REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawa warzyw w ogrodzie. Poradnik

REKLAMA

Uprawa warzyw w ogrodzie to nie tylko zdrowe i ekologiczne produkty, ale i wiele radości. Wiosna to najlepszy czas na decyzję o własnym ogródku warzywnym. Zobacz, jak stworzyć ogródek warzywny w ogrodzie.

Wybór odpowiedniego miejsca na ogródek warzywny

Właściwy wybór miejsca ogródku warzywnego korzystnie wpłynie na jakość i wielkość plonów. Wszystkie rośliny lubią ciepło, dlatego najlepiej jeśli będzie to teren mocno i długo nasłoneczniony. W najbliższej okolicy nie powinny znajdować się drzewa i krzewy, aby rośliny nie musiały konkurować o wodę, światło i składniki mineralne.

REKLAMA

Fot. Gardena

Zobacz także: Warzywa, które można siać w lipcu

Przygotowanie podłoża

Na początek wybrany przez nas teren należy posprzątać, usunąć zanieczyszczenia i suche gałęzie. Oprócz tego warto oczyścić powierzchnię ze wszystkich chwastów. Ręcznie usunąć pędy, kłącza i widoczne korzenie. Następnie dokładnie przekopujemy ziemię, kopiąc dogłębnie - na głębokość szpadla. Ta czynność może okazać się obciążająca dla naszych stawów i mięśni, aby tego uniknąć GARDENA wykorzystała w narzędziach ogrodowych z serii Terraline nowoczesną technologię  SotfecTM. Ten unikalny system  zadba o komfort i bezpieczeństwo pracy ogrodnika. Amortyzuje drgania i chroni przed odbiciem po uderzeniu w kamień lub duży korzeń. Dzięki temu nasze nadgarstki i mięśnie ramion męczą się mniej. Ważna jest również odpowiednio wyprofilowana listwa, która chroni stopy przed poślizgiem i umożliwia wydajniejszą pracę. Bez względu na to czy używamy szpadla, wideł czy też szufli, wszystkie narzędzia z serii Terraline, zaprojektowane są ergonomicznie z myślą o bezpieczeństwie i najwyższej wygodzie pracy ogrodnika. - informuje Jarosław Soboń, ekspert marki GARDENA. Konieczne jest również odpowiednie nawożenie gleby. Najstarszym i najlepszym sposobem na poprawienie jej struktury jest wykorzystanie kompostownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fot. Gardena

Zobacz także: Szparagi – uprawa i pielęgnacja

Sadzenie warzyw

Uprawa warzyw będzie efektywna jeśli dobrze ją zaplanujemy, pamiętając o tym, że rośliny sadzone  w sąsiedztwie wzajemnie na siebie oddziałują. Wiąże się to z różnym tempem  ich wzrostu, rodzajem systemu korzennego oraz zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. Jeśli nasz ogródek jest niewielki możemy zasiać warzywa ręcznie. W przeciwnym wypadku warto wykorzystać uniwersalny siewnik marki GARDENA, który przyda nam się także do równomiernego rozprowadzania nawozu do trawy.

Fot. Gardena

Podlewanie warzyw

Pamiętajmy, aby po zasadzeniu warzyw dokładnie podlać nasz ogródek. Tę czynność w zależności od temperatury i ilości opadów powinno się wykonywać regularnie, zawsze późnym wieczorem.  Podlewanie to jedna z tych czynności w ogrodzie, podczas których często schylamy się, a każdy ogrodnik nawet amator powinien podczas pracy w ogrodzie zawsze dbać o odpowiednia pozycję. Nieustanne przenoszenie węża oraz konieczność rozplątywania go  sprawia, że w wyniku ciągłego schylania się nasz kręgosłup narażony jest na urazy. Zagrożenie można zminimalizować dzięki wózkowi na wąż np. GARDENA easyroll. Daje on możliwość nawijania węża na  stojąco. Ciągłe pochylanie się i pracę w niewygodnej pozycje zminimalizuje także zastosowanie Orginal GARDENA System. To system ułatwiający nawadnianie ogrodu, ponieważ jedno kliknięcie pozwala na łatwe i szybkie połączenie wszystkim elementów systemu takich jak: wąż ogrodowy, pistolety, lance zraszające, przyłącza kranowe. Dodatkowe elementy przy szybkozłączach umożliwiają regulacje przepływu wody mokrymi dłońmi czy nawet jedną ręką. - powiedział Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.

Zobacz także:  Buraki w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Źródło: Gardena

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

REKLAMA

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

REKLAMA