Pierwszy dzień wiosny 2022
REKLAMA
REKLAMA
Pierwszy dzień wiosny w Polsce - data
Którego marca zaczyna się wiosna? Zgodnie z kalendarzowymi porami roku w Polsce pierwszy dzień wiosny oznacza się datą 21 marca. Dla przypomnienia daty wszystkich czterech pór roku przedstawiają się następująco:
REKLAMA
- wiosna od 21 marca do 20 czerwca
- lato od 21 czerwca do 22 września
- jesień od 21 września do 21 grudnia
- zima od 22 grudnia do 30 marca
Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny w 2022 roku?
Oficjalny pierwszy dzień wiosny w 2022 roku wypada 21 marca w poniedziałek. Jest to początek wiosny kalendarzowej.
Pierwszy dzień wiosny astronomicznej 2022
Pierwszy dzień wiosny astronomicznej to dzień równonocy wiosennej. Określany jest na 20 lub 21 marca - w zależności od tego, kiedy dochodzi do zjawiska równej długości dnia i nocy na całej Ziemi. W 2022 roku pierwszy dzień wiosny astronomicznej wypada 20 marca, a więc w niedzielę. Faktycznie długość dnia i nocy zrówna się dzień wcześniej niż kalendarzowy pierwszy dzień wiosny. 20 marca 2022 roku słońce będzie w zenicie nad równikiem i tego dnia zaczyna się astronomiczna wiosna.
|
Pierwszy dzień wiosny - tradycje
Zgodnie z najbardziej znaną polską tradycją pierwszego dnia wiosny topi się Marzannę. Obrzęd ten ma na celu pożegnanie zimy i powitanie wiosny. Kukłę tworzy się ze słomy, tkanin i ozdabia w ten sposób, by przypominała kobietę. Zwyczaj topienia Marzanny praktykowany jest najczęściej przez klasy szkół podstawowych. Zwyczaj ten wywodzi się z kultury i mitologii słowiańskiej. Dawniej Marzanna była palona, a następnie wrzucana do rzeki.
REKLAMA
Innym zwyczajem, który nie przetrwał do dziś był tzw. maik/gaik. Po rozpoczęciu wiosny młodzież z gałęzi jodły lub sosny oraz różnego rodzaju kwiatów i tasiemek tworzyła ozdobne wiechcie. Niosąc je i śpiewając, młodzi ludzie chodzili po wsi i zbierali pieniądze.
Tradycjami związanymi z pożegnaniem zimy o powitaniem lata było również obmywanie się czystą wodą oraz chłostanie witkami wierzbowymi. Dziś stosujemy podobne zwyczaje, ale przy okazji Wielkanocy i lanego poniedziałku.
Pierwszy dzień wiosny przez uczniów traktowany jest jako tzw. dzień wagarowicza. Liczne nieobecności są wówczas często praktykowane, a młodzież spotyka się zwykle na łonie natury. Szkoły również podchodzą luźniej do zajęć w tym dniu. Często organizowane są tego dnia zawody sportowe, wyjścia edukacyjne poza teren szkoły, a w młodszych klasach wspomniane topienie Marzanny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.