REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Domek dla owadów na zielonym dachu uczelni

Domek dla owadów - proekologiczna postawa uczelni wyższej
Domek dla owadów - proekologiczna postawa uczelni wyższej
Wydział Zarządzania UŁ

REKLAMA

REKLAMA

Domek dla owadów na zielonym dachu uczelni to praktyka warta naśladowania. To także ciekawy pomysł na proekologiczne integracje pracownicze.

Domek dla owadów na zielonym dachu uczelni wyższej

Wzorowany na projekcie starych barci do hodowli pszczół, zbudowany z drewna, łodyg forsycji i maliny, z brzozowymi palikami i wysuszonymi pędami traw oraz zabezpieczony przed dostępem drapieżników – to pierwszy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego hotel dla owadów, na dodatek zbudowany przez samych pracowników. Pierwszy domek dla owadów stanął na zielonym dachu Wydziału, a jeżeli zostanie dobrze przyjęty przez przyszłych lokatorów, domków pojawi się więcej.

REKLAMA

Domek dla owadów

Domek dla owadów

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

Zioła i trawy z myślą o owadach

W 2015 roku na Wydziale Zarządzania UŁ pojawił się nowy zielony dach, który przewidziany był już w pierwotnych założeniach projektu budynku. Rosną na nim kwitnące zioła i trawy, które są widoczne z wielu okien budynku, a także przyciągają wiele pożytecznych owadów. Teraz na zielonym dachu Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego stanął specjalny domek dla różnych gatunków owadów zapylających, trzmieli, pszczoły murarki, biedronek i innych, które w mieście mogą mieć utrudniony dostęp do bezpiecznego schronienia.

Hotel dla owadów - z czego zbudować?

Większość materiałów, z których zbudowany jest „hotel” dla owadów, jest pozyskana z ich naturalnego środowiska tak, aby zachęcić jak największą liczbę lokatorów i zapewnić im odpowiednie warunki. W poszczególnych „mieszkankach” znajdują się szyszki, łodygi forsycji i maliny, brzozowe paliki z otworami oraz wysuszone pędy traw – zróżnicowanie materiałów jest celowe, ponieważ poszczególne gatunki owadów mają własne preferencje dotyczące swoich gniazd. Projekt domku jest wzorowany na starych barciach, czyli komorach wydrążonych wewnątrz pnia drzewa w celu hodowli pszczół oraz zabezpieczony siatką przed dostępem drapieżników. Z kolei lokalizacja na zielonym dachu ma pomóc w przyciąganiu owadów, które są tam częstymi gośćmi.

Proekologiczne przedsięwzięcie godne naśladowania

REKLAMA

- Na naszym Wydziale rozumiemy wagę działań proekologicznych i promujących ideę zrównoważonego rozwoju, dlatego chętnie włączamy się w tego typu inicjatywy – nie tylko w ramach projektów naukowych i badawczych. Tym bardziej cieszy mnie to, że jest to wspólne przedsięwzięcie społeczności Wydziału Zarządzania UŁ - pomysł domku dla owadów wyszedł od samych pracowników i został przez nich przygotowany własnoręcznie. Domek będzie widoczny z wielu sal wykładowych i liczymy na to, że przysłuży się nie tylko owadom, ale też odegra ważną rolę w zwiększaniu świadomości proekologicznej naszych studentów i pracowników, a może posłuży również za inspirację do podjęcia własnych działań w tym zakresie – podkreśla dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego dr hab. Tomasz Czapla, prof. UŁ.

Jeżeli pierwszy wydziałowy hotel dla owadów zostanie dobrze przyjęty przez przyszłych lokatorów, niewykluczone, że powstanie więcej tego typu domków dla gatunków, które są ważną częścią naszego ekosystemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA