy cieszyć w ten świąteczny czas. Jak to zrobić? Jakie kryterium wybrać?

REKLAMA

Na stoiskach już od początku grudnia królują niezliczone ilości choinek. Sprzedający zachwalają każdą bez wyjątku. Przyszedł czas na to, byśmy sami wybrali.

Najbardziej popularne choinki - sosna pospolita, świerk pospolity i świerk srebrny

Do najbardziej rozpowszechnionych drzewek bożonarodzeniowych w Polsce należą: sosna pospolita, świerk pospolity i świerk srebrny. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się także jodła kaukaska, importowana  do naszego kraju aż z Dani. Dlaczego akurat te choinki są tak przez nas lubiane?

Sosna, świerk czy jodła?

W naszym kraju popularność sosny pospolitej bierze się z wielowiekowej tradycji, a także z tego, że jest powszechnie dostępna. Sosna charakteryzuje się stożkowatym przekrojem, jej gałęzie są sztywne, co pozwala bez przeszkód wieszać na niej różnego rodzaju ozdoby – nawet te masywniejsze. Igły mają przyjemny dla oka, jasnozielony kolor. Jest jeszcze jedna cecha charakterystyczna, która dla nas w ten świąteczny czas jest nie bez znaczenia – drzewko to wydziela intensywnie żywiczy zapach, budując w naszych domach bożonarodzeniowy nastrój. Jeśli się na nią zdecydujemy, koszt zakupu na pewno nie odchudzi naszego portfela, bowiem cena za taką choinkę waha się pomiędzy 20–60 zł, zależnie od jej wielkości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Co zrobić, żeby choinka długo stała?

Kolejnym najchętniej kupowanym przez nas drzewkiem jest świerk pospolity. Poznamy go od razu – ma charakterystyczne krótkie igły. Jest najczęściej  kupowanym drzewkiem na święta. Jego cena jest nieco wyższa niż cena sosny i utrzymuje się w przedziale 30–80zł. Mankamentem w przypadku jego zakupu jest to, iż w warunkach mieszkalnych bardzo szybko zaczyna gubić igły. Proces ten trwa od tygodnia  do trzech. Zatem najlepiej jest go kupować tuż przed świętami i pamiętać, by nie stawiać  w pobliżu kaloryferów. Jeżeli zależy nam na zapachu, warto jest wiedzieć, że świerk nie pachnie aż tak intensywnie jak sosna.

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Jest jeszcze jedna odmiana świerku, którą cenimy w naszych domach  – świerk srebrzysty, często nazywany również kłującym. Jak sama nazwa wskazuje, igły tego drzewa kłują, aczkolwiek jego nietypowa barwa może nam to nieco zrekompensować –  przechodzi ona od sinozielonej po srebrną. Ponad  to, jego gałęzie rozpościerają się równolegle do pnia, co nadaje mu majestatyczny wygląd. Igły utrzymują się znacznie dłużej, niestety niemal w ogóle nie wydziela on zapachu. Jego cena jest też wyższa w porównaniu do świerku pospolitego.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Jodła kaukaska ma gęste gałęzie, jej igły mają połyskującą, ciemnozieloną barwę, a dodatkowo – co ciekawe – są zaokrąglone, zatem nie kłują. Drzewo nie gubi ich – usychają one bezpośrednio na jego gałęzi, co jest dodatkowym plusem. Przed zakupem warto jest wiedzieć, że jodła kaukaska nie pachnie, a jej cena jest dosyć wysoka.  Jest jednak najtrwalszym z drzewek,i dostępna jest również w doniczkach, zatem po upływie świąt możemy cieszyć się nią przez cały rok – czy to na tarasie lub też na działce.

Zobacz także: Choinki w pojemnikach

Jak pielęgnować choinkę, aby długo stała?

REKLAMA

Bez względu na to jaką choinkę wybierzemy, możemy przedłużyć jej żywotność dbając o odpowiednie hartowanie – stopniowe przyzwyczajanie drzewka do temperatury jaka znajduje się w mieszkaniu (należy pamiętać by nie wstawiać choinki od razu do ciepłego pomieszczenia, najlepiej, żeby kilka dni postała w piwnicy lub garażu); podlewanie i zraszanie; a także o niestawianie jej w pobliżu kaloryferów. Możemy nawet pójść o krok dalej zmieniając światełka choinkowe z normalnych – szybko nagrzewających się, na LED-owe, co uchroni choinkę przed zbyt gwałtownym osypywaniem się igieł.

Do wyboru mamy wiele rodzajów choinek. Możemy postawić na żywotność drzewka – i zdecydować, czy chcemy choinkę w doniczce, czy też wolimy drzewko cięte. Przy jego wyborze możemy również kierować się tak ważnym kryterium, jakim jest cena. Najważniejszym jest jednak to, by jej obecność w naszym domu cieszyła i nastrajała w ten bożonarodzeniowy czas.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA