REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie elektronarzędzi?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie elektronarzędzi?/Fot. Shutterstock
Na co zwrócić uwagę przy zakupie elektronarzędzi?/Fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi, na co zwracać uwagę przy zakupie elektronarzędzi. O czym powinny pamiętać osoby, które obrabiają drewno czy przycinają gałęzie?

Pilarki tarczowe i łańcuchowe skontrolowane przez Inspekcję Handlową

Inspekcja Handlowa skontrolowała 15 rodzajów pilarek tarczowych i łańcuchowych. Jej celem było sprawdzenie, w tym poprzez badania laboratoryjne, czy wprowadzone do obrotu elektronarzędzia oferowane konsumentom (pilarki tarczowe i łańcuchowe), spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn  i nie stwarzają zagrożenia dla użytkowników.

REKLAMA

Kontrolerzy mieli zastrzeżenia do 12 urządzeń ze względu na nieprawidłową konstrukcję, niewłaściwe oznakowanie, braki w dokumentacji i instrukcjach obsługi.

Rady dla konsumentów

W raporcie z kontroli znalazły się również porady dla konsumentów. UOKiK radzi, by w pierwszej kolejności zwrócić uwagę uwagę na to, czy na urządzeniu znajduje się prawidłowy znak CE. Oznacza on deklarację producenta, że jego pilarka spełnia obowiązujące wymagania, zarówno formalne, jak i konstrukcyjne. "Brak znaku może oznaczać, że producent nie wypełnił swoich obowiązków, np. nie potwierdzając bezpieczeństwa pilarki przeprowadzeniem stosownych badań laboratoryjnych!" - czytamy w raporcie. Jak ocenić stan urządzenia? W tym celu sprawdźmy czy na obudowie nie ma pęknięć, wgnieceń lub innych uszkodzeń, czy obudowa nie jest luźna oraz czy starannie ją zamontowano. "Istotne jest mocowanie przewodów, przełączników i osłon - nie powinny być luźne lub źle dopasowane. W dalszej kolejności sprawdźmy, czy do pilarki dołączono deklarację zgodności w języku polskim, zawierającą m.in. identyfikację wyrobu oraz oświadczenie producenta, że elektronarzędzie spełnia wszystkie przepisy, np. dyrektywy 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie maszyn, zmieniającej dyrektywę 95/16/WE  lub rozporządzenia krajowego ją wdrażającego" - radzi UOKiK .

Ponadto na urządzeniu powinny znajdować się naniesione w sposób widoczny, czytelny i trwały m.in. następujące informacje:

  • nazwa i adres producenta,
  • oznaczenie serii lub typu,
  • informacje niezbędne do bezpiecznego użytkowania, np. o konieczności stosowania środków ochrony indywidualnej.

Ważne! Do pilarki powinny być dołączone instrukcje obsługi w języku polskim warunkujące jej bezpieczne użytkowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W instrukcji powinny się znajdować m.in.:

  • powtórzenie informacji zamieszczonych w oznaczeniu pilarki, czyli mamy pewność, że instrukcja dotyczy sprzętu, który mamy w rękach,
  • informacje ułatwiające konserwację pilarki, takie jak np.: sposób czyszczenia i wymiany ostrzy, co pozwoli na utrzymanie jej w odpowiednim stanie technicznym,
  • przewidywane zastosowanie elektronarzędzia, np. odnośnie materiału, do obróbki którego jest przeznaczona,
  • instrukcje dotyczące montażu, demontażu i regulacji urządzenia.
UOKiK <a class=kontrola elektronarzędzi 1"/>

UOKiK

UOKiK kontrola elektronarzędzi 2

UOKiK

UOKiK kontrola elektronarzędzi 3

UOKiK

UOKiK kontrola elektronarzędzi 4

UOKiK

UOKiK kontrola elektronarzędzi 5

UOKiK

 Źródło: UOKiK

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

REKLAMA

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA