REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Hortiterapia sposobem na stres dziecięcy. Czym jest terapia ogrodnicza i jak ją stosować?

Hortiterapię warto stosować bez względu na to czy mieszkamy na wsi, czy w mieście, w bloku, czy w domu z ogrodem. Rośliny możemy uprawiać na balkonie, w mieszkaniu na parapecie czy właśnie w ogrodzie.

Podłoża do upraw - jakie wymogi?

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, iż podłoża do upraw muszą być legalnie wprowadzone do obrotu. Jak wybrać odpowiednie podłoże?

Jak, czym i kiedy dokarmiać ptaki?

Co warto wiedzieć o odpowiedzialnym dokarmianiu ptaków? W jaki sposób przygotować karmnik?

Pierwszy dzień jesieni w 2022 r.

Kiedy wypada pierwszy dzień kalendarzowej jesieni w 2022 r.? Czym jest równonoc jesienna? Jak wygląda jesień w sadzie i ogrodzie?

REKLAMA

Jak dbać o bezpieczeństwo domowych przetworów?

Jak zadbać o odpowiednie przygotowanie i przechowywanie domowych przetworów? O bezpieczeństwie przypomina Główny Inspektorat Sanitarny.

Światowy Dzień Pszczół

Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii, obchodzony jest 20 maja. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.

Pierwszy dzień lata w 2022 r.

Kiedy w 2022 r. wypada pierwszy dzień lata w Polsce? Czy jest to najdłuższy dzień w roku? Co warto wiedzieć o tym czasie?

Pierwszy dzień wiosny 2022

Pierwszy dzień wiosny w 2022 roku - kiedy wypada pierwszy dzień wiosny kalendarzowej, a kiedy pierwszy dzień wiosny astronomicznej? Jaka data rozpoczyna wiosnę w Polsce? Jakie tradycje wiążą się z pierwszym dniem wiosny?

REKLAMA

Pory roku - daty

Pory roku - kiedy wypadają w Polsce? Oto daty początkowe i końcowe pór roku. Można wyróżnić kalendarzowe, astronomiczne, meteorologiczne, termiczne i fenologiczne pory roku. Jak się różnią?

Narzędzia i sprzęt ogrodniczy - zadbaj o konserwację jesienią

Narzędzia i sprzęt ogrodniczy - konserwacja. Jesień to końcówka prac w ogrodzie, a po długim sezonie warto zadbać o sprzęt jeszcze nim spadnie pierwszy puch. Do prawidłowej pracy maszyn niezbędne są odpowiedniej jakości materiały - paliwo, oleje czy smary, które potrzebne są nie tylko do prawidłowego działania, ale także oczyszczania i konserwacji. Dzięki temu sprzęty, jak np. kosiarki, traktory, piły czy wertykulatory będą służył nam przez lata i rzadziej się psuły. Nie od dziś bowiem wiadomo, że zima, a co za tym idzie - ujemna temperatura, błoto, śnieg stanowią duże wyzwanie. Zaniedbane maszyny są awaryjne, a ich zły stan techniczny obniży nie tylko jakość prac, ale znacznie obciąży budżet dodatkowymi naprawami.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie elektronarzędzi?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi, na co zwracać uwagę przy zakupie elektronarzędzi. O czym powinny pamiętać osoby, które obrabiają drewno czy przycinają gałęzie?

Kleszcze - co radzą zoolodzy?

Kleszcze. Zdaniem zoologów z powodu ocieplającego się klimatu kleszcze mogą być one aktywne coraz dłużej - prawie cały rok. Wyższe temperatury sprawiają też, że w Polsce pojawiają się – i przeżywają coraz dłużej – nowe gatunki, które dotąd występowały np. w Afryce. Niepokojące jest też to, że kleszcze nie mają naturalnych wrogów.

Domek dla owadów na zielonym dachu uczelni

Domek dla owadów na zielonym dachu uczelni to praktyka warta naśladowania. To także ciekawy pomysł na proekologiczne integracje pracownicze.

Drzewa na działce budowlanej - zabezpieczenie na czas budowy i nawierzchnia brukowana pod drzewami

Czasem można odnieść wrażenie, że szczytem marzeń większości inwestorów planujących budowę domu jednorodzinnego jest płaska działka o dobrych proporcjach, pozbawiona jakichkolwiek dodatkowych elementów takich jak na przykład duże, stare drzewa. Projektant i inwestor mają wtedy absolutną dowolność, zarówno przy kształtowaniu bryły budynku i jego lokalizacji, jak i przy projektowaniu zagospodarowania działki. Dobór nawierzchni brukowanych ogranicza się wtedy jedynie do odpowiedniego zestawienia kształtu, koloru i faktury kostki i elementów dodatkowych, oraz wymyślenia układu nawierzchni zgodnego z wizją projektanta oraz gustem i możliwościami inwestora. Następnie trzeba tylko przetransponować ideę w rzeczywistość - co przy sprawnej ekipie wykonawczej również nie nastręcza problemów.

Drzewo sąsiada zacienia, zagraża budynkowi, zaśmieca - co zgodnie z prawem można zrobić?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Jak porozumiewają się pszczoły?

Tańce wywijane i wydzielanie feromonów to nie jedyne sposoby komunikacji pszczół. W niektórych sytuacjach, np. przed wyjściem trutni z ula czy kiedy matka składa za mało jaj, pszczoły dają sobie sygnały za pomocą drgań skrzydeł - pokazują badania polskich naukowców.

Chmary komarów to norma podczas wilgotnego lata - w ich zwalczaniu pomagają np. żaby

Chmary komarów to nie plaga, ale normalny cykl związany z wilgotnym początkiem lata. Komary w naszym klimacie w zasadzie nie przenoszą chorób, nie zarażą nas koronawirusem, a jedynie uprzykrzają życie. Najlepszą strategią walki z komarzycami jest choćby umożliwienie żabom dostępu do oczek wodnych – wylicza zoolog prof. Piotr Tryjanowski.

Sprawdzone sposoby na ukąszenia komarów

Ukąszenia komarów bywają niegroźne, ale dolegliwości po ukąszeniach są bardzo często uciążliwe. Swędzące miejsce po ukąszeniu komara, zaczerwienienie skóry a nawet bąbel pokrzywkowy. Szczególnie ciężko znoszą to dzieci, chcąc sobie ulżyć drapią miejsce ukąszenia, bo przynosi to im chwilową ulgę. Sprawdźmy więc, jakie są dobre i sprawdzone (babcine) sposoby na ukąszenia komarów.

Mszyce w ogrodzie – zwalczanie

Mszyce – zwalczanie. Mszyce, to jeden z głównych wrogów rolników i ogrodników. Stąd przez lata ludzie wymyślali i testowali wiele metod zwalczania tych szkodników roślin uprawnych. Mszyce atakują nasze rośliny co roku ale oczywiście zdarzają się co jakiś czas lata szczególnego „wysypu” mszyc. Wiele wskazuje, że taki „mszycowy” jest też rok 2022. W artykule wskazujemy najpopularniejsze i najskuteczniejsze metody zwalczania mszyc w ogrodach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mebli ogrodowych?

UOKiK zlecił Inspekcji Handlowej sprawdzenie bezpieczeństwa mebli ogrodowych. Jak prezentują się wyniki tej kontroli?

Mieszkanie z ogródkiem zamiast domu

Najwięcej lokali z ogródkami tradycyjnie można znaleźć na największym rynku mieszkaniowym, czyli w Warszawie. Co ciekawe zaskakująco mało takich ofert odnajdziemy np. w Krakowie, czy w Poznaniu.

Narzędzia ogrodnicze dla dzieci

Bezpieczne akcesoria ogrodnicze dla dzieci to nowa propozycja od Fiskars. W skład narzędzi wchodzą: łopatka, szufelka, zmiotka i narzędzie do formowania oraz wygładzania piasku. Akcesoria są dość uniwersalne, przydadzą się nie tylko przy pracy w ogródku, ale i podczas zabawy w piaskownicy lub na plaży.

Budowa kominka w ogrodzie. Poradnik

Jak zbudować kominek w ogrodzie? W związku z tym, że kominek zalicza się do tzw. "małej architektury" do jego budowy nie będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę. Ważne aby kominek wybudować na podłożu, które jest odporne na podmakanie oraz postawić go na fundamencie, który będzie zagłębiony poniżej poziomu zamarzania gruntu.

Uprawa warzyw w ogrodzie. Poradnik

Uprawa warzyw w ogrodzie to nie tylko zdrowe i ekologiczne produkty, ale i wiele radości. Wiosna to najlepszy czas na decyzję o własnym ogródku warzywnym. Zobacz, jak stworzyć ogródek warzywny w ogrodzie.

Jak wybrać narzędzia do koszenia trawnika?

Dbając o trawnik musimy być świadomi tego jakich narzędzi powinniśmy używać. To właśnie z nich będziemy najczęściej korzystać kosząc czy przycinając trawę. Wybierając narzędzia powinniśmy mieć na uwadze m.in. wielkość terenu i zróżnicowanie podłoża.

Jak zadaszyć basen? Poradnik

Zadaszenie basenu to rozwiązanie, które w naszym klimacie, może się przydać. Sezon basenowy w znacznym stopniu ogranicza pogoda, wykonane zadaszenie umożliwia korzystanie z basenu nawet wtedy, kiedy pogoda jest zła.

