REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wąż ogrodowy – który wybrać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Podlewanie. Fot. Fotolia
Podlewanie. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wąż ogrodowy jest jednym ze stałych elementów wyposażenia ogrodu. Najczęściej z węża ogrodowego korzystamy w okresie lata, kiedy nawadniamy rośliny dużą ilością wody, chcąc zapewnić im ciągły wzrost. Rozważając zakup węża ogrodowego, do wyboru mamy węże o różnych średnicach i z różnymi końcówkami. Zobacz, który będzie dla Ciebie najlepszy.

Rodzaje węży ogrodowych – średnica

Zakup odpowiedniego węża ogrodowego w znacznej części zależy od instalacji wodnej, do której zamierzamy węża podłączyć oraz zastosowanych w niej przekroju rur. Do wyboru mamy dwie średnice przekroju: ½ cala oraz ¾ cala. Ta pierwsza jest częściej spotykana i stosowana. Długość węża dobieramy odpowiednio do własnych potrzeb. Możemy też zastanowić się nad wykonaniem w ogrodzie kilku ujęć wody, do których będziemy mogli podpinać krótsze węże, zamiast posługiwać się jednym długim i ciężkim. W przypadku gdy nie instalujemy węża na stałe, możemy pomyśleć o zakupie specjalnego bębna lub wózka, na który będziemy mogli nawinąć wąż. W ten sposób łatwiej będzie nam go przenosić i przechowywać.

REKLAMA

Zobacz także: Podlewanie ogrodu

Końcówki do wężów ogrodowych

Do wężów ogrodowych możemy dobrać różnego rodzaju końcówki m.in. zraszacze proste, stacjonarne oraz pistolety do trzymania w ręku.

Zraszacze proste

Zraszacze możemy postawić w dowolnej części ogrodu. Ich działanie jest zależne od ciśnienia wody w wężu. Możemy regulować strumień wody od delikatnego (do podlewania i zraszania trawnika) po silny (którym można spłukać samochód).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na następnej stronie: Zraszacze stacjonarne


Zraszacze stacjonarne

Zraszacze stacjonarne z możliwością obracania się świetnie nadają się do podlewania dużych powierzchni ogrodowych w przeciwieństwie do końcówek zraszających, które lepiej sprawdzają się przy nawadnianiu małych przestrzeni lub rabat kwiatowych.

Na następnej stronie: Pistolety do trzymania w ręku


Pistolety do trzymania w ręku

Pistolety do trzymania w ręku posiadają regulację strumienia wody oraz blokadę, dzięki której możemy zablokować przepływ. Na rynku są dostępne również takie modele, w których podczas dłuższego podlewania nie ma konieczności ciągłego wciskania spustu.

Wszystkie wymienione wyżej końcówki do węży ogrodowego są proste w obsłudze i można używać ich w każdej części ogrodu.

Zobacz także: Woda w ogrodzie: kompendium

Na następnej stronie: Na co zwrócić uwagę podczas wyboru węża ogrodowego?


Na co zwrócić uwagę podczas wyboru węża ogrodowego?

W sklepach ogrodniczych dostępne są różnego rodzaju węże ogrodowe. Dlatego przy wyborze tego odpowiedniego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech:

  • Materiał

Najlepiej wybierać te węże ogrodowe, które są wykonane z elastycznych materiałów zapobiegających zginaniu oraz załamywaniu.  Dzięki temu, wąż ogrodowy będzie odporny na ścieranie, uszkodzenia oraz negatywne warunki atmosferyczne.

  • Długość węża

Przy zakupie węża ogrodowego powinniśmy wiedzieć jakie rozmiary ma nasza działka oraz jaka jest odległość między miejscem poboru wody a najdalszym punktem w ogrodzie. Do długości węża należy dodać jeszcze pewien zapas, który umożliwi nam omijanie przeszkód ograniczających stosowanie węża w linii prostej.

  • Średnica węża

Od średnicy węża zależy efektywność i ilość poświęconego czasu na podlewanie. Im większa średnica tym większe ciśnienie, które maleje wraz z długością węża. W dużych ogrodach sprawdzi się wąż o średnicy ¾ cala, natomiast dla mniejszych odpowiedni będzie waż ogrodowy o średnicy ½ cala.

  • Grubość węża

Grubość węża jest ważną cechą, od której zależy jego wytrzymałość. Węże wielowarstwowe oraz zbrojone gwarantują dłuższą trwałość węża i odporność na uszkodzenia. Nie ulegają również ścieraniu i mogą nam służyć przez wiele lat.

  • Cena

REKLAMA

Cena węża ogrodowego jest zależna od materiału z jakiego jest wykonany, jego grubości, średnicy oraz długości. Dobrej jakości wąż ogrodowy przekracza cenę 100 zł. Za węże powyżej 25 m długości i o większej wytrzymałości możemy zapłacić nawet kilkaset złotych.  Jest to jednak dobra inwestycja, która zapewni nam użytkowanie z takiego węża ogrodowego przez wiele lat.

Wąż ogrodowy odporny na ścieranie, uszkodzenia, negatywne warunki atmosferyczne, wytrzymujący większe ciśnienie oraz wyposażony w przydatną końcówkę może nam służyć przez wiele lat. Wystarczy odpowiednio go przechowywać a przed zimą osuszyć i umieścić w suchym miejscu.

Zobacz także: Podlewanie ręczne czy nawadnianie?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

REKLAMA

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA