Kiedy produkty zawierające GMO nie muszą być znakowane?
REKLAMA
REKLAMA
Wszystkie produkty zawierające w swoim składzie GMO lub produkty genetycznie modyfikowane mogą być wprowadzone na rynek o ile będą prawidłowo oznakowane.
REKLAMA
W niektórych przypadkach mogą zostać określone konkretne wymagania, wg których na etykietach produktów powinny znaleźć się dodatkowe informacje. Dzieje się tak w przypadku, gdy żywność nie spełnia norm od swoich rynkowych odpowiedników w:
– składzie,
– wartościach odżywczych,
– określonym celu wykorzystania żywności,
– skutkach dla zdrowia określonych dla konkretnych grup populacji.
oraz w przypadku, gdy:
– skład żywności może mieć jakikolwiek wpływ na zagadnienia etyczne lub religijne.
Każda etykieta produktu spożywczego, który nie ma swojego odpowiednika na rynku, powinna zawierać wszystkie niezbędne informacje na temat charakteru produktu oraz właściwości żywności.
Zobacz także: Jak się sprawdza obecność GMO w artykułach spożywczych?
Znakowanie żywności GMO – kiedy nie jest wymagane?
REKLAMA
Żywność genetycznie modyfikowana (GMO) nie wymaga oznaczania jeśli próg zawartości GMO w jej składzie nie przekracza 0,9% dla każdego składnika liczonego indywidualnie oraz jeśli producent tej żywności jest w stanie udowodnić, że obecność materiału genetycznie modyfikowanego jest przypadkowa lub technicznie nieunikniona.
Aby móc określić, czy występowanie materiału GMO jest przypadkowe lub nieuniknione, każdy podmiot gospodarczy powinien przedstawić odpowiedni dowód wszelkim organom kontrolnym, że podjęto właściwe kroki mające na celu uniknięcie występowania takiego materiału.
Zobacz także: Żywność bez GMO – jak ją kupować?
REKLAMA
REKLAMA