REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zadaszyć basen? Poradnik

REKLAMA

Zadaszenie basenu to rozwiązanie, które w naszym klimacie, może się przydać. Sezon basenowy w znacznym stopniu ogranicza pogoda, wykonane zadaszenie umożliwia korzystanie z basenu nawet wtedy, kiedy pogoda jest zła.

REKLAMA

Fot. Garden

Baseny ogrodowe z zadaszeniem bez wątpienia poszerzają możliwości korzystania z prywatnego akwenu. Na ogół pozwalają one na wydłużenie czasu użytkowania obiektu o okres wiosny i wczesnej jesieni. Co istotne, nie musimy przy tym ponosić niepotrzebnych kosztów ogrzewania wody.

- Zadaszenia mają m. in. za zadanie absorbować promienie słoneczne i pasywnie ogrzewać wodę, a dzięki zatrzymywaniu ciepła nie będzie ulegała wychłodzeniu nawet w nocy – opisuje Marek Ignatowicz z Garden Białystok.

Co istotne, owo utrzymywanie ciepła wpływa nie tylko na temperaturę wody, ale również tworzy przyjemny, zachęcający do relaksu mikroklimat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do tego warto także dodać możliwość kąpieli bez względu na pogodę – również w chłodne, wietrzne czy deszczowe dni oraz ochronę skóry przez długotrwałym działaniem promieniowania UV, na które narażeni jesteśmy przy obiektach odkrytych.

Fot. Garden

Ochrona i oszczędność

REKLAMA

To jednak nie jedyne zalety zadaszeń. Jak się bowiem okazuje, w istotny sposób zapobiegają one powstawaniu szkód w strukturze basenu i przedłużają żywotność niecki, płytek oraz folii basenowej, a także zmniejszają ryzyko odbarwiania się ścian wykończonych linerem czy zbudowanych z polipropylenu czy poliestru.

- Wszelkiego rodzaju osłony zabezpieczają również akwen przez ewentualnymi zanieczyszczeniami – pyłkami z drzew i krzewów, owadami oraz opadami atmosferycznymi, dzięki czemu pozwalają zredukować wydatki na środki dezynfekujące, czyszczące oraz uzdatniające wodę – dodaje przedstawiciel firmy Garden.

Obiekty odkryte, mimo swoich niewątpliwych zalet, mogą być niebezpieczne np. dla dzieci czy zwierząt domowych. Także i w tym wypadku pomocne okażą się więc zadaszenia – zwłaszcza te zamykane na klucz. Dzięki nim nasze pociechy będą mogły swobodnie bawić się w ogrodzie, bez ryzyka wpadnięcia do wody.

Zobacz także: Czysty i bezpieczny - jak przygotować basen do sezonu?

Zadaszenie z poliwęglanu

Pamiętajmy, iż sprzedawane obecnie pokrycia na ogół oferują możliwość teleskopowego zsunięcia segmentów nawet poza obręb basenu, dzięki czemu w niemal dowolnej chwili będziemy mogli korzystać z uroków basenu odkrytego.

Mobilność zadaszeń wynika z ich specyficznej konstrukcji. W rzeczywistości składają się bowiem one z zespołu segmentów poruszających się w obu kierunkach, które można dowolnie przemieszczać.

- Do tego dochodzą różne możliwości montażu drzwi (także w bocznych ściankach) czy uchylne progi i szczotki pozwalające na przesuwanie osłony nad drabinką, filtrem, wyższym obrzeżem lub innymi przeszkodami – mówi Marek Ignatowicz.

Obecnie większość zadaszeń wypełniania jest poliwęglanem. Poszycie wykonane z tego materiału pozwala na ogrzewanie powietrza i wody basenowej nie tylko w słoneczne, ale i pochmurne dni.

Aluminiowe profile konstrukcyjne uzupełniane są tu płytami poliwęglanu komórkowego lub litego, którego właściwości fizyczne pozwalają na pokrycie dużego obszaru, co byłoby niemożliwe przy użyciu szkła.

- Na powierzchni zewnętrznej znajduje się zaś warstwa filtra UV zapobiegająca wnikaniu szkodliwego promieniowania UV w głąb płyty, dzięki czemu materiał się nie odbarwia, nie kurczy i zachowuje wysoką wytrzymałość – wyjaśnia Ignatowicz.

Zobacz także:  Ciepła woda w basenie przez całe lato

Trwałość i tłumienie hałasów

REKLAMA

Oprócz tego, zadaszenia z poliwęglanu cechuje także wysoki stosunek wytrzymałości do ciężaru własnego oraz nawet do 200 razy wyższa od szkła odporność na uszkodzenia (takie, jak np. uderzenia piłką czy gradobicie). Nie mniej istotny jest wysoki wskaźnik tłumienia dźwięku (do 25 dB), co pozwala relaksować się w basenie w ciszy i z dala od wszelkich hałasów.

- Zadaszenia zmniejszają również parowanie wody, izolując ją od powietrza atmosferycznego. W konsekwencji odparowana ciecz zamiast ubywać z akwenu, skrapla się na wewnętrznej stronie pokrycia – mówi ekspert firmy Garden.

I dodaje: Wszystko to razem sprawia, że w Polsce zadaszenia stają się coraz popularniejsze i nic nie wskazuje na to, by trend ten miał się w najbliższym czasie zmienić.

Źródło: Garden

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA