REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Trawnik: Prace porządkowe po zimie

Grabie. Fot. Gardena
Grabie. Fot. Gardena
Gardena

REKLAMA

REKLAMA

Trawnik po zimie wymaga wiele pracy. Zobacz jak doprowadzić trawnik do stanu z przed zimy, jak zaplanować prace porządkowe, jak wybrać najlepsze narzędzia i jak ustalić kolejność wykonywanych prac.

Kiedy rozpocząć porządki trawnika?

Pozimową pielęgnację trawnika należy rozpocząć w momencie, gdy stopnieje śnieg i rozmarznie gleba. Warto jej jednak dać czas na obeschnięcie. W trakcie obsychania lepiej unikać chodzenia po trawniku, aby nie pozostawić głębokich śladów w rozmiękłym gruncie. Kiedy tylko ziemia wyschnie, możemy przystąpić do prac związanych z regeneracją trawnika.

REKLAMA

Zobacz także: Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Grabienie trawnika

Grabienie powinno się wykonać zanim rozpocznie się okres wegetacji, z reguły pod koniec marca. Z powierzchni trawnika pozbywamy się suchych źdźbeł trawy, liści oraz igieł opadłych z otaczających drzew i krzewów.

– „Przy pomocy grabi można też usunąć filc, na który składają się obumarłe źdźbła trawy, mech i resztki liści. Filc utrudnia dopływ powietrza do korzeni roślin i zatrzymuje wilgoć na powierzchni gleby. Sprzyja to rozwojowi rozmaitych chorób i pogarsza wygląd trawnika” wyjaśnia Jarosław Soboń, ekspert marki GARDENA.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fot. Gardena

Warto skorzystać z grabi wachlarzowych, które dzięki możliwości regulacji odstępów pomiędzy zębami grabie nadają się do zbierania zarówno drobnych, jak i dużych odpadków ogrodowych. Pracują w szerokości od 30 do 50 cm. Grabienie należy przeprowadzić bardzo starannie, ale i ostrożnie, aby nie uszkodzić wrażliwej po zimie drani. Kiedy widzimy, że na trawniku utworzył się filc, którego wygrabienie sprawia nam problemy, trzeba przeprowadzić wertykulację lub aerację.

Zobacz także: Wiosenne prace w ogrodzie – trawnik


Wertykulacja i aeracja trawnika

Wertykulację przeprowadzamy nie częściej niż 1–2 razy w ciągu roku. Dzięki temu zabiegowi polepsza się dostęp powietrza, substancji pokarmowych i wody do systemu korzeniowego. Elektryczny wertykulator i aerator pomogą w szybkim oczyszczeniu i regeneracji trawnika. Elektryczny wertykulator nacina darń pionowo specjalnie hartowanymi, ocynkowanymi nożami i usuwa z murawy mech, obumarłe resztki organiczne oraz chwasty.

Fot. Gardena

–„Najlepiej wertykulować pasmo po paśmie. W przypadku powierzchni silnie przerośniętych przez mech, zaleca się dodatkowo wertykulację w poprzek” dodaje Jarosław Soboń, ekspert marki GARDENA. Elektrycznego aeratora można używać przez cały czas wegetacji. Dzięki niemu darń zostaje delikatnie wyczesana, a gleba odpowiednio dotleniona. Walec napowietrzający z trudnościeralnymi, hartowanymi, sprężynami ze stali szlachetnej usuwa także filc i mech. W ten sposób zapobiega się rozrostowi chwastów i mchu oraz ponownemu sfilcowaniu trawnika.

Zobacz także: Wertykulacja i aeracja trawnika

Dosiewanie i nawożenie trawnika

Obumarłe miejsca trawnika należy uzupełnić. Glebę najpierw spulchniamy widłamiz szerokimi zębami. Po wyrównaniu powierzchni dosiewamy trawę. Na koniec intensywnie podlewamy trawnik. Ostatnim etapem pozimowych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika jest odpowiednie nawożenie. Odpowiednie nawożenie przywróci trawie blask.


Pierwsze koszenie trawnika

Pierwsze koszenie przeprowadzamy, kiedy trawa wypuści pierwsze źdźbła. Trzeba je tylko nieznacznie skrócić. Kiedy trawa osiągnie 6 cm wysokości, skracamy ją do około 4 cm. Trzeba zwrócić uwagę, by noże kosiarki były naostrzone. Aby nie spowodować uszkodzenia trawy, można maksymalnie ściąć 1/3 jej wysokości.

Fot. Gardena

Zobacz także:  Jak kosić trawnik?

Źródło: Gardena

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA