REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zadaszyć basen? Poradnik

REKLAMA

Zadaszenie basenu to rozwiązanie, które w naszym klimacie, może się przydać. Sezon basenowy w znacznym stopniu ogranicza pogoda, wykonane zadaszenie umożliwia korzystanie z basenu nawet wtedy, kiedy pogoda jest zła.

REKLAMA

Fot. Garden

Baseny ogrodowe z zadaszeniem bez wątpienia poszerzają możliwości korzystania z prywatnego akwenu. Na ogół pozwalają one na wydłużenie czasu użytkowania obiektu o okres wiosny i wczesnej jesieni. Co istotne, nie musimy przy tym ponosić niepotrzebnych kosztów ogrzewania wody.

- Zadaszenia mają m. in. za zadanie absorbować promienie słoneczne i pasywnie ogrzewać wodę, a dzięki zatrzymywaniu ciepła nie będzie ulegała wychłodzeniu nawet w nocy – opisuje Marek Ignatowicz z Garden Białystok.

Co istotne, owo utrzymywanie ciepła wpływa nie tylko na temperaturę wody, ale również tworzy przyjemny, zachęcający do relaksu mikroklimat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do tego warto także dodać możliwość kąpieli bez względu na pogodę – również w chłodne, wietrzne czy deszczowe dni oraz ochronę skóry przez długotrwałym działaniem promieniowania UV, na które narażeni jesteśmy przy obiektach odkrytych.

Fot. Garden

Ochrona i oszczędność

REKLAMA

To jednak nie jedyne zalety zadaszeń. Jak się bowiem okazuje, w istotny sposób zapobiegają one powstawaniu szkód w strukturze basenu i przedłużają żywotność niecki, płytek oraz folii basenowej, a także zmniejszają ryzyko odbarwiania się ścian wykończonych linerem czy zbudowanych z polipropylenu czy poliestru.

- Wszelkiego rodzaju osłony zabezpieczają również akwen przez ewentualnymi zanieczyszczeniami – pyłkami z drzew i krzewów, owadami oraz opadami atmosferycznymi, dzięki czemu pozwalają zredukować wydatki na środki dezynfekujące, czyszczące oraz uzdatniające wodę – dodaje przedstawiciel firmy Garden.

Obiekty odkryte, mimo swoich niewątpliwych zalet, mogą być niebezpieczne np. dla dzieci czy zwierząt domowych. Także i w tym wypadku pomocne okażą się więc zadaszenia – zwłaszcza te zamykane na klucz. Dzięki nim nasze pociechy będą mogły swobodnie bawić się w ogrodzie, bez ryzyka wpadnięcia do wody.

Zobacz także: Czysty i bezpieczny - jak przygotować basen do sezonu?

Zadaszenie z poliwęglanu

Pamiętajmy, iż sprzedawane obecnie pokrycia na ogół oferują możliwość teleskopowego zsunięcia segmentów nawet poza obręb basenu, dzięki czemu w niemal dowolnej chwili będziemy mogli korzystać z uroków basenu odkrytego.

Mobilność zadaszeń wynika z ich specyficznej konstrukcji. W rzeczywistości składają się bowiem one z zespołu segmentów poruszających się w obu kierunkach, które można dowolnie przemieszczać.

- Do tego dochodzą różne możliwości montażu drzwi (także w bocznych ściankach) czy uchylne progi i szczotki pozwalające na przesuwanie osłony nad drabinką, filtrem, wyższym obrzeżem lub innymi przeszkodami – mówi Marek Ignatowicz.

Obecnie większość zadaszeń wypełniania jest poliwęglanem. Poszycie wykonane z tego materiału pozwala na ogrzewanie powietrza i wody basenowej nie tylko w słoneczne, ale i pochmurne dni.

Aluminiowe profile konstrukcyjne uzupełniane są tu płytami poliwęglanu komórkowego lub litego, którego właściwości fizyczne pozwalają na pokrycie dużego obszaru, co byłoby niemożliwe przy użyciu szkła.

- Na powierzchni zewnętrznej znajduje się zaś warstwa filtra UV zapobiegająca wnikaniu szkodliwego promieniowania UV w głąb płyty, dzięki czemu materiał się nie odbarwia, nie kurczy i zachowuje wysoką wytrzymałość – wyjaśnia Ignatowicz.

Zobacz także:  Ciepła woda w basenie przez całe lato

Trwałość i tłumienie hałasów

REKLAMA

Oprócz tego, zadaszenia z poliwęglanu cechuje także wysoki stosunek wytrzymałości do ciężaru własnego oraz nawet do 200 razy wyższa od szkła odporność na uszkodzenia (takie, jak np. uderzenia piłką czy gradobicie). Nie mniej istotny jest wysoki wskaźnik tłumienia dźwięku (do 25 dB), co pozwala relaksować się w basenie w ciszy i z dala od wszelkich hałasów.

- Zadaszenia zmniejszają również parowanie wody, izolując ją od powietrza atmosferycznego. W konsekwencji odparowana ciecz zamiast ubywać z akwenu, skrapla się na wewnętrznej stronie pokrycia – mówi ekspert firmy Garden.

I dodaje: Wszystko to razem sprawia, że w Polsce zadaszenia stają się coraz popularniejsze i nic nie wskazuje na to, by trend ten miał się w najbliższym czasie zmienić.

Źródło: Garden

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA