REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Myjka ciśnieniowa – zakup krok po kroku

Zastanawiasz się nad zakupem myjki ciśnieniowej? To nie tylko gadżet, ale również praktyczne i bardzo przydatne urządzenie, które pomoże utrzymać w czystości mnóstwo rzeczy – dywan, elewację, samochód, tapicerkę, podjazd, chodniki, narzędzia itp. Podpowiadamy, jak wybrać najodpowiedniejszą myjkę ciśnieniową.

Truskawki wiszące

Truskawki wiszące to oryginalna i efektowna odmiana owocu. Można ją uprawiać w domu w doniczce lub na zewnątrz w wiszącej skrzyni czy w ziemi gruntowej. Truskawki wiszące wytwarzają dużo rozłogów, które szybko kwitną i owocują.

Rodzaje folii do oczek wodnych – którą wybrać?

Folii dostępnych na rynku jest wiele. Mamy folie budowlane, folie z polietylenu (PE) folie z polichlorku winylu (PVC) oraz różnego typu membrany. Niestety nie wszystkie nadają się do budowy oczka wodnego. Większość z nich jest zbyt cienka i nie jest odporna na działanie promienie UV. Jaką w takim razie folię zakupić?

Surfinie – najpopularniejsze kwiaty balkonowe

Surfinie to kwiaty należące do grupy odmian petunii ogrodowej. Te rośliny są jednymi z najpopularniejszych kwiatów uprawianych w donicach na tarasach i balkonach. Surfinie zachwycają intensywnym, słodkim zapachem, dekoracyjnością kwiatów oraz różnorodnością barw.

REKLAMA

Mieczyki (Gladiola) – najbardziej popularne i lubiane kwiaty w ogrodzie

Mieczyki są roślinami należącymi do rodziny kosaćcowatych. Są to jedne z najbardziej lubianych i popularnych roślin ozdobnych. Kwiaty mieczyków mogą mieć różne barwy: żółte, pomarańczowe, czerwone, zielone, błękitne, białe, fioletowe i różowe. Mieczyki można spotkać w wielu polskich ogrodach. Zachwycają kolorowymi kwiatami oraz strzelistymi łodygami.

Rośliny do oczka wodnego – podwodne, pływające, bagienne i przybrzeżne

Rośliny są jednym z najważniejszych elementów oczka wodnego i to głównie one decydują o jego wyglądzie. Sprawdź, które rośliny najlepiej sprawdzą się w Twoim oczku wodnym.

Naturalne sposoby na mszyce

Sposobów na mszyce jest wiele. Preparaty chemiczne nie są najzdrowsze dla środowiska. Zobacz, jak w naturalny sposób można zwalczyć mszyce.

Jak wybrać najlepszy grill ogrodowy?

Przenośne grille ogrodowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Taki grill umożliwia nam łatwą zmianę miejsca grillowania. Spośród przenośnych grillów ogrodowych wyróżniamy: grille elektryczne, gazowe lub na węgiel. Sprawdź, który grill najlepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie.

REKLAMA

Wąż ogrodowy – który wybrać?

Wąż ogrodowy jest jednym ze stałych elementów wyposażenia ogrodu. Najczęściej z węża ogrodowego korzystamy w okresie lata, kiedy nawadniamy rośliny dużą ilością wody, chcąc zapewnić im ciągły wzrost. Rozważając zakup węża ogrodowego, do wyboru mamy węże o różnych średnicach i z różnymi końcówkami. Zobacz, który będzie dla Ciebie najlepszy.

Zioła fotouczulające – po nich nie wychodź na słońce

Zioła fotouczulające to takie rośliny, które powodują nadwrażliwość skóry na promienie słoneczne lub sztuczne promieniowanie ultrafioletowe. Wśród tej grupy ziół znajdują się m.in. dziurawiec, nagietek, bergamotka oraz arcydzięgiel. Zobacz, jaki wpływ na Twoje zdrowie mają zioła fotouczulające.

Naturalne filtry chroniące przed promieniowaniem UV

Niektóre rośliny mają właściwości chroniące przed promieniowaniem UV. Robione z nich olejki oraz pasty, nakładane na skórę mogą ochronić nas przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Olejki z orzecha włoskiego, awokado, rumianku lub aloesu to jedne z najstarszych sposobów ochrony skóry przed promieniowaniem UV. Dzięki tym właściwościom, możemy stosować je jako filtry ochronne przed działaniem szkodliwych promieni słonecznych.

Ręczne narzędzia ogrodowe – przydatne w każdym ogrodzie

Ręczne narzędzia ogrodowe usprawnią i uskutecznią pracę w ogrodzie. Wraz z nadejściem wiosny warto zadbać o kondycję naszych działek, a ręczne narzędzia mogą nam to ułatwić. Do ręcznych narzędzi ogrodowych zaliczamy m.in. gracki, motyki, grabie, szpadle, widły i wiele innych. Poszczególne narzędzia nadają się do wielu prac ogrodowych. Przeczytaj, które z nich będą odpowiednie do Twojego ogrodu.

Odkurzacz do liści – jak wybrać odpowiedni?

Odkurzacz do liści jest bardzo przydatnym urządzeniem. Zwłaszcza, gdy posiadamy bardzo dużą działkę bądź gdy drzewa w naszym sadzie gubią liście. Odkurzacz ogrodowy może być szczególnie przydatny w okresie jesiennym. Pomaga w utrzymaniu porządku i usprawnia pracę w ogrodzie Należy jednak pamiętać, że na wybór odpowiedniego odkurzacza do liści wpływa wiele czynników.

Bób w ogrodzie – uprawa

Uprawa bobu jest bardzo prosta i popularna w Polsce. Do bezpośredniej konsumpcji najczęściej wykorzystuje się zielone, niedojrzałe nasiona bobu, które zawierają białko, węglowodany, sole mineralne oraz kompleks witamin. Co warto wiedzieć o uprawie bobu?

Daktyle – uprawa

Palmy daktylowe uprawiane były prawdopodobnie już siedem tysięcy lat temu w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, o czym świadczą rysunki wyryte na skałach. Najczęściej uprawiane są trzy gatunki daktylowca: kanaryjski, właściwy i niski. Szczególnie godną polecenia rośliną do hodowli w domu jest daktylowiec kanaryjski. Jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki, otrzymamy dużą i piękna roślinę. Daktylowiec niski najlepiej rośnie w warunkach szklarniowych, w mieszkaniach żyje on krócej i wymaga większej troski.

Piwonie – róże bez kolców

Piwonia jest rośliną należącą do rodziny piwoniowatych. Jest to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych roślin kwiatowych spotykanych w ogrodach. Kwiaty piwonii mogą mieć różne kolory: różowe, czerwone, purpurowe, białe i inne. Piwonia to roślina, która ma duże i piękne pąki. Poza okazałymi kwiatami i pięknym zapachem piwonia jest rośliną łatwą uprawie i długowieczną.

Najlepsze rośliny na żywopłoty

Najlepsze rośliny na żywopłoty to berberys, tuja, bukszpan, jałowiec oraz ostrokrzew. Żywopłot upiększy ogród a roślinna ściana osłoni przed wiatrem i podzieli przestrzeń na przytulne zakątki. Zobacz, która z wymienionych roślin jest najlepsza na Twój żywopłot.

Jaśmin w ogrodzie

Jaśmin to piękny krzew ogrodowy łatwy w uprawie. Jaśmin ma ok 60 różnych odmian. Kiedyś najwięcej uprawiano Jaśminowca wonnego, teraz najbardziej popularne są specjalnie hodowane różne mieszańce jaśminowca.

Antyki w ogrodzie – sposób na niepowtarzalny ogród

Antyki w ogrodzie to sposób na piękny ogród w wyjątkowym stylu. To, co wiele osób uważa za niepotrzebne, przy odrobinie wysiłku może stać się elementem wystroju naszego ogrodu. Stare doniczki, ceramika, płyty kamienne, stare meble, to tylko niektóre przedmioty, które mogą spowodować, że nasz ogród nabierze wyjątkowego charakteru. Zobacz jak tego dokonać.

Zwalczanie chwastów – metody

Chwasty występują w większości ogrodów. Perz rozłogowy, mniszek pospolity i mlecz polny, to tylko niektóre z nich. Rosną bardzo szybko i zagłuszają uprawiane przez nas rośliny, osłabiają je i utrudniają im dostęp do substancji odżywczych. Walka z chwastami jest codzienną zmorą ogrodników. Najlepszy moment na ich zwalczanie jest wiosną. Sprawdź, jakie są metody pozbycia się chwastów.

Kosiarki do trawy – rodzaje

Na rynku możemy spotkać różne modele kosiarek do trawy. Poszczególne kosiarki nadają się do różnych powierzchni trawnika np. kosiarka spalinowa świetnie sprawdza się przy koszeniu powierzchni powyżej 1000 m2. Przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniej kosiarki do trawy.

Turkuć podjadek – nieproszony gość w ogrodzie

Turkuć podjadek to owad, na którego sam widok włos może się zjeżyć. Ten dość spory owad, który swoim wyglądem może nieźle przestraszyć, większość czasu spędza pod ziemią obgryzając korzenie roślin. Podpowiadamy, jak w sposób ekologiczny pozbyć się turkucia z ogrodu.

Kamien w ogrodzie – meble, ścieżki i schody

Kamień to naturalny materiał, który warto wykorzystać w aranżacji ogrodu. Trwały i wytrzymały świetnie sprawdzi się w różnych postaciach. Z kamienia w ogrodzie możemy wykonać nie tylko ścieżki, ale i meble. Zobacz, jak możesz wykorzystać kamień we własnym ogrodzie.

10 sposobów, jak uchronić się przed użądleniem owadów

Użądlenie osy czy pszczoły może być dość bolesne. Kiedy na dworze robi się cieplej, pojawia się coraz więcej owadów. Zobacz, w jaki sposób można chronić się przed użądleniami owadów.

Owoce i warzywa w lipcu

Lipiec pozwala cieszyć się prawdziwą feerią owoców i warzyw. Zbieramy dojrzałe owoce, robimy z nich przetwory. Można już zacząć kopać młode ziemniaki i zrywać cukinię. Ale trzeba też pamiętać o pielęgnacji roślin, których plony będziemy zbierać nieco później.

Sposoby zabezpieczenia działki przed kretami

Krety na działce bywają bardzo uciążliwe. Zwierzęta te są prawnie chronione w naszym kraju, więc jedyne co możemy zrobić, aby się przed nimi obronić, to zastosować metody zmuszające je do przeniesienia się na inny teren. Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia ogrodu jest specjalna siatka przeciw kretom.

Odmiany truskawek

Truskawki uprawiane są ze względu na wyjątkowe walory smakowe. Ich owoce są źródłem witaminy C oraz flawonoidów, a także antocyjan, fosforu, żelaza i bromeliny. Truskawki są jednymi z najbardziej popularnych owoców w naszym kraju. Uprawianych jest wiele ich odmian.

Rabarbar w ogrodzie – uprawa

Rabarbar jest byliną, która dorasta do półtora metra wysokości. Jest to roślina wieloletnia, jej zimująca w ziemi część podziemna nie zamiera, lecz odradza się na wiosnę, wypuszczając świeże liście. Rabarbar nie ma dużych wymagań, dlatego często uprawiany jest w przydomowych ogródkach.

Ogród dla dzieci

Ogród zaaranżowany specjalnie dla dzieci to wspaniałe doświadczenie edukacyjne pozwalające im na kontakt z naturą już od najmłodszych lat. Dzieci mogą np. uczestniczyć w różnych pracach ogrodniczych gdzie będą zgłębiać tajniki natury i pałaszować wyhodowane przez siebie warzywa i owoce. Zobaczcie, jak stworzyć ogród dla dzieci?

Rozmnażanie iglaków – jak to zrobić?

Iglaki to bardzo popularne rośliny często sadzone w wielu ogrodach. Chcąc obsadzić nimi całą posesję często musimy kupić od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk co wiąże się ze znacznymi kosztami. A może by je tak rozmnożyć? Podpowiadamy, jak to zrobić.

Różne odmiany pomidorów

Pomidory są bardzo zdrowe, ponieważ zawierają likopen – przeciwutleniacz zapobiegający chorobom nowotworowym. W Polsce uprawianych jest wiele odmian pomidorów. Poszczególne odmiany pomidorów różnią się od siebie kształtem, miękkością oraz smakiem.

Odmiany śliw w Polsce

Poszczególne odmiany śliw różnią się między sobą rozmiarem, kształtem, okresem dojrzewania, kolorem oraz smakiem. Najbardziej popularne w Polsce są Węgierki, Mirabelki oraz Renklody, ale kilka innych odmian również zasługuje na uwagę.

Pożyteczne owady w ogrodzie

Nikt z nas nie lubi owadów, ale nie każdy wie, że niektóre z nich są całkiem pożyteczne. Ważki, bzygi, trzmiele to tylko nieliczne z owadów, które mają dobroczynny wpływ na nasz ogród i na nas samych. Zobacz dlaczego.

Pietruszka czy pasternak – jak je odróżnić?

Pietruszka korzeniowa i pasternak mają bardzo podobne korzenie, jednak wyraźnie różnią się smakiem. Bywają mylone przez klientów sklepów warzywnych, a nawet przez samych sprzedawców, którzy często błędnie opisują dostarczone im przez hodowców warzywa. Zobacz jak odróżnić pasternak od pietruszki?

Jak kosić trawnik?

Koszenie trawnika wydaje się dość prostym zadaniem. Jest jednak kilka zasad, których warto przestrzegać podczas dbania o trawę. Zobacz, kiedy najlepiej podlewać trawnik oraz na jaką długość go przycinać.

Zakup iglaków – krok po kroku

Iglaki w ostatnim czasie stały się bardzo częstą ozdobą balkonów, tarasów a także ogrodów. Iglaki mają wiele zalet. Gęsto sadzone mogą stanowić naturalna barierę - ogrodzenie, poza tym nie gubią liści w związku z czym jest z nimi mniej pracy, niż z niektórymi gatunkami drzewami i krzewami. Poniżej przedstawiamy poradnik, jak kupować iglaki.

Śliwka w ogrodzie – uprawa

Najstarsze informacje o śliwach w Polsce pochodzą z XII wieku. Śliwa należy do rodzaju krzewów - Prunus, który obejmuje 32 gatunki. Większość odmian uprawianych w Polsce została przywieziona z Węgier. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na uprawę śliw w ogrodzie?

Owoce i warzywa w czerwcu

Czerwiec to miesiąc, kiedy w warzywniku pojawiają się coraz to nowe warzywa. Wśród owoców najwięcej jest truskawek i czereśni. Jakie jeszcze owoce i warzywa można zbierać w czerwcu?

Pasternak – uprawa

Pasternak do XVIII wieku był w Polsce jedną z podstawowych jarzyn, nie znano bowiem jeszcze wtedy ani ziemniaków, ani marchwi, ani buraków. Do jedzenia używano aromatycznych i pożywnych korzeni. Uprawa pasternaku jest stosunkowo prosta. Zobacz co warto wiedzieć o tej roślinie?

Odmiany wiśni

Drzewa wiśniowe znane są już od czasów prehistorycznych, kiedy popularne były na Środkowym Wschodzie. W Europie rozpowszechnili je Rzymianie. Drzewa wiśniowe najliczniej rosną we Wschodniej Azji. W Japonii, zwanej krajem kwitnącej wiśni, hodowane są głównie gatunki ozdobne. Hodowlę drzewek wiśniowych w Polsce rozpoczęto prawdopodobnie około X wieku. Kilka odmian cieszy się w naszym kraju szczególną popularnością.

Brzoskwinie w ogrodzie – uprawa

Brzoskwinia to ciekawy gatunek drzewa owocowego, które często jest uprawiane w ogródkach działkowych i przydomowych. Aby drzewko brzoskwiniowe wydało duże i smaczne owoce, należy je odpowiednio przycinać. Owoce brzoskwini mają wykwintny smak połączony z niesamowitym aromatem, któremu nie dorównuje żaden inny owoc. Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie brzoskwini?

Warzywa cebulowe do sadzenia wiosną

Wiosna to najpiękniejsza pora roku, ale też najtrudniejsza dla wszystkich posiadaczy własnych ogródków. Wiosną sadzimy między innymi warzywa cebulowe takie jak: cebulę z dymki, czosnek, por, rokambuł i bardzo popularny szczypiorek. Przeczytaj nasze wskazówki, jak uprawiać warzywa cebulowe.

Cykoria w ogrodzie – uprawa

Cykoria sałatowa jest rośliną liściastą. Cykorię od sałaty odróżnia przede wszystkim to, że cykoria jest znacznie bogatsza w substancje odżywcze, szczególnie te cenne w okresie zimowym. Zobacz co warto wiedzieć o uprawie cykorii sałatowej?

Tarasy drewniane – inspiracje

Drewniany taras może prawdziwą ozdobą ogrodu. O ile będziemy właściwie dbać o drewniane deski tarasowe, będziemy mogli cieszyć się jego urokiem przez długi czas. Zobacz inspirującą galerię.

15 sposobów jak nie tracić witamin pochodzących z owoców i z warzyw

Aby zachować maksymalną ilość witamin w przygotowywanych warzywach lub owocach, należy przyrządzać je w odpowiedni sposób. Zobacz 15 sposobów, dzięki którym będziesz mógł przygotowywać zdrowe posiłki.

Herbatki ziołowe z własnego ogródka

Samodzielnie zrobione herbatki ziołowe staja się coraz bardziej popularne. W ostatnim czasie można zaobserwować znaczna zainteresowanie uprawą roślin leczniczych w przydomowych ogrodach. Podpowiadamy z jakich roślin z własnego ogrodu można przygotować lecznicze napary i herbatki.

Por – uprawa

Por jest rośliną dwuletnią, uprawia się go jednak jako roślinę jednoroczną, aby poza cebulą wykorzystać także jego liście. Por należy do warzyw uprawianych jako jarzyna lub przyprawa kuchenna. Jest łatwy w uprawie i odporny na niskie temperatury, dzięki czemu można go zbierać nawet zimą. Pot może stanowić wspaniałą przyprawę do mięsa i do sosów. Jest to też znakomity dodatek do mięs. Jak uprawiać por?

Kukurydza w ogrodzie – uprawa

Kukurydza jest rośliną bardzo prostą w uprawie. W Polsce kukurydza uprawiana jest głównie na kiszonkę, rzadziej na susz oraz na ziarno. Roślina ta jest bardzo popularna w kuchni meksykańskiej, która w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zobacz, co warto wiedzieć o uprawie kukurydzy?

Nawożenie pomidorów

Pomidory są jednymi z częściej uprawianych warzyw w przydomowych warzywnikach. Podczas ich uprawy, często pojawia się pytanie – jak je nawozić.

Papryka – uprawa

Papryka przywędrowała do nas z Ameryki Środkowej i z Ameryki Południowej, w Polsce uprawa papryki stała się bardzo popularna w ciągu ostatnich 15 lat. Papryka jest warzywem cenionym w ze względu na walory smakowe, a także dużą zawartość witaminy C, żelaza oraz wapnia. Co warto wiedzieć o uprawie papryki?

REKLAMA