Wiosna: Jak dbać o trawnik. Poradnik

Pielęgnacja trawnika, to ważna sprawa jeśli marzy nam się piękny, zielony ogród. Trawnik, wpływa też na nasze samopoczucie, produkuje tlen i jest filtrem oczyszczającym powietrze z kurzu i pyłów. Z tego właśnie powodu, warto zastanowić się, co zrobić, aby nie tylko cieszył oko ale i pozytywnie wpływał na jakość naszego życia.

Tikkurila Valtti Expert – farba do drewna

Tikkurila Valtti Expert to impregnat przeznaczony do malowania drewna. Dzięki zawartości wosku impregnat zapewnia drewno większą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Produkt otrzymał wyróżnienie Srebrny Laur Konsumenta 2015 w kategorii impregnaty do drewna.

Jak przygotować podłoże pod ogrodowe uprawy? Poradnik

Dobrze przygotowana gleba w ogrodzie to połowa sukcesu ogrodnika. Spulchnianie, a także napowietrzanie gleby wraz z jej odżywieniem zalecane jest zwłaszcza po zimie, kiedy odejdą mrozy.

Budowa tarasu: Jak wybrać płyty tarasowe?

Jak wybrać najlepsze płyty do budowy tarasu w ogrodzie? Na pewno nie powinniśmy kierować się tylko wyglądem płyt. Na początku warto przyjrzeć się rozmiarom płyt, ich wymiar może bowiem determinować sposób ich układania. Zobacz poradnik.

Nowe odkurzacze uniwersalne od Kärcher

Uniwersalny odkurzacz przyda się zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Nowe odkurzacze Karcher charakteryzuje niskie zużycie energii, przy jednoczesnej dużej sile ssącej. W odkurzaczach klasy top i średniej zastosowano płaskie filtry faliste w kasetach, proste w obsłudze. Ponadto w klasie top, odkurzacze dodatkowo posiadają w system oczyszczania filtra, który umożliwia oczyszczanie filtrów z nano powłoką z zalegającego w nich pyłu i drobinek brudu.

Czysty i bezpieczny - jak przygotować basen do sezonu?

Jak przygotować basen do okresu letniego, aby był bezpieczny w użytkowaniu? W pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o oczyszczeniu basenu z nieczystości pozostałych po zimie. Powinniśmy sprawdzić filtr, a także pomyśleć o środkach, które zapobiegną rozwojowi glonów i spowolną proces mętnienia wody.

Zakup myjki w czterech krokach

Myjki używamy najczęściej do mycia samochodu, ale można ją też spokojnie stosować do czyszczenia mebli ogrodowych, schodów, kostki brukowej, dachów, czy elewacji. Przed zakupem warto zastanowić się do czego będziemy chcieli ją wykorzystywać i poszukać myjki z odpowiednimi akcesoriami.

Jak zbudować inspekt w ogrodzie? Poradnik

Inspekt w ogrodzie to nic innego jak specjalna skrzynia, które umożliwia uprawę roślin np. podczas zimy. Inspekt – to skrzynia, najczęściej wykonana z drewna, która od góry przykryta jest oknem inspektowym. Inspekt może być wpuszczona w ziemię na stałe, można też wykonać – przenośny.

Przegląd kosiarki na wiosnę – co warto sprawdzić?

Przegląd narzędzi ogrodniczych, to jedna z ważniejszych czynności przed rozpoczęciem czynności pielęgnacyjnych w ogrodzie na wiosnę. Kosiarka jest jednym z tych urządzeń, które najczęściej wykorzystujemy w ogrodzie. Z tego właśnie powodu powinniśmy zadbać o nią w pierwszej kolejności.

Aranżacja ogrodu - galeria

Wiosna to dobry czas, aby zastanowić się nad aranżacją ogrodu. Jak zaaranżować ogród, aby był miły dla oka i funkcjonalny? Ogród możemy zaprojektować samemu lub z pomocą architekta zieleni. Zobacz przykładowe aranżacja ogrodu.

Projekt ogrodu: Gazony

Gazony to duże ozdobne kształtki betonowe stosowane w aranżacji terenów zielonych. Gazony to prostopadłościenne elementy o niewielkich wymiarach nie posiadające dna. Dostępne w wielu koloraj najczęściej są wykorzystywane do budowania ścian oporowych w ogrodzie lub tworzenia ciekawych kompozycji w przestrzeniach ogrodów.

Jak ciąć drewno? Poradnik

Jak prawidłowo ciąć drewno? Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy wyposażyć się w dobre narzędzia. Jęśli planujesz ciąć drzewo do kominka, wybierz drzewo najlepsze na opał. Największą wartość opałową mają drzewa liściaste - grab, buk, dąb i jesion.

Pomysł na prezent bożonarodzeniowy – od Husqvarna

Jak co roku w okresie świąt cieszymy się towarzystwem rodziny oraz przyjaciół. W każde boże narodzenie obdarowujemy ich podarkami. Jeśli masz w rodzinie lub wśród znajomych miłośnika roślin, lub kogoś kto swój wolny czas spędza w ogrodzie lub działce - Husqvarna ma kilka propozycji na prezenty.

Jak rąbać drewno niczym profesjonalny Drwal?

W okresie jesiennym rąbanie drwa jest na porządku dziennym. Robimy porządki w ogrodzie i rozdrabniamy drewno na opał. Jak przygotować się do rąbania drewna i jakich narzędzi użyć – radzi ekspert firmy Gardena.

Projekt schodów w ogrodzie. Poradnik

Jak zaprojektować schody w ogrodzie? Na początku należy wyznaczyć miejsce, w którym będą znajdować się schody. Potem, zaprojektować wygodne stopnie. Zobacz poradnik, jak zaprojektować i zbudować schody w ogrodzie.

Budujemy budkę dla nietoperzy. Poradnik

Jak zbudować budkę dla nietoperzy – to proste. Wystarczą listwy z drewna, najlepiej miękkiego, deska drewniana i płyta np. pilśniowa. Zobacz jak krok po kroku zbudować budkę dla nietoperzy.

Czym karmić ptaki zimą? Poradnik

Dokarmienie ptaków zimą wcale nie jest takie proste jak się wielu osobom może wydawać. Ptaki nie jedzą chleba a stare jedzenie może im poważnie zaszkodzić. Wiele gatunków ptaków ma także swoje upodobania: Jemiołuszka - bardzo lubi owoce takie jak: jagody, porzeczki i winogrona. Sikorka - słoninę, orzechy i drobne nasiona. Zobacz poradnik, jak mądrze dokarmiać ptaki zimą.

Jak uprawiać drzewko oliwne? Poradnik

W jaki sposób uprawiać drzewko oliwne? Czy można je uprawiać na balkonie, czy lepiej uprawiać w domu? Jak często drzewko oliwne powinno być podlewane i nawożone? Jak często należy je przycinać. Zobacz poradnik.

Preparaty do czyszczenia nagrobków- który wybrać?

Środki do czyszczenia nagrobków są różne. Każdy produkt charakteryzują inne właściwości oraz co najważniejsze cena. W zależności jaki efekt chcemy uzyskać powinniśmy wybrać produkt, który spełni nasze oczekiwania. Zobacz listę najpopularniejszych preparatów do czyszczenia nagrobków na rynku.

Taras na gruncie - budowa. Krok po kroku

"Taras na gruncie" to szybki sposób budowy tarasu. "Taras na gruncie" czasami mylony jest z "tarasem na płycie" - są między nimi znaczne różnice. Budowa "tarasu na płycie"trwa ok. miesiąca, taras na gruncie można wykonać znacznie szybciej, ponadto "taras na gruncie: jest o połowę tańszy w wykonaniu, niż "taras na płycie".

Zakup roślin ogrodowych. Poradnik

Wybór i zakup roślin jest bardzo ważny, kiedy planujemy rozbudowę lub zagospodarowanie roślinami ogrodu. Planując ogród należy dobrze bardzo zaplanować nawet jego najmniejszy element. Sadząc drzewa i krzewy powinniśmy dokładnie sprawdzić ich pochodzenie, które świadczy o zdrowiu i sile roślin. Zobacz poradnik, w jaki sposób możemy uzyskać te informacje od sprzedawcy?

Projekt ogrodu - od czego zacząć?

Projekt ogrodu jest tak samo istotny jak projekt wnętrz domu, w którym mieszkamy. Jeśli marzy nam się piękny, dobrze zaaranżowany ogród, a nie jesteśmy specjalistami w temacie ogrodnictwa - projekt ogrodu warto powierzyć architektowi zieleni. Projektant zieleni zaaranżuje nam ogród w sposób przemyślany i profesjonalny. Zobacz na co zwrócić uwagę poszukując projektanta zieleni.

Podkaszarka w ogrodzie - dlaczego watro ją mieć?

Jeżeli marzy ci się zielona i równo przycięta trawa w ogrodzie, poza kosiarką przyda ci się też podkaszarka. Kosiarka nie skosi wszystkich zakamarków w ogrodzie. Do przycinania mało dostępnych miejsc - przyda się podkaszarka. Zobacz dlaczego warto mieć podkaszarkę.

Licznik wody w ogrodzie - czyli jak kontrolować zużycie wody w ogrodzie

Licznik wody w ogrodzie pozwoli w prosty sposób kontrolować nam zużycie wody w ogrodzie. Wyposażony w szybkozłącze, montowany jest do przyłącza wody lub urządzenia zraszającego np. pistoletu, lancy, czy zraszacza.

REKLAMA