Trawnik. Zabiegi pielęgnacyjne na wiosnę
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zabiegi związane z pielęgnacją trawnika powinniśmy rozpocząć już wczesną wiosną, kiedy stopnieje śnieg, a murawa rozmarznie. Wtedy również po raz pierwszy nawozimy nasz trawnik. Pozornie wydaje się, że wczesne nawożenie tylko przysporzy nam pracy, bo po takim zabiegu trawa szybciej rośnie i trzeba ją częściej kosić. Nic bardziej mylnego! Po pierwsze, częstsze koszenie pobudza roślinę, która wypuszcza więcej pędów, a po drugie trawa po nawożeniu będzie zdrowsza, gęstsza i mniej narażona na atak chwastów.
Zobacz także: Wiosenne prace w ogrodzie – trawnik
Regeneracja trawnika – pierwsze nawożenie
Pierwsze nawożenie odbywa się zwykle w połowie marca, zaraz po oczyszczeniu murawy z suchej trawy, liści i filcu, które blokują dopływ powietrza do korzeni oraz zmniejszają zdolność gleby do wchłaniania wilgoci. Przed nawożeniem warto wykonać także napowietrzenie trawnika, czyli aerację. Dzięki niej zwiększy się przyswajalność składników odżywczych zawartych w nawozie. Wybierając nawóz do trawy, zwróćmy uwagę, na jaką porę roku jest przeznaczony. Na początek zawsze należy zastosować dawkę nawozu sugerowaną przez producenta, ponieważ jego nadmierna ilość może zniszczyć rośliny. Nie powinno się nawozić zarówno wilgotnego, jak i suchego trawnika.
Zobacz także: Jak zregenerować trawnik po zimie?
Pokarm dla roślin
Co powinien zawierać dobry nawóz przeznaczony do trawnika? Przede wszystkim wszelkie makro- i mikroelementy potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin. Nie należy również zapomnieć, że podstawowymi składnikami niezbędnymi do właściwego rozwoju murawy są także azot, fosfor i potas. Tutaj idealnie sprawdzi się bioaktywny ekstrakt z przeznaczony do nawożenia trawników. Środek tego typu na pewno przyspieszy zdolność kiełkowania nasion, rozrost trawy oraz rozwój systemu korzeniowego. Odpowiednie nawożenie poprawi także gęstość darni oraz zapewni intensywniejszy zielony kolor traw. Ponadto, odpowiednio dobrany nawóz zwiększa zdolność do wchłaniania wody oraz składników odżywczych, a także uodparnia murawę na niekorzystne warunki wzrostu.
Zobacz także: Zakładanie trawnika krok po kroku
Zobacz także: Trawnik: ozdobny czy rekreacyjny – co wybrać?
Zobacz także: Jak zbadać skład gleby? Poradnik
Zobacz także: Jak przekształcić trawnik w łąkę kwietną?
Zobacz także: Jak nawozić trawnik?
Zobacz także: Jak uchronić trawnik przed chwastami?
REKLAMA
REKLAMA