REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać narzędzia do koszenia trawnika?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Dbając o trawnik musimy być świadomi tego jakich narzędzi powinniśmy używać. To właśnie z nich będziemy najczęściej korzystać kosząc czy przycinając trawę. Wybierając narzędzia powinniśmy mieć na uwadze m.in. wielkość terenu i zróżnicowanie podłoża.

Narzędzia do małego ogrodu

Niezależnie od rodzaju i rozmiaru pielęgnowanego trawnika nie można oszczędzać na jakości dobieranego sprzętu. Pozorna oszczędność przy zakupie może skutkować późniejszymi wydatkami na naprawy i wymianę części. Dobierając narzędzia powinniśmy przede wszystkim właściwie ocenić teren oraz nasze możliwości, nie tylko finansowe, ale również fizyczne. Dla małego ogrodu o zróżnicowanej formie podłoża powinniśmy wybierać narzędzie, które jak najbardziej ułatwi pielęgnację trawnika bez narażania nas na niepotrzebne wydatki.

REKLAMA

Zobacz :Przegląd kosiarki na wiosnę – co warto sprawdzić?

REKLAMA

- Ziemię o nieregularnym kształcie z licznymi wzgórkami i rowami, gęsto porośniętą zaroślami lub mokrymi trawami trudno oporządzać za pomocą kosiarki. Dla tego typu niedużego ogrodu przydomowego lub przydziałkowego idealnym narzędziem będzie kosa spalinowa. Chociaż zwykle jest to sprzęt kojarzony z zastosowaniem w zaniedbanych ogrodach, to dla niewielkiego terenu może okazać się bardzo ekonomicznym i niezwykle wygodnym rozwiązaniem – mówi Łukasz Łoziński ze sklepu ogrodniczego Grass.

Kosa spalinowa może być więc tańszą alternatywą dla kosiarki czy traktora ogrodowego, szczególnie w przypadku gdy narzędzia te nie zagwarantowałyby dostatecznego dostępu do trudnych zakamarków i wymagałaby dokupienia podkaszarki. Wysokiej jakości kosa może z powodzeniem być wykorzystywana do pielęgnacji terenu o powierzchni nawet do 100 m2. Przykładem takiego rozwiązania są kosy spalinowe Kawasaki linii Vega. Ze względu na niewielką wagę, od 5,5 do 8,1 kg i wysoką moc silnika o pojemności od 27 do 53 cm3 mogą być z powodzeniem stosowane nie tylko do porządkowania zarośli przy zbiornikach wodnych, ale koszenia całego trawnika na niewielkim terenie. Wygodę użytkowania zapewnia kierownica obrotowa, natomiast za efektywność odpowiadają głowica żyłkowa oraz noże tnące o 3 lub 4 ostrzach.  Tego typu kosa jest doskonałym zrównoważeniem pomiędzy podkaszarką wymagającą bardzo dużo pracy a droższymi kosiarkami, które nie zagwarantują dostępu do wszystkich zakamarków ogrodu. Wybierając właściwy model dla naszego ogrodu powinniśmy więc zwrócić uwagę na wagę i moc silnika. Im większe, tym większą skutecznością będą się charakteryzowały. Jednak powinniśmy pamiętać, że jednocześnie będą one droższe w zakupie i eksploatacji. W praktyce mniejsze urządzenie może być łatwiejsze i tańsze w obsłudze w przypadku mniejszego ogrodu, natomiast większe lepiej i szybciej upora się z trawnikiem i zaroślami większego ogrodu.

Zobacz: Podkaszarka w ogrodzie - dlaczego watro ją mieć?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wygodne koszenie

Nie dla każdego trawnika warto jednak inwestować w ręczne narzędzia. W przypadku ogrodu o powierzchni przekraczającej 100m2 zastosowanie kosy może wiązać się ze zbyt dużym nakładem pracy. Ręczne kosiarki bębnowe są najtańszym tego typu urządzeniem na rynku, i chociaż są łatwe w obsłudze to tempo ich koszenia pozostawia wiele do życzenia. Alternatywą mogą być popularne i ekonomiczne kosiarki elektryczne, jednak w przypadku większości dostępnych na rynku modeli taki zakup wiązać się będzie z niewygodą powodowaną kablem utrudniającym pracę. Do trawników o powierzchni do 400m2 warto więc zainwestować w kosiarkę spalinową. W takim ogrodzie o płaskiej powierzchni dobrze sprawdzą się kosiarki bez napędu jak np. kosiarki World z linii GTM lub, dla wymagających, kosiarki z napędem np. Wordl linii FL. Moc silnika urządzenia powinna być dobierana do wielkości i typu trawnika, który pielęgnujemy. Zaletą takiego rozwiązania jest też rodzaj wyrzutu do 50l kosza, o który trudno w przypadku ręcznej lub elektrycznej kosiarki prostego typu, co w przypadku koszenia wysokiego trawnika może wymagać dodatkowego grabienia. Szerokość koszenia dochodząca do 46cm sprawia, że stosunkowa duża powierzchnia do skoszenia może być oporządzona w zaledwie kilka-kilkanaście minut. Stalowy korpus, niewielka waga i łożyska kół dodatkowo ułatwiają te pracę. Jest to o tyle ważne, że dla uzyskania efektu zielonego, gęstego dywanu wolnego od chwastów, powinniśmy kosić trawę nawet raz w tygodniu. Częstotliwość koszenia uzależniona jest oczywiście od wielu aspektów, min. pory roku, sposobu nawożenia i podlewania oraz gatunku traw. Najważniejsze jednak, żeby utrzymać wysokość trawy poniżej 8cm i nie dopuścić do sytuacji, w której zakwitnie, ponieważ po jej ścięciu zamiast pięknej murawy będziemy mieli rżysko.

Zobacz: Narzędzia ogrodowe: Zakup pilarki - Poradnik

Narzędzia do dużego ogrodu

Posiadacze sporego ogrodu, przekraczającego powierzchnię 400m2 doskonale wiedzą jak dużo pracy może kosztować właściwa pielęgnacja i utrzymanie trawnika. Dla tego typu powierzchni o zróżnicowanej roślinności, zadrzewieniu czy obecności dodatkowych elementów dekoracyjnych w rodzaju skalniaków warto wyposażyć się w zestaw urządzeń gwarantujących szybkie i łatwe koszenie. Z pomocą może przyjść traktor ogrodowy, który dzięki silnikowi o mocy od kilkunastu do ponad dwudziestu kM, napędowi na koła i wygodnym siedzisku nie znacząco ułatwi oporządzenie tak dużej powierzchni. Przykładem sprzętu dedykowanego dla rozległych trawników są traktory Snapper, których szerokość koszenia sięga nawet do 117cm, przez co dodatkowo ograniczony zostaje czas poświęcony na koszenie. Traktory mogą być wyposażone w kosze o pojemności 280 lub 350 litrów, jednak warto pamiętać, że skoszone źdźbła o długości do 4cm pozostawione na trawniku szybko się rozłożą i zasilą murawę. Do koszenia dłuższych źdźbeł powinniśmy stosować kosze, a ściętą trawę przeznaczyć na kompost. Chociaż traktory posiadają szeroki promień skrętu przekraczający 30cm, to do trawnika rosnącego dookoła drzew, przy ogrodzeniu lub wzdłuż tarasu czy innej architektury powinniśmy zastosować podkaszarkę, w której narzędziem tnącym będzie specjalna żyłka. Dzięki tak skompletowanemu zestawowi narzędzi do koszenia z powodzeniem utrzymamy nawet największy teren porośnięty gęstą trawą.

Źródło: Materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA