Bób w ogrodzie – uprawa
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego warto jeść bób?
Bób jest rośliną strączkową zasobną w łatwo przyswajalne białko roślinne, błonnik, fosfor, wapń, żelazo oraz witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina) i witamina C.
REKLAMA
Stanowisko
Wskazane jest stanowisko nasłonecznione, ale roślina ta poradzi sobie także w delikatnym półcieniu.
Podłoże
Najlepsze pod uprawę bobu są gleby ciężkie, o dużej pojemności wodnej i dobrze przewietrzane, mady i czarne ziemie. Nie nadają się gleby zbyt suche i piaszczyste.Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny lub zbliżony do obojętnego.
Wysiew
Bób wysiewamy wiosną, jak najwcześniej. Nasiona mają zdolność kiełkowania w niskich temperaturach (3–4oC), a młode siewki wytrzymują spadek temperatury do -4oC. Optymalna temperatura wzrostu wynosi 18–22oC. Bób należy wysiewać w rzędy co 40–60cm, w rzędzie co 10 cm. Głębokość siewu powinna wynosić 6–10 cm.
Zobacz także: Fasola szparagowa – uprawa
Nawożenie
Bób należy wysiewać w pierwszym roku po zastosowaniu obornika. W zależności od zasobności gleby można stosować nawożenie mineralne.
Podlewanie
Roślina ma duże wymagania wodne, dlatego należy dbać o regularne nawadnianie. Należy systematycznie podlewać bób zwłaszcza w okresach bezdeszczowych, a także od początku kwitnienia. Stałą wilgotność podłoża trzeba szczególnie zapewnić na glebach lżejszych, piaszczystych. Po każdym podlewaniu, a także po deszczach glebę spulchniamy.
Szkodniki i choroby
Szkodnikami groźnymi dla bobu są mszyce trzmielinowo–burakowe oraz strąkowiec bobowy, którego samica składa jaja na młodych zawiązkach strąków.
Pielęgnacja
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym towarzyszącym uprawie bobu jest walka z chwastami. Bób z siewu wczesnego wschodzi dość długo, co sprzyja szybkiemu rozwojowi roślin konkurencyjnych. Uprawę należy odchwaszczać dwukrotnie – pierwszy raz po wzejściu roślin i drugi – przed kwitnieniem. Kiedy rośliny bobu pokryją międzyrzędzia, chwasty nie będą już dla nich zagrożeniem.
Bób z oliwą czosnkową
Składniki:
bób
oliwa z oliwek
czosnek
sól
pieprz
Sposób przygotowania:
Bób płuczemy i wrzucamy na wrzątek. Gotujemy przez 3–4 minuty, po czym zalewamy na sitku zimną wodą i wyłuskujemy. Wyłuskany bób ponownie wrzucamy na wrzątek i gotujemy do miękkości. W międzyczasie wyciskamy dwa ząbki czosnku do oliwy, dodajemy sól, pieprz i dokładnie mieszamy. Ugotowany, miękki bób polewamy doprawioną oliwą.
Zobacz także: Groch – uprawa
REKLAMA
REKLAMA