REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Choinka na święta. Sosna, świerk czy jodła – którą wybrać?

Aneta Szmidt
Sosna. fot. Fotolia
Sosna. fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jaką choinkę wybrać na święta? Sosna, świerk, a może jodła? Z ogromu proponowanych na stoiskach drzewek, musimy zdecydować się na jedno, którym będziemy cieszyć w ten świąteczny czas. Jak to zrobić? Jakie kryterium wybrać?

REKLAMA

Na stoiskach już od początku grudnia królują niezliczone ilości choinek. Sprzedający zachwalają każdą bez wyjątku. Przyszedł czas na to, byśmy sami wybrali.

Najbardziej popularne choinki - sosna pospolita, świerk pospolity i świerk srebrny

Do najbardziej rozpowszechnionych drzewek bożonarodzeniowych w Polsce należą: sosna pospolita, świerk pospolity i świerk srebrny. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się także jodła kaukaska, importowana  do naszego kraju aż z Dani. Dlaczego akurat te choinki są tak przez nas lubiane?

Sosna, świerk czy jodła?

W naszym kraju popularność sosny pospolitej bierze się z wielowiekowej tradycji, a także z tego, że jest powszechnie dostępna. Sosna charakteryzuje się stożkowatym przekrojem, jej gałęzie są sztywne, co pozwala bez przeszkód wieszać na niej różnego rodzaju ozdoby – nawet te masywniejsze. Igły mają przyjemny dla oka, jasnozielony kolor. Jest jeszcze jedna cecha charakterystyczna, która dla nas w ten świąteczny czas jest nie bez znaczenia – drzewko to wydziela intensywnie żywiczy zapach, budując w naszych domach bożonarodzeniowy nastrój. Jeśli się na nią zdecydujemy, koszt zakupu na pewno nie odchudzi naszego portfela, bowiem cena za taką choinkę waha się pomiędzy 20–60 zł, zależnie od jej wielkości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Co zrobić, żeby choinka długo stała?

Kolejnym najchętniej kupowanym przez nas drzewkiem jest świerk pospolity. Poznamy go od razu – ma charakterystyczne krótkie igły. Jest najczęściej  kupowanym drzewkiem na święta. Jego cena jest nieco wyższa niż cena sosny i utrzymuje się w przedziale 30–80zł. Mankamentem w przypadku jego zakupu jest to, iż w warunkach mieszkalnych bardzo szybko zaczyna gubić igły. Proces ten trwa od tygodnia  do trzech. Zatem najlepiej jest go kupować tuż przed świętami i pamiętać, by nie stawiać  w pobliżu kaloryferów. Jeżeli zależy nam na zapachu, warto jest wiedzieć, że świerk nie pachnie aż tak intensywnie jak sosna.

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Jest jeszcze jedna odmiana świerku, którą cenimy w naszych domach  – świerk srebrzysty, często nazywany również kłującym. Jak sama nazwa wskazuje, igły tego drzewa kłują, aczkolwiek jego nietypowa barwa może nam to nieco zrekompensować –  przechodzi ona od sinozielonej po srebrną. Ponad  to, jego gałęzie rozpościerają się równolegle do pnia, co nadaje mu majestatyczny wygląd. Igły utrzymują się znacznie dłużej, niestety niemal w ogóle nie wydziela on zapachu. Jego cena jest też wyższa w porównaniu do świerku pospolitego.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Jodła kaukaska ma gęste gałęzie, jej igły mają połyskującą, ciemnozieloną barwę, a dodatkowo – co ciekawe – są zaokrąglone, zatem nie kłują. Drzewo nie gubi ich – usychają one bezpośrednio na jego gałęzi, co jest dodatkowym plusem. Przed zakupem warto jest wiedzieć, że jodła kaukaska nie pachnie, a jej cena jest dosyć wysoka.  Jest jednak najtrwalszym z drzewek,i dostępna jest również w doniczkach, zatem po upływie świąt możemy cieszyć się nią przez cały rok – czy to na tarasie lub też na działce.

Zobacz także: Choinki w pojemnikach

Jak pielęgnować choinkę, aby długo stała?

REKLAMA

Bez względu na to jaką choinkę wybierzemy, możemy przedłużyć jej żywotność dbając o odpowiednie hartowanie – stopniowe przyzwyczajanie drzewka do temperatury jaka znajduje się w mieszkaniu (należy pamiętać by nie wstawiać choinki od razu do ciepłego pomieszczenia, najlepiej, żeby kilka dni postała w piwnicy lub garażu); podlewanie i zraszanie; a także o niestawianie jej w pobliżu kaloryferów. Możemy nawet pójść o krok dalej zmieniając światełka choinkowe z normalnych – szybko nagrzewających się, na LED-owe, co uchroni choinkę przed zbyt gwałtownym osypywaniem się igieł.

Do wyboru mamy wiele rodzajów choinek. Możemy postawić na żywotność drzewka – i zdecydować, czy chcemy choinkę w doniczce, czy też wolimy drzewko cięte. Przy jego wyborze możemy również kierować się tak ważnym kryterium, jakim jest cena. Najważniejszym jest jednak to, by jej obecność w naszym domu cieszyła i nastrajała w ten bożonarodzeniowy czas.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA