REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jerzyki – ptaki na komary. Jak zasiedlić je w swoim ogrodzie?

Antoni Marczewski
Jerzyk - ptak zjadający komary. Fot. Fotolia
Jerzyk - ptak zjadający komary. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jerzyki to niewielkie ptaki, o których coraz częściej mówi się jako o ptakach, które zjadają duże ilości komarów. Coraz więcej osób, chce mieć jerzyki w swoim ogrodzie, by te chroniły nas przed uporczywymi atakami komarów. Jak można zachęcić jerzyki do zamieszkania w naszym ogrodzie? Jak zrobić budkę dla jerzyków? Na te i inne pytania odpowiada Antoni Marczewski z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

REKLAMA

Ostatnio coraz więcej mówi się o jerzykach, które zjadają duże ilości komarów. Czy można zachęcić te ptaki do zamieszkania w przydomowym ogrodzie?

Antoni Marczewski: Jerzyki są rzeczywiście bardzo wydajne jeśli chodzi o redukowanie liczby drobnych owadów latających. Jeden osobnik w ciągu doby może zjeść nawet 20 000, w tym bardzo wiele dokuczliwych dla człowieka komarów oraz meszek. Jednak zaproszenie jerzyka do ogrodu nie jest łatwym zadaniem – ptaki są związane głównie z budynkami, do których przeniosły się ze swoich pierwotnych siedlisk w skalistych górach.  Większość zasiedla wysokie budowle, choć ptaki mogą gniazdować również np. w domach jednorodzinnych, o ile są odpowiednio wysokie (co najmniej dwa piętra) i możliwy jest swobodny dolot do otworu gniazdowego. Można również postarać się o specjalną budkę dla tego gatunku.

Budka dla jerzyka - czym powinna się ona charakteryzować i o czym należy pamiętać przy jej wieszaniu?

A M: Budkę dla jerzyka można kupić (najlepiej w specjalistycznym sklepie on-line, który oferuje produkty o specyfikacji odpowiadającej temu gatunkowi). Można ją również zrobić samemu. Od popularnych budek wykonywanych z myślą m.in. od szpaków budka dla jerzyka różni się tym, że jest dłuższa niż szersza (odpowiednio 34 i 18 cm), wysoka na 20 cm, z odległością od otworu wlotowego do dolnej krawędzi o długości 5 cm. Owalny otwór wlotowy powinien mieć wymiary 6,5 x 3,5 cm. Budka powinna być umieszczona jak najwyżej, na ścianie innej niż południowa (na której zbyt szybko ulegałaby przegrzaniu). Aby zapewnić budce większą żywotność wskazane jest wykonanie jej np. ze sklejki wodoodpornej lub z dobrze zaimpregnowanych desek oraz dodatkowe pokrycie daszka blachą.

Czy jerzyki szybko zajmują takie budki?

A M: Niestety nie – czasami mija nawet kilka lat, zanim do tego dojdzie. Jerzyki są bardzo przywiązane do swych miejsc lęgowych i nawet jeśli ulegną one zniszczeniu, np. w wyniku ocieplenia budynku, w którym znajdowały się gniazda, jeszcze przez pewien czas będą starały się do nich dostać. Szanse na zasiedlenie budki można zwiększyć wieszając kilka obok siebie (jerzyki chętnie gniazdują w koloniach) i poprzez odtwarzanie przy niej głosu tego gatunku. Wieszanie należy przeprowadzić na przełomie kwietnia i maja – wieszając wcześniej ryzykujemy, że naszą budkę zajmą szpaki, wróble lub mazurki. Jeśli mamy możliwość okresowego zdejmowania budki, można ją powiesić jeszcze w czerwcu lub lipcu (aby ptaki ją znalazły i się przyzwyczaiły do jej obecności), a zdjąć po odlocie, czyli w połowie września.

Czy budkę dla jerzyka należy dodatkowo zabezpieczać, np. przed drapieżnikami?

A M: Przeważnie budki dla jerzyka nie potrzebują dodatkowych zabezpieczeń – powinny zostać zawieszone w miejscu, gdzie czworonożnym drapieżnikom będzie trudno się dostać. Gniazda jerzyków, w porównaniu z gniazdami innych dziuplaków czy gatunków gnieżdżących się w gniazdach o otwartej konstrukcji, stosunkowo rzadko są rabowane przez drapieżne ssaki i ptaki.

Jerzyki spędzają w locie większość swojego życia. Czy to prawda?

A M: Tak, choć może się to wydawać nieprawdopodobne. Jerzyki w locie wykonują większość życiowych czynności – jedzą, piją, kopulują, a nawet śpią (na podobnej zasadzie na jakiej podczas pływania śpią delfiny). Szybki (czasem ponad 100 km/h) i niezwykle zwinny lot umożliwiają im długie skrzydła oraz długi, widełkowaty ogon. Mimo zewnętrznego podobieństwa do jaskółek jerzyki są bliżej spokrewnione z niespotykanymi w Europie kolibrami. Wśród wielu niezwykłych przystosowań jerzyka do jego trybu życia warto podkreślić znaczenie nóg – krótkich, ale niezwykle mocnych. Żadne inne ptaki nie mają równie krótkich tylnych kończyn. Nie są one potrzebne do niczego poza chwytaniem się skalnych, betonowych lub ceglanych ścian, dlatego muszą być bardzo mocne. W razie wylądowania na ziemi zdrowy osobnik jest w stanie ponownie poderwać się do lotu dzięki intensywnej pracy umięśnionych skrzydeł – jeśli jednak będzie chory lub osłabiony, może mu się to nie udać.

Czym żywią się jerzyki?

A M: Jerzyk to gatunek całkowicie owadożerny. Na owady może polować nisko nad ziemią lub wodą, przeważnie jednak stada żerujących ptaków widzimy wysoko na niebie, czasem na wysokości ponad kilometra. Oglądany z bliska jerzyk ma bardzo mały i krótki dziób, jednak po otwarciu tworzy on szeroką „paszczę”, do której ptak łapie maleńkie owady. Na wielu zdjęciach dostępnych w Internecie widać jerzyki, które wyglądają jakby trzymały w pyszczku jakąś małą piłeczkę. Tymczasem są to nagromadzone owady, które dorosłe osobniki w ten sposób magazynują i niosą pisklętom. Karmienie odbywa się w dużych odstępach czasowych, dlatego młode jerzyki są w stanie zapadać w stan zbliżony do snu zimowego – obniżają temperaturę ciała i tempo uderzeń serca, dzięki czemu są w stanie przetrwać wiele godzin, czekając na przylot rodziców.

Czy poza jerzykami są jeszcze jakieś ptaki, które mogą nam pomóc walczyć z plagą komarów?

REKLAMA

A M: Naszymi sprzymierzeńcami walce z komarami na pewno są jaskółki. W rogach okien chętnie gniazdują jaskółki oknówki, które jednak często spotykają się z bardzo negatywną reakcją ludzi, którym przeszkadzają pozostawiane przez nie odchody. Z problemem tym można poradzić sobie np. wieszając pod gniazdem deseczkę, dzięki której zanieczyszczenia nie będą brudziły okna. Coraz częściej można spotkać się ze sklepami oferującymi specjalne drewniane półeczki lub nawet sztuczne gniazda dla oknówek. Te ostatnie mogą okazać się szczególnie przydatne w miejscach pozbawionych błota – podstawowego budulca wykorzystywanego przez oknówki.

Na muchy i komary chętnie polują muchołówki. Do naszego ogrodu możemy zaprosić dwa gatunki – muchołówkę szarą i żałobną. Pierwsza jest tzw. półdziuplakiem, co oznacza że wymaga specjalnej budki – nie ma ona okrągłego otworu, jak np. budka dla szpaka, ale poziomą szczelinę, dzięki której ptak ma szersze pole widzenia. Muchołówka żałobna jest natomiast typowym dziuplakiem, zajmującym budki z okrągłym otworem wlotowym o średnicy 28-33 mm.

Czy w okresie wiosenno-letnim można jeszcze dodatkowo pomagać ptakom?

A M: Obecnie na brak wody nie możemy narzekać, ale jeśli doczekamy się nadejścia letnich upałów, na pewno dużą pomocą dla ptaków będzie wystawienie poidełka w formie płaskiego naczynia z wodą. Ptaki nie tylko będą gasić tam pragnienie, ale wykorzystają takie miejsce jako kąpielisko, dostarczając wielu okazji do ciekawych i przyjemnych dla oka obserwacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Myślcie
    2023-08-20 00:05:59
    Jakiś Baran bez pociągu do rzetelnej wiedzy wyprodukował brednie o jerzykach i komarach, to nieprawda i można to sprawdzić patrosząc Jerzyka, a dla inteligentnych wystarczy analiza gdzie i o jakiej porze żeruje Jerzyk oraz kiedy i gdzie aktywny jest komar. A tu wszyscy polegają na bredniach polegających na podzieleniu masy pokarmu Jerzyka przez masę komara, fakt cyfra imponująca ale poza tym to kompletna bzdura i niech temu zaprzeczy wykształcony ornitolog a nie fan przyrody.
    0
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto przesunął budowę domu lub duży remont na wiosnę 2024 roku, ten sporo zyskał. Ceny materiałów budowlanych z dużą obniżką

Piąty miesiąc z rzędu na rynku materiałów budowlanych ceny idą w dół. Jak twierdzą eksperci, nie jest to jednak trwały trend, ale dłuższa korekta. Spowodowało ją wcześniejsze wywindowanie cen na poziomy nie do przyjęcia przez rynek. Gdy korekta się skończy, wróci zapewne stabilizacja z nieznaczną tendencją zwyżkową.

 

Podatek od wynajmu prywatnego w 2024 roku. Co się zmienia? Będą zmiany w 2025 roku?

Rok 2024 nie przyniósł istotnych zmian w zakresie opodatkowania czynszów. Podatek przychodowy od wpływów z wynajmu na razie będzie naliczany tak samo jak w zeszłym roku. Trzeba wiedzieć, że duże zmiany nastąpiły właśnie w poprzednim roku. Wtedy wprowadzono zakaz rozliczania amortyzacji lokali mieszkalnych i ograniczono sposób rozliczeń w najmie prywatnym tylko do ryczałtu ewidencjonowanego. Analizując podatek od najmu w 2024 roku, nie można zapominać o wzroście podatku od nieruchomości. Zmieniła się bowiem zarówno stawka „mieszkaniowa”, jak i komercyjna. Ostatnio wiele mówi się o podatku katastralnym od wynajmowanych mieszkań, ale na razie wprowadzenie takiej daniny jest mało prawdopodobne.

Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać

Relacje z sąsiadami mają istotny wpływ na nasze zadowolenie z życia na osiedlu mieszkaniowym. Jak wynika z badania CBOS, przeprowadzonego we wrześniu 2023 roku na zlecenie Skanska Residential Development Poland (na próbie 1075 osób zamieszkujących osiedla w miastach powyżej 200 000 mieszkańców), prawie ¾ ankietowanych, którzy zadeklarowali, że utrzymują bliskie, przyjacielskie kontakty z sąsiadami, wypowiedziało się pozytywnie o swoim miejscu zamieszkania. Poziom zadowolenia spada wraz ze wzrostem obojętności wobec innych mieszkańców. Jakie są zatem stosunki sąsiedzkie na polskich osiedlach, dlaczego warto o nie dbać i co pomaga w zacieśnianiu więzi społecznych?

Trzy razy więcej Polaków przed trzydziestką kupuje własne mieszkanie – sprawił to Bezpieczny Kredyt 2%

Analitycy komentujący transakcje na rynku mieszkaniowym zauważyli, że pod koniec roku co piąte mieszkanie kupowała osoba w wieku poniżej trzydziestu lat. Pod koniec 2022 roku – tylko co dwunasta. To efekt  większej dostępności kredytów hipotecznych dla najmłodszych klientów, który nie jest możliwy bez takiego wsparcia ze środków publicznych jak program bezpieczny Kredyt 2%.

REKLAMA

Na odbiór gotowego mieszkania od dewelopera trzeba czekać około dwóch lat

Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań? Czy widać różnicę w czasie od pandemii? Czy w większych miastach czas oczekiwania jest dłuższy? Jak to wpływa na podaż mieszkań? 

Dramatycznie mało nowych mieszkań trafiło do sprzedaży w styczniu 2024 roku. Deweloperzy nie chcą przyspieszenia w budownictwie?

Oceniając właśnie udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego można wpaść w panikę. Do oferty deweloperów trafiło aż 25 procent mniej mieszkań niż w styczniu 2023, który przecież rekordowy pod tym względem nie był. Co się dzieje?

Zakwaterowanie imigrantów zarobkowych – rynek kwater pracowniczych staje się coraz bardziej interesujący

Miejsce zakwaterowania powinno dawać imigrantom zarobkowym poczucie bezpieczeństwa i stabilności w obcym kraju. W Polsce prawie połowa z nich korzysta z zakwaterowania zapewnianego przez pracodawców. Większość deklaruje, że wieloosobowe kwatery pracownicze to dla nich tymczasowe rozwiązanie i chcą je zamienić na pokoje jedno- lub dwuosobowe.

Mieszkanie na Start – nowy program rządowego wsparcia ułatwi zakup mieszkania osobom samotnym – singlom?

Wiadomo, że o przyznaniu lub nie kredytu hipotecznego przez bank decyduje przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa. Stereotypowo tę powinna mieć większą para aplikująca o pożyczkę niż osoba samotna, ale czy tak jest zawsze? Nie zmienia to faktu, iż osobom samotnym chcącym mieć na własność mieszkanie trudniej było skorzystać ze wsparcia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. A jak będzie w drugiej połowie 2024 roku gdy zostanie udostępniona nowa forma rządowego wsparcia – Mieszkanie na Start?

REKLAMA

Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

Nieruchomość w Dominikanie kosztuje co najmniej połowę mniej niż w Jastarni czy Karpaczu

Kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o nieruchomości za granicą. Dziś, przy tak wysokich cenach mieszkań w Polsce, coraz więcej rodaków decyduje się na zainwestowanie w nieruchomość w innym kraju. O inwestycjach w domy pod palmami opowiada Maria Kobryń, prawnik i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

REKLAMA