REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowa kominka w ogrodzie. Poradnik

REKLAMA

Jak zbudować kominek w ogrodzie? W związku z tym, że kominek zalicza się do tzw. "małej architektury" do jego budowy nie będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę. Ważne aby kominek wybudować na podłożu, które jest odporne na podmakanie oraz postawić go na fundamencie, który będzie zagłębiony poniżej poziomu zamarzania gruntu.

REKLAMA

Wiosna i lato to pora, kiedy szczęśliwi posiadacze domu z ogrodem coraz więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu. Weekendowe spotkania z przyjaciółmi przy grillu to już niemal tradycja każdego letniego sezonu. A gdyby tak grill zastąpić kominkiem? Będzie nie tylko trwalszy, ale i nada ogrodowi wyjątkowy charakter. Aby ogrodowy kominek służył nam przez wiele lat oraz był bezpieczny i niekłopotliwy w eksploatacji, warto pamiętać o kilku kwestiach.

Zobacz także: Projekt ogrodu - od czego zacząć?

Jak wybrać miejsce na kominek w ogrodzie

To decyzja, która może zaważyć o tym, czy z nowej atrakcji będziemy zadowoleni czy wręcz przeciwnie. Jeśli kominek będzie spełniał również funkcję grilla, a to najpopularniejsze rozwiązanie, warto, aby w jego pobliżu znalazło się miejsce na stół, ławy, krzesła czy inne meble ogrodowe. Jeśli planujemy grillować często, lepiej zdecydować się na umiejscowienie kominka blisko tarasu lub wejścia do domu, aby noszenie naczyń czy sprzątanie nie było zbyt kłopotliwe. Jeżeli mamy taką możliwość, zlokalizujmy kominek w pewnym oddaleniu od posesji sąsiadów. Jeśli obawiamy się, że dym lub zapachy będą uciążliwe, wybudujmy go w otoczeniu zieleni.

Zobacz także: Chodnik z kamieni w ogrodzie – jak go zrobić?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O ile design kominka jest indywidualnym wyborem właściciela, o tyle materiały, z których będzie wykonany, muszą spełniać konkretne standardy. Dobrym wyborem, podobnie jak w przypadku budowy kominka w salonie, będą cegły szamotowe odporne na wysokie temperatury i różnice temperatur, co jest istotne zwłaszcza w zimie. Cegły użyte do budowy kominka powinny także posiadać dobrą odporność na zużycie cierne. – Nawet jeśli w czasie mrozów nie planujemy rozpalać w ogrodowym kominku, ujemne temperatury mogą nie pozostać bez wpływu na trwałość budowli, jeśli nie zastosujemy odpowiednich materiałów do łączenia cegieł. Do tego celu należy użyć zaprawy, która wytrzymuje działanie wysokich temperatur oraz jest odporna na działanie warunków atmosferycznych.

Zobacz także: Projekt schodów w ogrodzie. Poradnik

Budowa kominka

Ponieważ kominek ogrodowy zalicza się do tzw. małej architektury, nie potrzebujemy pozwolenia na jego budowę. Nie oznacza to jednak, że możemy dać się całkowicie ponieść fantazji – pewne reguły obowiązują. Przede wszystkim musimy pamiętać, aby kominek umieścić na podłożu odpornym na podmakanie, a także osadzić go na fundamencie, który będzie sięgał aż pod poziom zamarzania gruntu. W kominku ogrodowym nie musimy oczywiście stosować wkładu, dzięki czemu jego budowa jest tańsza niż kominka domowego. Kolejną różnicą między kominkiem domowym i ogrodowym jest konstrukcja – w tym drugim komora spalania jest mniejsza, a za to przewód kominowy szerszy. Między poprzecznym przekrojem przewodu kominowego, a pionowym przekrojem komory paleniska powinna zostać zachowana proporcja 1:1. Górna część tylnej ściany komory spalania powinna być nachylona w kierunku wnętrza. Tym, co na pierwszy rzut oka wyróżnia kominek ogrodowy, jest okazały komin. Powinien mieć on co najmniej 4 metry wysokości, a najlepiej, by był 10 razy wyższy od komory paleniska. Niezachowanie odpowiednich proporcji zwykle ma negatywne skutki – dym jest nieskutecznie odprowadzany, kominek dymi, a jego używanie zamiast być przyjemnością, jest wręcz niebezpieczne.

Kominek i grill w jednym

Jeśli kominek w ogrodzie pełni funkcję grilla, wówczas musimy wyposażyć go w ruszt. Ale kominek może też służyć jako wędzarnia umieszczona między paleniskiem a kominem. Wówczas oprócz odpowiedniej konstrukcji wewnątrz (progi, kije wędzarnicze), trzeba pamiętać o zapewnieniu dostępu z zewnątrz w postaci metalowych drzwiczek na wysokość całej komory wędzarniczej. W kominku możemy także zamontować rożen. Aby grillowanie było wygodne, palenisko musi być na odpowiedniej wysokości – zwykle jest to 60-70 cm. Niezależnie od tego, czy w kominku będziemy palić drewnem czy węglem drzewnym (w przeciwieństwie do kominka w domu – jest to możliwe), dobrze aby w pobliżu znalazło się zadaszone miejsce do przechowywania opału. Budowa ogrodowego kominka, jeśli będziemy pamiętać o podstawowych zasadach i zastosujemy materiały dobrej jakości, nie jest niczym trudnym. Jeśli mamy wystarczająco dużo czasu i wierzymy w swoje umiejętności, możemy podjąć się tego zadania samodzielnie. Co prawda poświęcimy na to kilka weekendów, ale satysfakcja będzie ogromna. Kominek w ogrodzie, choć spełnia nieco inną funkcję niż ten domowy, również ma szansę stać się centrum rodzinnego życia.

Źródło: VITCAS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA