REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród i kwiaty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ogród japoński

Japońskie ogrody są jednymi z najpiękniejszych – zachwycają od wieków. Ogrody japońskie w dyskretny sposób naśladują naturalne krajobrazy Japonii, uwzględniając przy tym ścisłe zasady dotyczące rzeźby terenu, odpowiedniej kompozycji oraz szczegółowego doboru roślin.

Zakładanie trawnika krok po kroku

Trawnik jest nieodłącznym elementem każdego z ogrodów. W prywatnych ogrodach często zajmuje przeważającą część przestrzeni, dlatego też powinien być zadbany, by godnie reprezentować naszą działkę. Istnieje kilka podstawowych reguł, o których powinniśmy pamiętać przy zakładaniu i pielęgnacji trawnika.

Krzewy liściaste do ogrodu - zielone całą zimę

Zdecydujmy się na krzewy liściaste, które nie gubią zielonych liści i kolorowych owoców w zimie, jeśli chcemy aby nasz ogród był piękny i kolorowy nawet wtedy, gdy spadnie śnieg. Krzewy liściaste zielone przez całą zimę są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć za oknem odrobinę lata bez względu na warunki atmosferyczne.

Iglaki kolumnowe idealne do małego ogrodu

Iglaki kolumnowe charakteryzują się smukłą i wyniosłą sylwetką o wrzecionowatym kształcie. To sprawia, że iglaki kolumnowe znakomicie nadają się do posadzenia w ogródkach o małej powierzchni. Iglaki kolumnowe nie zajmują dużo miejsca i są ładną ozdobą naszego ogrodu.

REKLAMA

Miejsce sadzenia iglaków

Pozornie mały iglak w przyszłości może zacienić mieszkanie, utrudnić wzrost innych roślin ogrodowych, a nawet doprowadzić do sąsiedzkiej sprzeczki. To gdzie posadzimy iglaki ma bardzo duże znaczenie, dlatego warto się zastanowić nad tym jakie miejsce będzie idealne dla naszych iglaków.

Iglaki o ozdobnych szyszkach

Jeśli stoimy przed wyborem iglaka do naszego ogrodu, zwróćmy uwagę na rodzaj szyszek jakie będzie rodził. Myli się ten, kto uważa, że szyszka może być jedynie brązowym, zdrewniałym bytem. Szyszki iglaków potrafią zadziwić nie tylko kształtem, lecz także kolorem.

Żywopłot z iglaków

Żywopłot z iglaków nie ochroni przed wiatrem, ale odgrodzi podwórko od hałasu dochodzącego z ulicy. Żywopłot może być także podporą dla kwiatów. W dodatku jest łatwy w utrzymaniu, ponieważ nie wszystkie gatunki iglaków wymagają przycinania.

Gdzie i kiedy kupować iglaki?

Jeśli kupujesz iglaki w supermarkecie, wybierz się tam pod koniec tygodnia. Jeśli wolisz kupić iglaki w szkółce, odpowiednią porą na zakupy będzie koniec jesieni. Zanim kupisz iglaki korespondencyjnie, sprawdź renomę producenta.

REKLAMA

Rośliny cebulowe do sadzenia na wiosnę

Rośliny cebulowe do sadzenia na wiosnę upiększą nasz ogród w lipcu i sierpniu. Cebule niektórych z tych roślin są jadalne, np. cebula i czosnek. Przedstawiamy najpopularniejsze rośliny cebulowe do sadzenia na wiosnę.

Rośliny cebulowe do sadzenia na jesieni

Rośliny cebulowe do sadzenia jesienią upiększą nasz ogród wiosną i latem. Cebulica, hiacynt czy cyklamen będą cieszyć nasze oczy kolorowymi kwiatami przez całą wiosnę i lato. Pamiętajmy o tym, że rośliny cebulowe musimy zasadzić już teraz.

Jak założyć żywopłot z iglaków?

Żywopłot najlepiej posadzić jesienią. Wystarczy zaopatrzyć się w młode drzewka (starsze dłużej się zakorzeniają i są droższe) oraz łopatę. Zobacz jak posadzić żywopłot, by być z niego dumnym z przez długie lata.

Jesień przez cały rok – iglaki żółtolistne

Iglaki żółtolistne powstają w wyniku mutacji naturalnej. Hodowca, który to zauważy, wyodrębnia je i rozmnaża – tak powstaje nowa odmiana. Iglaki żółtolistne powinno się sadzić na słońcu, lecz należy uważać na ostre oświetlenie. Iglaki żółtolistne nadają blasku kompozycjom w ogrodzie. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o iglakach żółtolistnych?

Okazałe iglaki do dużego ogrodu

Okazałe iglaki potrzebują dużej przestrzeni aby mogły się rozwijać. Nie można ograniczać okazałych iglaków budynkami, innymi roślinami, czy przewodami elektrycznymi. Jeśli masz dom za miastem lub wielką działkę możesz posadzić okazałe iglaki bez zastrzeżeń. Radzimy jaki gatunek okazałych iglaków wybrać.

Niebieskie iglaki w Twoim ogrodzie

Kolor niebieski w ogrodzie przyciąga wzrok, budzi podziw, ożywia kompozycje. Kolor niebieski jest widoczny przez cały rok, co rozwesela ogród w zimie. Należy unikać sadzenia niebieskiego iglaka na środku trawnika lub przed domem. Niebieskie drzewko iglaste najlepiej zasadzić na uwypuklającym jego kolor tle, przed drewnianą ścianą lub żywopłotem z cisów.

Ogrodowe trendy

Ogrodowe trendy – koniec minimalizmu, triumf ekologii – tak można podsumować propozycje projektantów zieleni na nadchodzący sezon. Jednak ogrodowe trendy są na tyle bogate, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Iglaki doniczkowe w ogrodzie

Niektóre drzewa iglaste można uprawiać również w doniczkach. Odpowiednio pielęgnowane iglaki będą się one prezentować równie pięknie, jak te hodowane w tradycyjny sposób. Radzimy jak dbać o drzewa iglaste uprawiane w doniczkach.

Oryginalne iglaki do ogrodu

Wśród iglaków możemy znaleźć oryginalne okazy – nie tylko drzewa liściaste mogą zachwycać nas swoją różnorodnością. Radzimy, po które iglaki sięgnąć, by nasz ogród stał się wyjątkowy.

Sadzonkowanie iglaków krok po kroku

Sadzonkowanie iglaków wymaga doświadczenia, narzędzi i cierpliwości. Na szczęście istnieją takie odmiany iglaków, które każdy z nas może uprawiać w swoim ogrodzie. Krok po kroku przestawiamy jak sadzonkować iglaki.

Jak przycinać iglaki?

Iglaki znajdziemy w prawie każdym większym lub mniejszym ogrodzie. Swą popularność iglaki niewątpliwie zawdzięczają urodzie, jednak fakt, że nie wymagają specjalnej troski też przemawia na korzyść iglaków.

Jak chronić iglaki przed chorobami i szkodnikami?

Iglaki są roślinami prostymi w uprawie. Zwykle wystarczy zapewnić iglakom dobre warunki by rozwijały się prawidłowo. Czasami mimo wszelkich starań iglaki zaczynają chorować. Co zrobić, gdy jakaś choroba zaatakuje nasze iglaki?

Ogrodowe krzewy liściaste zrzucające liście na zimę

Ogrodowe krzewy liściaste choć zimą prezentują się niezbyt efektownie, pozostałą część roku zachwycają zmieniającymi się barwami liści i pięknymi kwiatami. Wybierzmy krzewy liściaste odpowiednie dla naszego ogrodu.

Iglaki rozesłane i płożące się - które wybrać

Iglaki rozesłane i płożące się często sprzedawane są jako rośliny skalne. Iglaki płożące rosną w górę poprzez nawarstwianie się pędów, z kolei iglaki rozesłane przywierają płasko do ziemi a ich wysokość nie przekracza 40 cm. Zarówno iglaki rozesłane, jak i iglaki płożące bardzo dobrze komponują się z innymi rodzajami iglaków.

Iglaki o zmiennej barwie do ogrodu

Istnieją iglaki, które zmieniają barwę wraz ze zmianą pór roku – w sposób naturalny wpływa to na obraz naszego ogrodu. Iglaki o zmiennej barwie spowodują, że nasz ogród nigdy nie stanie się nudny. Cyprysik błotny, jałowiec płożący, cyprysik groszkowy – to tylko niektóre z iglaków o zmiennej barwie.

Sadzenie iglaków krok po kroku

Sadzenie iglaków – o czym powinniśmy pamiętać i na co musimy zwrócić uwagę. Jakich rozmiarów powinien być dół do posadzenia iglaka, jak postąpić ze zniszczonymi korzeniami i jak zabezpieczyć glebę przed wyschnięciem. Radzimy co należy zrobić aby szybko posadzić iglaki.

Małe odmiany iglaków - iglaki karłowe

Iglaki karłowe to odmiany niewielkie, idealnie pasujące do małych ogródków. Iglaki karłowe charakteryzują się bogactwem kształtów i kolorów.

Pelargonie – idealne kwiaty na balkon

Wiosna to czas kiedy na naszych balkonach robi się kolorowo. Sadzimy przede wszystkim kwiatki. W większości z gotowych sadzonek. To dobry pomysł, żeby na balkonie nie było szaro i ponuro. W moim domu rodzinnym najwięcej było na balkonie pelargonii.

Pelargonie

Marzy Ci się ogród pełen pelargonii? Zobacz, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy ich zakupie.

Poczuj szczęście dzięki kwiatom

Już przed wiekami odkryto niezwykłą moc kwiatów. Były wykorzystywane w wielu kulturach do magicznych rytuałów ceremonii religijnych. Były częstą inspiracją dla artystów, malarzy, rzeźbiarzy i pisarzy. Kwiaty towarzyszyły ludziom w wielu ważnych i podniosłych chwilach od narodzin aż do śmierci. Nie wyobrażamy sobie do dziś chrzcin, ślubów, urodzin, imienin czy pogrzebów bez kwiatów.

Jak hodować kapryśną orchideę?

Najważniejszą rzeczą w hodowli orchidei jest światło. Ale nie dla wszystkich gatunków, bo niektóre z tych roślin najlepiej czują się w miejscach z dużą ilością światła, ale niekoniecznie bezpośrednio na słońcu. Inne zaś wolą mniejszy strumień światła i najlepiej je wtedy trzymać w pokoju wychodzącym na północ. Zobacz, jak hodować orchideę.

Niebezpieczna hodowla

Niektóre z roślin mogą zawierać w sobie bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia składniki. Powinno się na nie uważać, zwłaszcza, gdy w domu jest małe dziecko. Zobacz jakie gatunki roślin są niebezpieczne, ale pamiętaj, że przy odpowiednich środkach ostrożności nie szkodzą one nikomu!

Umyj swoje kwiaty

Zakurzone liście nie tylko wyglądają nieestetycznie – utrudniają także życie naszym zielonym przyjaciołom. Jeśli chcesz pozbyć się kurzu i odświeżyć swoje rośliny wykąp je! Jednak zabieg ten nie jest wcale taki prosty. Zobacz, jak odpowiednio odświeżyć kwiaty!

Rodzaje nawozów do kwiatów

Każda roślina wymaga nawożenia, a tylko od jej preferencji zależy, jakim nawozem powinniśmy się posłużyć. Każdy nawóz ma za zadanie użyźniać glebę, jednak nie każdy robi to w ten sam sposób. Zobacz, jaki nawóz spełnia wymagania Twojej rośliny.

Rośliny, które leczą

Bardzo wielu roślin używa się w celach leczniczych. Niektóre z nich możesz zastosować nawet sama – pod warunkiem, że wiesz jak je przygotować, w jakiej ilości spożyć i na co mają pomóc. Domowy zielnik może stać się małą apteczką. Sprawdź, jakie rośliny poprawią Ci zdrowie!

Domowa hodowla przypraw

Chciałabyś, aby w Twojej kuchni zagościły przyprawy z własnej uprawy? Nie jest to niemożliwe – wiele gatunków roślin, z których wykonuje się przyprawy możesz spokojnie hodować w mieszkaniu. Wystarczy, że będziesz wiedziała jak!

Winnik zmienny (Ampelopsis brevipedunculata)

Winnik zmienny pochodzi z Chin i rozrasta się nawet do 3 metrów długości. Wspaniały kolor winnika - czerwone łodyżki i liście w różnych odmianach zieleni, stanowią niebanalną ozdobę zarówno wnętrz mieszkań, jak i ogrodów. Zimą winnik może pozostać na dworze, pod warunkiem, że zapewni mu się jasne i osłonięte od wiatru i zimna miejsce.

Brunfelsja (Brunfelsia)

Brunfelsja (Brunfelsia) to niewielka, osiągająca zaledwie 50 cm wiecznie zielona roślina. Zakwita w okresie od marca do września małymi i fioletowymi kwiatami. Naturalnym środowiskiem brunfelsji jest Ameryka Środkowa i Południowa.

Dawalia (Davalia)

Dawalia pochodzi z tropikalnych rejonów Chin. Jest ona gatunkiem paproci, a jej wielkość nie przekracza 1 metra. Charakteryzują ją brązowe, porośnięte włoskami kłącza, które wystają z donicy - z tych kłączy wyrastają liście. Najczęściej obwiązuje się je wokół koszy lub donic, można użyć w tym celu delikatnych drucików.

Howeia, kencja (Howeia)

Kencja jest bardzo efektownym gatunkiem palmy. Osiąga wysokość nawet do 3 metrów, a z racji, że jest to roślina jednopienna, sadzi się po kilka okazów w jednej donicy. Charakteryzuje się ciemnozielonymi, sprężystymi liśćmi, które wyginają się lekko ku dołowi.

Filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens)

Filodendron to przedstawiciel jednego z ponad 200 gatunków filodendronów - należy do rodzaju roślin pnących się. Osiąga wysokość do 150 centymetrów, a po wielu latach odpowiedniego pielęgnowania zakwita tworząc czerwoną pochwę i białą kolbę. Jego główną ozdobą są liście - jasnozielone i lśniące.

Aralia pierzasta (Polyscias)

Aralia pierzasta to roślina, której główną ozdobą są liście - okrągłe, nerkowate. Ich biała obwódka kontrastuje z zielonym środkiem. Aralia jest niewielkim kwiatem - osiąga maksymalnie 50 centymetrów. Jej naturalnym środowiskiem są tropikalne rejony Azji - rośnie tam bardzo bujnie i gęsto - spotkać ją można prawie wszędzie.

Pierwiosnek pospolity (Primula vulgaris)

Pierwiosnek pospolity szczególnie pięknie wygląda w skupiskach - na rabatkach, w ogródkach skalnych, dużych donicach. Tworzy piękne, barwne plamy w jakimkolwiek miejscu się nie pojawi. Kwitnie od stycznia do maja i przykuwa uwagę mnogością swoich barw.

Pielęgnacja kaktusów

Przy pielęgnacji kaktusów pamiętajmy, że kaktusy najlepiej czuja się w ciepłych i jasnych miejscach. A najlepiej przesadzać je w miesiącach wiosennych marcu i kwietniu.

Pachystachys, żółta beloperone (Pachystachys lutea)

Charakterystyczne dla tych rośłin są żółte listki kwiatowe, spomiędzy których wystają białe kwiaty. Żółte liście utrzymują się bardzo długo, natomiast kwiaty opadają w przeciągu miesiąca. Okres kwitnienia może wynosić cały rok, w zależności od uprawy. Dzięki zastosowaniu środków hamujących wzrost pachystachysy osiągają wysokość do 50 centymetrów, są natomiast o wiele gęstsze. Rośliny te mogą być prawdziwą ozdobą naszych mieszkań!

Kamelia japońska (Camelia japonica)

Kamelię japońską charakteryzują niezwykle eleganckie kwiaty, jednak na najdrobniejszą nawet zmianę w otoczeniu reaguje ich zrzucaniem. Ta wiecznie zielona roślina kwitnie w miesiącach od lutego do kwietnia. Barwa kwiatów jest zwykle czerwona, lecz zdarzają się także okazy białe i beżowe. Kamelie japońskie osiągają nawet 130 centymetrów wzrostu, co w połączeniu z ich wspaniałymi kwiatami wygląda imponująco.

Frizea (Vriesea)

Frizea kwitnie przez cały rok. Barwa kwiatów frizei jest czerwona lub pomarańczowa. Roślina osiąga wysokość do 50 centymetrów i z powodzeniem może być ozdobą naszych mieszkań.

Walota okazała (Vallota speciosa)

Walota okazała jest rośliną cebulową pochodzącą wprost z Afryki Południowej. Wysokość łodygi waha się od 20 do 30 centymetrów, a na jej szczycie znajduje się baldach, z którego wyrastaj od 3 do 6 kwiatów. Walota okazała kwitnie zazwyczaj w maju i czerwcu, jej kwiaty mają barwę purpurową.

Wilczomlecz (Euphorbia grandicornis)

Wilczomlecz jest domniemanym kaktusem – wygląda niemalże tak samo jak Astophytum asterias. Dopiero po jego nakłuciu, wypływające „wilcze mleko” upewni nas o jego pochodzeniu. Euphorbia grandicornis osiąga wysokość do 150 centymetrów i poza trującym sokiem, posiada także grube kolce, dlatego należy uważać przy jej hodowli.

Starzec cyneraria (Senecio cruentus)

Starzec cyneraria (Senecio cruentus) to wspaniała, jednoroczna roślina charakteryzująca się kwiatami o bardzo różnych kolorach. Kwiaty Starca cyneraria występują w kolorach: białym, beżowym, żółtym, pomarańczowym, a także barwach ciemniejszych takich jak fiolet, purpura, czy błękit. Senecio cruentus można nabyć niemal w każdej kwiaciarni od lutego do kwietnia. Starzec cyneraria rewelacyjnie prezentują się na parapecie.

Widliczka (Selaginella)

Widliczka (Selaginella) to wspaniały zielony krzew. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów (25 centymetrów), jest bardzo chętnie hodowany w mieszkaniach. Ma na to ogromny wpływ jego zachowanie – zroszony wodą momentalnie się ożywia. Widliczki chętnie uprawia się w zimowych ogrodach i oknach kwiatowych ze względu na małe wymagania.

Soleirolia soleirolii

Soleirollia pochodzi z wybrzeży Morza Śródziemnego, przede wszystkim z Sardynii i Korsyki. Rośnie tam jak w Polsce trawa – w szczelinach murów, pod płytkami chodnikowymi i w tym podobnych miejscach. Roślina ta jest odporna na mrozy, stąd często można spotkać ją w ogrodach zimowych, lub jako roślinę okrywową do chłodnych okien kwiatowych.

REKLAMA