REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowa kominka w ogrodzie. Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Jak zbudować kominek w ogrodzie? W związku z tym, że kominek zalicza się do tzw. "małej architektury" do jego budowy nie będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę. Ważne aby kominek wybudować na podłożu, które jest odporne na podmakanie oraz postawić go na fundamencie, który będzie zagłębiony poniżej poziomu zamarzania gruntu.

REKLAMA

Wiosna i lato to pora, kiedy szczęśliwi posiadacze domu z ogrodem coraz więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu. Weekendowe spotkania z przyjaciółmi przy grillu to już niemal tradycja każdego letniego sezonu. A gdyby tak grill zastąpić kominkiem? Będzie nie tylko trwalszy, ale i nada ogrodowi wyjątkowy charakter. Aby ogrodowy kominek służył nam przez wiele lat oraz był bezpieczny i niekłopotliwy w eksploatacji, warto pamiętać o kilku kwestiach.

Zobacz także: Projekt ogrodu - od czego zacząć?

Jak wybrać miejsce na kominek w ogrodzie

To decyzja, która może zaważyć o tym, czy z nowej atrakcji będziemy zadowoleni czy wręcz przeciwnie. Jeśli kominek będzie spełniał również funkcję grilla, a to najpopularniejsze rozwiązanie, warto, aby w jego pobliżu znalazło się miejsce na stół, ławy, krzesła czy inne meble ogrodowe. Jeśli planujemy grillować często, lepiej zdecydować się na umiejscowienie kominka blisko tarasu lub wejścia do domu, aby noszenie naczyń czy sprzątanie nie było zbyt kłopotliwe. Jeżeli mamy taką możliwość, zlokalizujmy kominek w pewnym oddaleniu od posesji sąsiadów. Jeśli obawiamy się, że dym lub zapachy będą uciążliwe, wybudujmy go w otoczeniu zieleni.

Zobacz także: Chodnik z kamieni w ogrodzie – jak go zrobić?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O ile design kominka jest indywidualnym wyborem właściciela, o tyle materiały, z których będzie wykonany, muszą spełniać konkretne standardy. Dobrym wyborem, podobnie jak w przypadku budowy kominka w salonie, będą cegły szamotowe odporne na wysokie temperatury i różnice temperatur, co jest istotne zwłaszcza w zimie. Cegły użyte do budowy kominka powinny także posiadać dobrą odporność na zużycie cierne. – Nawet jeśli w czasie mrozów nie planujemy rozpalać w ogrodowym kominku, ujemne temperatury mogą nie pozostać bez wpływu na trwałość budowli, jeśli nie zastosujemy odpowiednich materiałów do łączenia cegieł. Do tego celu należy użyć zaprawy, która wytrzymuje działanie wysokich temperatur oraz jest odporna na działanie warunków atmosferycznych.

Zobacz także: Projekt schodów w ogrodzie. Poradnik

Budowa kominka

Ponieważ kominek ogrodowy zalicza się do tzw. małej architektury, nie potrzebujemy pozwolenia na jego budowę. Nie oznacza to jednak, że możemy dać się całkowicie ponieść fantazji – pewne reguły obowiązują. Przede wszystkim musimy pamiętać, aby kominek umieścić na podłożu odpornym na podmakanie, a także osadzić go na fundamencie, który będzie sięgał aż pod poziom zamarzania gruntu. W kominku ogrodowym nie musimy oczywiście stosować wkładu, dzięki czemu jego budowa jest tańsza niż kominka domowego. Kolejną różnicą między kominkiem domowym i ogrodowym jest konstrukcja – w tym drugim komora spalania jest mniejsza, a za to przewód kominowy szerszy. Między poprzecznym przekrojem przewodu kominowego, a pionowym przekrojem komory paleniska powinna zostać zachowana proporcja 1:1. Górna część tylnej ściany komory spalania powinna być nachylona w kierunku wnętrza. Tym, co na pierwszy rzut oka wyróżnia kominek ogrodowy, jest okazały komin. Powinien mieć on co najmniej 4 metry wysokości, a najlepiej, by był 10 razy wyższy od komory paleniska. Niezachowanie odpowiednich proporcji zwykle ma negatywne skutki – dym jest nieskutecznie odprowadzany, kominek dymi, a jego używanie zamiast być przyjemnością, jest wręcz niebezpieczne.

Kominek i grill w jednym

Jeśli kominek w ogrodzie pełni funkcję grilla, wówczas musimy wyposażyć go w ruszt. Ale kominek może też służyć jako wędzarnia umieszczona między paleniskiem a kominem. Wówczas oprócz odpowiedniej konstrukcji wewnątrz (progi, kije wędzarnicze), trzeba pamiętać o zapewnieniu dostępu z zewnątrz w postaci metalowych drzwiczek na wysokość całej komory wędzarniczej. W kominku możemy także zamontować rożen. Aby grillowanie było wygodne, palenisko musi być na odpowiedniej wysokości – zwykle jest to 60-70 cm. Niezależnie od tego, czy w kominku będziemy palić drewnem czy węglem drzewnym (w przeciwieństwie do kominka w domu – jest to możliwe), dobrze aby w pobliżu znalazło się zadaszone miejsce do przechowywania opału. Budowa ogrodowego kominka, jeśli będziemy pamiętać o podstawowych zasadach i zastosujemy materiały dobrej jakości, nie jest niczym trudnym. Jeśli mamy wystarczająco dużo czasu i wierzymy w swoje umiejętności, możemy podjąć się tego zadania samodzielnie. Co prawda poświęcimy na to kilka weekendów, ale satysfakcja będzie ogromna. Kominek w ogrodzie, choć spełnia nieco inną funkcję niż ten domowy, również ma szansę stać się centrum rodzinnego życia.

Źródło: VITCAS

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA