REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie kwiaty różnych gatunków można posadzić obok siebie w jednej donicy?

Katarzyna Tryka

REKLAMA

REKLAMA

Jak dobrać gatunki kwiatów do posadzenia w jednej donicy, aby razem zdrowo rosły nie zwalczały się nawzajem i ładnie wyglądały. Zobacz poradnik.

Jakie kwiaty w donicach?

Posadzone w donicach rośliny są coraz modniejszym, a zarazem bardzo atrakcyjnym i wygodnym sposobem aranżacji ogrodu. Kompozycje w donicach stanową efektowne urozmaicenie tarasów, schodów i balkonów, jak również uzupełnienie nasadzeń rosnących w gruncie.

REKLAMA

REKLAMA

Bardzo wygodną dla posiadacza ogrodu cechą nasadzeń w pojemnikach, jest to, że rośliny są ,,mobilne” i można je przenosić w różne miejsca tworząc coraz to nowe kompozycje. Można je również ustawić w miejscach gdzie inne rośliny rosnąć nie mogą np. na powierzchniach wybrukowanych. Dzięki temu, że na zimę rośliny w donicach można schować, możliwa jest uprawa wielu efektownych roślin, które normalnie u nas nie zimują np. posadzona przeze mnie w donicy trawa pampasowa, która w gruncie w warunkach naszego klimatu marznie, w pojemniku zimuje w ogrzewanym garażu.

Gdy nadejdzie ciepła wiosenna pogoda, możemy przystąpić do upiększenia naszych parapetów, balkonów i tarasów poprzez umieszczenie skrzynek lub donic z kwiatami. Dla powodzenia całego przedsięwzięcia znaczenie ma przede wszystkim właściwy dobór roślin. Powinniśmy sugerować się nie tylko estetyką kompozycji, ale również dobrać rośliny odpowiednio do warunków jakie możemy im zapewnić.

REKLAMA

W łatwy sposób roślinom możemy zapewnić odpowiednie warunki glebowe, poprzez zakupienie odpowiedniej ziemi do skrzynek, nawożenie i podlewanie w zależności od potrzeb roślin, pamiętając jedynie aby do jednej skrzynki nie posadzić roślin o znacząco różniących się potrzebach glebowych. Rośliny powinniśmy natomiast dobrać w zależności od warunków świetlnych panujących na naszym balkonie czy tarasie. Na miejsca mocno nasłonecznione, o wystawie południowej, nadają się takie gatunki jak pelargonie, petunie, czy bidens. Nieco lżejsze nasłonecznienie przypadnie do gustu aksamitkom i bratkom. Na miejsca bardziej cieniste doskonale nadają się niecierpki.

Aby stworzyć w skrzynce, wiszącym koszu lub donicy harmonijną kompozycję, należy uwzględnić pokrój oraz barwę kwiatów sadzonych roślin. Można zestawiać ze sobą odmiany jednego gatunku różniące się kolorem kwiatów, np. pelargonie bluszczolistne lub niecierpki o kwiatach białych, różowych i bordowych. Dobry efekt osiąga się też łącząc rośliny kilku gatunków o zróżnicowanym pokroju, ale barwie kwiatów w jednej tonacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby przygotować różnokolorową kompozycję, łączy się rośliny odmienne zarówno pod względem pokroju, jak i barwy kwiatów, np. czerwone pelargonie, niebieskie lobelie, żółte pantofelniki i szarolistne kocanki.

Do roślin o pokroju wzniesionym i rozkrzewionym należą m.in.: pelargonia ogrodowa, fuksja, pantofelnik, żeniszek, nemezja, aksamitki, tytoń, osteospermum, heliotrop, złocień krzewiasty, lantana.

Przewisające pędy mają: pelargonia bluszczolistna, długopędowe petunie, nasturcja, lobelia, portulaka, werbena, smagliczka, odmiany begonii bulwiastej, scewola, uczep, diascja, bakopa, torenia, tojeść.

Ważnym uzupełnieniem kompozycji są rośliny o ozdobnych liściach. Atrakcyjne srebrne liście mają: kocanki włochate (gnafalium) i włoskie, starzec popielny, santolina cyprysikowata, kalocefalus Browna. Dekoracyjne ulistnienie mają także bordowe irezyny i koleus, u którego występują też liście w wielobarwne wzory – czerwone, różowe, kremowe.

Chcąc uzupełnić kompozycję roślinami o zielonym lub zielono-białym ulistnieniu możemy wybrać plektrantus, bluszcz, koleus, bluszczyk kurdybanek, zielistkę, pachnące geranium. Długie pędy i dekoracyjne liście (zielone, złociste lub bordowe) ma także wilec ziemniaczany. Swoimi dekoracyjnymi, wonnymi liśćmi mogą też ozdobić kompozycję pstrolistne odmiany ziół – szałwii, mięty.

Petunia.
Fotolia
Fotolia
Bratki.
Fotolia
Niecierpek (Impatiens).
Fotolia
Fuksja.
Fotolia
Tytoń oskrzydlony (Nicotiana alata).
Fotolia
Lantana pospolita (Lantana camara).
Fotolia
Heliotrop peruwiański (Heliotropium arborescens).
Fotolia
Nasturcja (Tropaeolum).
Fotolia
Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA