REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wąż ogrodowy – który wybrać?

Podlewanie. Fot. Fotolia
Podlewanie. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wąż ogrodowy jest jednym ze stałych elementów wyposażenia ogrodu. Najczęściej z węża ogrodowego korzystamy w okresie lata, kiedy nawadniamy rośliny dużą ilością wody, chcąc zapewnić im ciągły wzrost. Rozważając zakup węża ogrodowego, do wyboru mamy węże o różnych średnicach i z różnymi końcówkami. Zobacz, który będzie dla Ciebie najlepszy.

Rodzaje węży ogrodowych – średnica

Zakup odpowiedniego węża ogrodowego w znacznej części zależy od instalacji wodnej, do której zamierzamy węża podłączyć oraz zastosowanych w niej przekroju rur. Do wyboru mamy dwie średnice przekroju: ½ cala oraz ¾ cala. Ta pierwsza jest częściej spotykana i stosowana. Długość węża dobieramy odpowiednio do własnych potrzeb. Możemy też zastanowić się nad wykonaniem w ogrodzie kilku ujęć wody, do których będziemy mogli podpinać krótsze węże, zamiast posługiwać się jednym długim i ciężkim. W przypadku gdy nie instalujemy węża na stałe, możemy pomyśleć o zakupie specjalnego bębna lub wózka, na który będziemy mogli nawinąć wąż. W ten sposób łatwiej będzie nam go przenosić i przechowywać.

REKLAMA

Zobacz także: Podlewanie ogrodu

Końcówki do wężów ogrodowych

Do wężów ogrodowych możemy dobrać różnego rodzaju końcówki m.in. zraszacze proste, stacjonarne oraz pistolety do trzymania w ręku.

Zraszacze proste

Zraszacze możemy postawić w dowolnej części ogrodu. Ich działanie jest zależne od ciśnienia wody w wężu. Możemy regulować strumień wody od delikatnego (do podlewania i zraszania trawnika) po silny (którym można spłukać samochód).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na następnej stronie: Zraszacze stacjonarne


Zraszacze stacjonarne

Zraszacze stacjonarne z możliwością obracania się świetnie nadają się do podlewania dużych powierzchni ogrodowych w przeciwieństwie do końcówek zraszających, które lepiej sprawdzają się przy nawadnianiu małych przestrzeni lub rabat kwiatowych.

Na następnej stronie: Pistolety do trzymania w ręku


Pistolety do trzymania w ręku

Pistolety do trzymania w ręku posiadają regulację strumienia wody oraz blokadę, dzięki której możemy zablokować przepływ. Na rynku są dostępne również takie modele, w których podczas dłuższego podlewania nie ma konieczności ciągłego wciskania spustu.

Wszystkie wymienione wyżej końcówki do węży ogrodowego są proste w obsłudze i można używać ich w każdej części ogrodu.

Zobacz także: Woda w ogrodzie: kompendium

Na następnej stronie: Na co zwrócić uwagę podczas wyboru węża ogrodowego?


Na co zwrócić uwagę podczas wyboru węża ogrodowego?

W sklepach ogrodniczych dostępne są różnego rodzaju węże ogrodowe. Dlatego przy wyborze tego odpowiedniego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech:

  • Materiał

Najlepiej wybierać te węże ogrodowe, które są wykonane z elastycznych materiałów zapobiegających zginaniu oraz załamywaniu.  Dzięki temu, wąż ogrodowy będzie odporny na ścieranie, uszkodzenia oraz negatywne warunki atmosferyczne.

  • Długość węża

Przy zakupie węża ogrodowego powinniśmy wiedzieć jakie rozmiary ma nasza działka oraz jaka jest odległość między miejscem poboru wody a najdalszym punktem w ogrodzie. Do długości węża należy dodać jeszcze pewien zapas, który umożliwi nam omijanie przeszkód ograniczających stosowanie węża w linii prostej.

  • Średnica węża

Od średnicy węża zależy efektywność i ilość poświęconego czasu na podlewanie. Im większa średnica tym większe ciśnienie, które maleje wraz z długością węża. W dużych ogrodach sprawdzi się wąż o średnicy ¾ cala, natomiast dla mniejszych odpowiedni będzie waż ogrodowy o średnicy ½ cala.

  • Grubość węża

Grubość węża jest ważną cechą, od której zależy jego wytrzymałość. Węże wielowarstwowe oraz zbrojone gwarantują dłuższą trwałość węża i odporność na uszkodzenia. Nie ulegają również ścieraniu i mogą nam służyć przez wiele lat.

  • Cena

REKLAMA

Cena węża ogrodowego jest zależna od materiału z jakiego jest wykonany, jego grubości, średnicy oraz długości. Dobrej jakości wąż ogrodowy przekracza cenę 100 zł. Za węże powyżej 25 m długości i o większej wytrzymałości możemy zapłacić nawet kilkaset złotych.  Jest to jednak dobra inwestycja, która zapewni nam użytkowanie z takiego węża ogrodowego przez wiele lat.

Wąż ogrodowy odporny na ścieranie, uszkodzenia, negatywne warunki atmosferyczne, wytrzymujący większe ciśnienie oraz wyposażony w przydatną końcówkę może nam służyć przez wiele lat. Wystarczy odpowiednio go przechowywać a przed zimą osuszyć i umieścić w suchym miejscu.

Zobacz także: Podlewanie ręczne czy nawadnianie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA