Jak przygotować ogród do zimy?
REKLAMA
REKLAMA
Jednym z największych wyzwań dla ogrodników jesienią są opadłe liście. Przykrywają one nasze trawniki i wspomagają rozwój procesów gnilnych oraz grzybów. Dlatego warto uzbroić się w odpowiednie narzędzia i systematycznie usuwać opadłe liście drzew. Ponadto, powinniśmy zabezpieczyć rośliny przez przymrozkami. Warto również przyciąć drzewa, zabezpieczyć oczko wodne oraz przystrzyc krzewy.
REKLAMA
Uprzątnięcie opadłych liści
Jednym z podstawowych kroków przygotowania naszego ogrodu do zimy jest uprzątnięcie opadłych liści. Pokrywają one trawnik, zlepiają się oraz nie pozwalają mu oddychać. Przez co trawnik mogą zaatakować wilgoć oraz pleśń śniegowa, która może przyczynić się do dużych zniszczeń trawy. Żeby temu zapobiec należy regularnie, do późnej jesieni przycinać trawnik oraz na bieżąco usuwać opadające z drzew liście. Do tego celu możemy wykorzystać tradycyjne grabie albo nowsze rozwiązania jakimi są odkurzacze do liści oraz dmuchawy. Takie urządzenia od razu rozdrobnią liście co usprawni naszą pracę w ogrodzie. Dodatkowo, możemy z nich wytworzyć naturalny nawóz, który wykorzystamy do nawożenia ogrodu na wiosnę.
Zobacz także: Jak i kiedy sadzić tulipany – porada
Pielęgnacja przed zimą – drzewa i krzewy
Z drzew i krzewów jesienią usuwamy suche oraz uszkodzone gałęzie. Musimy uważać na zdrowe i młode pędy, żeby przypadkiem ich nie uszkodzić. Do tego celu możemy wykorzystać lekkie sekatory, nożyce teleskopowe oraz pilarki. Dodatkowo, możemy obsypać rośliny korą i słomą. Uchroni to ich korzenie i nasadę pnia przed przymrozkami.
Jak zabezpieczyć oczko wodne?
REKLAMA
Oczko wodne należy odpowiednio zabezpieczyć na zimę już przed nadejściem pierwszych przymrozków. Późną jesienią temperatura w nocy raptownie spada i może przyczynić się do zniszczeń w małym ekosystemie oczka wodnego. Pierwszym krokiem w zabezpieczaniu zbiornika jest usunięcie filtrów i pomp. Następnie, należy dokładnie oczyścić oczko z liści i martwych roślin. Do tego celu możemy wykorzystać specjalistyczne odkurzacze dostępne w odpowiednich sklepach ogrodniczych. Ponadto, należy usunąć ze zbiornika te rośliny, które nie tolerują niskich temperatur. Są to m.in. grzybienie, pistie rozetkowe oraz hiacynty. Należy je umieścić w pojemnikach z wodą i w okresie zimowym przechowywać w temperaturze pokojowej. Inne rośliny oczyszczamy oraz przycinamy. Dodatkowo, gdy w naszym zbiorniku żyją ryby oraz inne zwierzęta powinniśmy zapewnić im stały dostęp do tlenu (np. zostawić trochę mułu). Ostatnim krokiem w zabezpieczaniu oczka wodnego jest przykrycie tafli styropianowym pływakiem, który uchroni zbiornik przed całkowitym zamarznięciem i zapewni zwierzętom dostęp do tlenu.
Odpowiednie przygotowanie naszego ogrodu do zimy, zapewni nam jego zdrowy wygląd na wiosnę. Dlatego warto uzbroić się we właściwe narzędzia oraz cierpliwość i dokładnie zabezpieczyć nasze rośliny przed wpływem zimna i wilgoci.
Zobacz także: Jak przycinać Wrzosy i Wrzośce?
REKLAMA
REKLAMA