REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powstał największy dom dla owadów na świecie

Subskrybuj nas na Youtube
Dom dla owadów
Dom dla owadów

REKLAMA

REKLAMA

Powstał największy dom dla owadów na świecie, a zbudowali go... deweloperzy. Idea stworzenia największego domku dla owadów to reakcja deweloperów na niepokojące dane dotyczące zmian zachodzących w ekosystemie.

Największy dom dla owadów na świecie

REKLAMA

To jedyny taki dom dla owadów w Polsce i największy na świecie. Składa się ze stu pięćdziesięciu elementów, każdy z nich wysoki na półtora metra i szeroki na metr. Konstrukcja stworzona przez przedsiębiorców z Polskiego Związku Firm Deweloperskich już zachwyciła mieszkańców, a teraz mierzy się z Guinnessem.

REKLAMA

Ideą sobotniego 22 maja spotkania podczas Światowego Dnia Różnorodności Biologicznej było przede wszystkim promowanie ekologii, ale towarzyszyła mu też widowiskowa próba ustanowienia nowego rekordu na największą tego typu konstrukcję na świecie. Dom dla owadów podziwiać można było przez weekend na Płycie Desantu 3. Dywizji Piechoty w Warszawie. Gigant został zweryfikowany przez geodetę oraz dwóch niezależnych świadków, w tym eksperta – dr inż. Katarzynę Roguz z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Sprawdzony został dokładny rozmiar domku, podany w m3, a także użyteczność konstrukcji. By rekord został uznany, co najmniej jeden moduł musiał być zamieszkany przez owady, a rozmiar domku powinien być większy niż 81,26 m3, bo tyle wynosi ubiegłoroczny wynik ustanowiony w Wielkiej Brytanii. I tu dobra wiadomość – wybudowana przez Polaków konstrukcja jest większa i wynosi 89,37 m3!

„To wydarzenie na długo zostanie w naszej pamięci. Połączyliśmy świetną zabawę z edukacją oraz konkretnymi działaniami na rzecz przyrody. Ten domek to symbol naszej walki o ekologię, a jeśli dodatkowo rekord zostanie potwierdzony przez Guinnessa, to będzie dla nas ogromna satysfakcja – powiedział Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD. – Głównym celem naszej akcji była aktywizacja całej branży deweloperskiej nie tylko do podobnych inicjatyw, ale także do coraz lepszego dbania o przyrodę podczas planowanych inwestycji” – dodał.

„Wielkość domku dla owadów została dobrana tak, aby dostosować go do typowych gabarytów płyty sklejki. Dzięki temu zminimalizowaliśmy liczbę odpadów generowanych przy prefabrykacji” – mówił Paweł Wołejsza, architekt i projektant konstrukcji.

Idea stworzenia największego domku dla owadów

REKLAMA

Idea stworzenia największego domku dla owadów to reakcja deweloperów na niepokojące dane dotyczące zmian zachodzących w ekosystemie. Szacuje się, że w ciągu ostatnich trzydziestu lat zanotowano znaczny spadek liczebności owadów. Ma to wpływ na wiele żyjących gatunków, bo od samych zapylaczy zależy blisko 80% występujących w Polsce roślin. Owady przyczyniają się ponadto m.in. do redukcji szkodników i stanowią źródło pokarmu dla 60% gatunków ptaków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Każde piętro domku dedykowane jest innej grupie owadów, czy szerzej, stawonogów. Piętro z rurkami trzcinowymi i wydrążonymi drewienkami to przestrzeń dla zapylających samotnych pszczół i dla samotnych os, polujących m.in. na komary i mszyce. Pryzma kompostowa to miejsce dla stonóg czy krocionogów, czyli zwierząt, które zjadają martwe szczątki, przyczyniając się do rozkładu martwej materii. To właśnie dzięki takim organizmom gleba pozostaje żyzna i rośliny mają stały dostęp do niezbędnych do wzrostu substancji. Są też fragmenty ze słomą i chrustem, które mogą być schronieniem na zimę dla biedronek, złotooków czy skorków. Stawianie takich domków w różnych miejscach w mieście może spowodować, że stworzymy mapę punktów, które lokalnie zwiększają miejską różnorodność biologiczną. Żeby to się jednak udało musimy pamiętać o odpowiednim, przyjaznym dla stawonogów, zielonym otoczeniu takiego domku” – powiedział Igor Siedlecki, edukator przyrodniczy.

W akcję zaangażowały się firmy: 7R, Aereco, Ama-Bud, Anteris, Apro Investment, Archicom Polska, Atal, Aurec Home, Budomal, Constructa Plus, Cordia, Dantex, Decoroom, Develia, Dom Development, Dynamix, Eiffage Immobilier, Equilis, Euro Styl, Fortis, Fracthon, GH Development, Greenbud Development, Hammermed, HB Reavis, Interparking, Invest Komfort, Inwestycje Wielkopolski, JDM Deweloper, KDM Deweloper, Kombinat Budowlany, MLP Group, Monday Development, Murapol, Nexity, NNV - nieruchomości-online, obido, PCG Deweloper, Polnord, Robyg, Ronson Development, SGI, Skanska, SP Invest, Spectra Development, Stocznia Cesarska, Struxi, TDJ Estate, Trei Real Estate, Tryboń PPI, Unidevelopment, Vastint, VFM Real Estate, Warsaw Property Partners, Velux, Wawel Service, Yareal, Żagiel Dom. To na terenach ich inwestycji, które są rozlokowane w całej Polsce, staną domki.

Modułowe konstrukcje

Modułowe konstrukcje staną także w miejskich parkach w Olsztynie (Park Centralny i Park im. Kusocińskiego), Poznaniu (Park os. Orła Białego, Park im. Karola Marcinkowskiego, Park Miejski przy os. Batorego i os. Śmiałego, Park Sołacki, Park Bambrów Poznańskich) i Wrocławiu, a także w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie.

Patronat nad akcją objęły: Fundacja Bęc Zmiana, E-biurowce, Habitat for Humanity, Restore, KRN, Fundacja Łąka, Melo radio, Stowarzyszenie Architektów RP, Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów RP, Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie.

Akcję zorganizowano w ramach inicjatywy Eco Avengers stworzonej przez Polski Związek Firm Deweloperskich. Poza cyklicznymi wydarzeniami, jego członkowie prowadzą szereg działań edukacyjnych skierowanych do branży deweloperskiej. Celem PZFD jest m.in. poprawa jakości środowiska i szerzenie wiedzy w zakresie ekologii wśród deweloperów i mieszkańców.

Polski Związek Firm Deweloperskich

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA