REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zimna Zośka - jak ją przetrwać w ogrodzie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zimna Zośka - co warto wiedzieć przed tym dniem?
Zimna Zośka - jak ją przetrwać w ogrodzie?
/
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zimna Zośka to popularne określenie na ostatnie przymrozki wiosenne, które mogą wystąpić nawet w maju. W ogrodnictwie jest to czas, który wymaga szczególnej uwagi i ostrożności, aby rośliny nie ucierpiały z powodu nagłej zmiany temperatury. Przedstawimy porady, co zrobić w ogrodzie przed zimną Zośką, aby zapewnić naszym roślinom jak najlepsze warunki do przetrwania w trudniejszych warunkach atmosferycznych.
rozwiń >

Co oznacza zimna Zośka?

Zimna Zośka, która przypada w imieniny Zofii, jest jednym z najpóźniejszych terminów, w których mogą wystąpić przymrozki. To czas, w którym w ogrodach już kwitną piękne tulipany, narcyzy i magnolie, a ludzie planują wiosenne porządki i przygotowania do letnich miesięcy.

Kiedy jest zimnej Zośki 2023?

Dzień 15 maja, czyli imieniny Zofii, nazwano zimną Zośką i przyjęto, iż po tym dniu nie powinny już zdarzać się wiosenne przymrozki. To istotne terminy, niezbędne do tego, by zaplanować jak ochronić rośliny w ogrodzie przed wiosennymi przymrozkami. Dzień 15 maja w 2023 roku wypada w poniedziałek.

Jaka będzie zimna Zośka?

Trudno oczywiście powiedzieć jaka będzie zimna Zośka w tym roku, czy będzie łagodna dla ogrodników, czy wręcz przeciwnie.

Niestety, zimna Zośka może zniweczyć wysiłek i trud, jakie wkładamy w nasze ogródki. Dlatego też warto wiedzieć, jakie rośliny są bardziej narażone na uszkodzenia spowodowane niską temperaturą, jakie zastosować sposoby ochrony i jak postępować, gdy już szkody zostały wyrządzone.

Do roślin, które szczególnie cierpią w wyniku przymrozków, należą: kwitnące krzewy, jak forsycje, różaneczniki i irgi, drzewa owocowe, w szczególności jabłonie, grusze i morele, a także rośliny jednoroczne, jak petunie, lobelie czy begonie. W przypadku tych roślin warto zastosować sposoby ochrony, takie jak okrywanie ich specjalnymi osłonami z folii, agrowłókniny lub szmat.

Co można zrobić w ogrodzie przed zimną Zośką?

Przed nadejściem zimnej Zośki warto zadbać o nasz ogród i przygotować go ewentualne przymrozki. Poniżej przedstawiam kilka porad, co można zrobić w ogrodzie przed zimną Zośką, aby zapewnić naszym roślinom jak najlepsze warunki do przetrwania w trudniejszych warunkach atmosferycznych.

Przestaw rośliny w donicach

Rośliny w donicach, szczególnie te wrażliwe na zimno, powinny zostać przestawione do cieplejszych pomieszczeń, np. do szklarni, tarasu lub do mieszkania. Zwróć uwagę, aby rośliny miały odpowiednie oświetlenie i podlewanie.

Posadź rośliny odporne na mróz

Jeśli planujesz posadzić rośliny odporne na mróz, takie jak np. byliny, teraz jest dobry czas, aby zapewnić im odpowiednie korzenie. Wymieszaj próchnicę z glebą, aby zwiększyć jej zdolność do utrzymywania wilgoci i lepszej izolacji roślin.

Zabezpiecz fontanny i oczka wodne

Jeśli masz w ogrodzie fontanny lub oczka wodne, zabezpiecz je przed zimnem. Wyjmij pompki wodne, osusz zbiorniki i zabezpiecz pokrywami, aby zapobiec uszkodzeniom w wyniku zamarzania wody.

Przygotuj meble ogrodowe do mrozów

Meble ogrodowe, zwłaszcza drewniane, należy przygotować na zimną Zośkę, aby przetrwały ewentualne mrozy. Usuń z nich kurz i brud, a następnie zabezpiecz olejem lub innym specjalnym preparatem.

Przeczyść rynny

Przepychanie rynien przed mrozem jest ważne, aby woda mogła swobodnie odpływać i nie powodowała zalewania lub uszkodzeń.

Przygotowanie ogrodu przed zimną Zośką to nie tylko dbałość o rośliny, ale również o całą przestrzeń zewnętrzną. Dzięki tym kilku prostym krokom, możemy cieszyć się pięknym i zdrowym ogrodem, a także uniknąć niepotrzebnych problemów związanych z przymrozkami i mrozem.

Co można zrobić po zimnej Zośce?

A co zrobić, gdy nie udało się zapobiec uszkodzeniom roślin w ogrodzie? Warto wtedy podjąć działania ratunkowe, aby przywrócić zdrowie i ładny wygląd naszym kwiatom i krzewom. Oto kilka wskazówek, jak pomóc roślinom w przypadku uszkodzeń spowodowanych przymrozkami.

  • Usuń uschnięte i uszkodzone części roślin. Przycięcie uszkodzonych części pozwoli na odbicie dla roślin i zapewni lepsze warunki do regeneracji. Usuń martwe liście, kwiaty i gałęzie.
  • Przykryj rośliny. Jeśli przewidujesz dalsze przymrozki, przykryj rośliny kocem, agrowłókniną lub specjalnym materiałem chroniącym rośliny przed mrozem. Ważne, aby nie zostawiać materiału chroniącego przez cały dzień, ponieważ może to prowadzić do niezdrowego kondensatu, a tym samym powodować niepotrzebne uszkodzenia.
  • Uzupełnij nawozy i wodę. Rośliny osłabione przymrozkami potrzebują więcej składników odżywczych, aby odzyskać siły i zregenerować się. Podaj im nawóz i odpowiednio podlej.
  • Zadbaj o mulczowanie. Dodanie dodatkowej warstwy mulczu wokół roślin pomoże utrzymać temperaturę gleby i zapobiegnie nadmiernemu wyparowywaniu wilgoci.
  • Ogranicz podlewanie. Rośliny uszkodzone przez przymrozki potrzebują mniej wody niż zwykle, aby uniknąć nadmiernego przemoczenia gleby. Uważaj, aby nie podlewać roślin zbyt obficie.

A zatem, w przypadku uszkodzeń spowodowanych przymrozkami, odpowiednie działania ratunkowe pozwolą naszym roślinom przetrwać trudne warunki atmosferyczne i zachować zdrowy i piękny wygląd.

Podsumowanie

Podsumowując, w ogrodzie warto pamiętać, że przyroda jest nieprzewidywalna, a zmiany pogodowe mogą wpłynąć na nasze rośliny. Dlatego też warto zachować czujność i być przygotowanym na różne sytuacje. Dzięki temu nasze rośliny będą bezpieczne i zdrowe, a my cieszyć się będziemy pięknem naszego ogrodu przez cały sezon.

Zimna Zośka to czas, który wymaga szczególnej uwagi i ostrożności, ale nie powinien zniechęcać nas do uprawy roślin. Dzięki odpowiednim zabiegom ochronnym i szybkiej reakcji na szkody, nasze rośliny będą zdrowe i piękne.

REKLAMA

A Zofie, którym przypada obchodzić imieniny w czasie zimnej Zośki, życzymy dużo ciepła i radości, aby mogła cieszyć się urokiem swojego święta wśród pięknych kwiatów i zieleni ogrodów.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA