Na co zwrócić uwagę przy zakupie elektronarzędzi?
REKLAMA
REKLAMA
Pilarki tarczowe i łańcuchowe skontrolowane przez Inspekcję Handlową
Inspekcja Handlowa skontrolowała 15 rodzajów pilarek tarczowych i łańcuchowych. Jej celem było sprawdzenie, w tym poprzez badania laboratoryjne, czy wprowadzone do obrotu elektronarzędzia oferowane konsumentom (pilarki tarczowe i łańcuchowe), spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn i nie stwarzają zagrożenia dla użytkowników.
REKLAMA
Kontrolerzy mieli zastrzeżenia do 12 urządzeń ze względu na nieprawidłową konstrukcję, niewłaściwe oznakowanie, braki w dokumentacji i instrukcjach obsługi.
Rady dla konsumentów
W raporcie z kontroli znalazły się również porady dla konsumentów. UOKiK radzi, by w pierwszej kolejności zwrócić uwagę uwagę na to, czy na urządzeniu znajduje się prawidłowy znak CE. Oznacza on deklarację producenta, że jego pilarka spełnia obowiązujące wymagania, zarówno formalne, jak i konstrukcyjne. "Brak znaku może oznaczać, że producent nie wypełnił swoich obowiązków, np. nie potwierdzając bezpieczeństwa pilarki przeprowadzeniem stosownych badań laboratoryjnych!" - czytamy w raporcie. Jak ocenić stan urządzenia? W tym celu sprawdźmy czy na obudowie nie ma pęknięć, wgnieceń lub innych uszkodzeń, czy obudowa nie jest luźna oraz czy starannie ją zamontowano. "Istotne jest mocowanie przewodów, przełączników i osłon - nie powinny być luźne lub źle dopasowane. W dalszej kolejności sprawdźmy, czy do pilarki dołączono deklarację zgodności w języku polskim, zawierającą m.in. identyfikację wyrobu oraz oświadczenie producenta, że elektronarzędzie spełnia wszystkie przepisy, np. dyrektywy 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie maszyn, zmieniającej dyrektywę 95/16/WE lub rozporządzenia krajowego ją wdrażającego" - radzi UOKiK .
Ponadto na urządzeniu powinny znajdować się naniesione w sposób widoczny, czytelny i trwały m.in. następujące informacje:
- nazwa i adres producenta,
- oznaczenie serii lub typu,
- informacje niezbędne do bezpiecznego użytkowania, np. o konieczności stosowania środków ochrony indywidualnej.
Ważne! Do pilarki powinny być dołączone instrukcje obsługi w języku polskim warunkujące jej bezpieczne użytkowanie.
W instrukcji powinny się znajdować m.in.:
- powtórzenie informacji zamieszczonych w oznaczeniu pilarki, czyli mamy pewność, że instrukcja dotyczy sprzętu, który mamy w rękach,
- informacje ułatwiające konserwację pilarki, takie jak np.: sposób czyszczenia i wymiany ostrzy, co pozwoli na utrzymanie jej w odpowiednim stanie technicznym,
- przewidywane zastosowanie elektronarzędzia, np. odnośnie materiału, do obróbki którego jest przeznaczona,
- instrukcje dotyczące montażu, demontażu i regulacji urządzenia.
Źródło: UOKiK
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.