Wąż ogrodowy – który wybrać?
REKLAMA
REKLAMA
Rodzaje węży ogrodowych – średnica
Zakup odpowiedniego węża ogrodowego w znacznej części zależy od instalacji wodnej, do której zamierzamy węża podłączyć oraz zastosowanych w niej przekroju rur. Do wyboru mamy dwie średnice przekroju: ½ cala oraz ¾ cala. Ta pierwsza jest częściej spotykana i stosowana. Długość węża dobieramy odpowiednio do własnych potrzeb. Możemy też zastanowić się nad wykonaniem w ogrodzie kilku ujęć wody, do których będziemy mogli podpinać krótsze węże, zamiast posługiwać się jednym długim i ciężkim. W przypadku gdy nie instalujemy węża na stałe, możemy pomyśleć o zakupie specjalnego bębna lub wózka, na który będziemy mogli nawinąć wąż. W ten sposób łatwiej będzie nam go przenosić i przechowywać.
REKLAMA
Zobacz także: Podlewanie ogrodu
Końcówki do wężów ogrodowych
Do wężów ogrodowych możemy dobrać różnego rodzaju końcówki m.in. zraszacze proste, stacjonarne oraz pistolety do trzymania w ręku.
Zraszacze proste
Zraszacze możemy postawić w dowolnej części ogrodu. Ich działanie jest zależne od ciśnienia wody w wężu. Możemy regulować strumień wody od delikatnego (do podlewania i zraszania trawnika) po silny (którym można spłukać samochód).
Na następnej stronie: Zraszacze stacjonarne
Zraszacze stacjonarne
Zraszacze stacjonarne z możliwością obracania się świetnie nadają się do podlewania dużych powierzchni ogrodowych w przeciwieństwie do końcówek zraszających, które lepiej sprawdzają się przy nawadnianiu małych przestrzeni lub rabat kwiatowych.
Na następnej stronie: Pistolety do trzymania w ręku
Pistolety do trzymania w ręku
Pistolety do trzymania w ręku posiadają regulację strumienia wody oraz blokadę, dzięki której możemy zablokować przepływ. Na rynku są dostępne również takie modele, w których podczas dłuższego podlewania nie ma konieczności ciągłego wciskania spustu.
Wszystkie wymienione wyżej końcówki do węży ogrodowego są proste w obsłudze i można używać ich w każdej części ogrodu.
Zobacz także: Woda w ogrodzie: kompendium
Na następnej stronie: Na co zwrócić uwagę podczas wyboru węża ogrodowego?
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru węża ogrodowego?
W sklepach ogrodniczych dostępne są różnego rodzaju węże ogrodowe. Dlatego przy wyborze tego odpowiedniego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech:
- Materiał
Najlepiej wybierać te węże ogrodowe, które są wykonane z elastycznych materiałów zapobiegających zginaniu oraz załamywaniu. Dzięki temu, wąż ogrodowy będzie odporny na ścieranie, uszkodzenia oraz negatywne warunki atmosferyczne.
- Długość węża
Przy zakupie węża ogrodowego powinniśmy wiedzieć jakie rozmiary ma nasza działka oraz jaka jest odległość między miejscem poboru wody a najdalszym punktem w ogrodzie. Do długości węża należy dodać jeszcze pewien zapas, który umożliwi nam omijanie przeszkód ograniczających stosowanie węża w linii prostej.
- Średnica węża
Od średnicy węża zależy efektywność i ilość poświęconego czasu na podlewanie. Im większa średnica tym większe ciśnienie, które maleje wraz z długością węża. W dużych ogrodach sprawdzi się wąż o średnicy ¾ cala, natomiast dla mniejszych odpowiedni będzie waż ogrodowy o średnicy ½ cala.
- Grubość węża
Grubość węża jest ważną cechą, od której zależy jego wytrzymałość. Węże wielowarstwowe oraz zbrojone gwarantują dłuższą trwałość węża i odporność na uszkodzenia. Nie ulegają również ścieraniu i mogą nam służyć przez wiele lat.
- Cena
REKLAMA
Cena węża ogrodowego jest zależna od materiału z jakiego jest wykonany, jego grubości, średnicy oraz długości. Dobrej jakości wąż ogrodowy przekracza cenę 100 zł. Za węże powyżej 25 m długości i o większej wytrzymałości możemy zapłacić nawet kilkaset złotych. Jest to jednak dobra inwestycja, która zapewni nam użytkowanie z takiego węża ogrodowego przez wiele lat.
Wąż ogrodowy odporny na ścieranie, uszkodzenia, negatywne warunki atmosferyczne, wytrzymujący większe ciśnienie oraz wyposażony w przydatną końcówkę może nam służyć przez wiele lat. Wystarczy odpowiednio go przechowywać a przed zimą osuszyć i umieścić w suchym miejscu.
Zobacz także: Podlewanie ręczne czy nawadnianie?
REKLAMA
REKLAMA