REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Pelargonie Fot. Agnieszka Łuczak-Sobczyk
Pelargonie Fot. Agnieszka Łuczak-Sobczyk

REKLAMA

REKLAMA

Marzy Ci się ogród pełen pelargonii? Zobacz, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy ich zakupie.

Kolor

REKLAMA

Wybieramy silne okazy, z jednym lub dwoma otwartymi pączkami kwiatowymi, abyśmy mogli zobaczyć i wybrać kolor. Pozostałe kwiaty powinny być w pąkach. Gwarantuje to dłuższe kwitnienie i lepszą aklimatyzację w nowym miejscu.

Jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze

Możemy wysiać także pelargonie ogrodowe z nasion. Wysiewamy nasiona pod koniec lutego do pojemników z podłożem na bazie torfu. Zostawiamy je w rozsadniku albo w wietrzonej szafce aż wzejdą. Po wzejściu pędów przenosimy tacę do dobrze oświetlonego miejsca, gdzie temperatura nie spada poniżej 13 stopni C. Po pojawieniu się pierwszych liści rozsadzamy siewki do doniczek o średnicy 8cm. Jak już rośliny się rozwiną obrywamy czubki młodych pędów, zwiększając ich krzewiastość.

Piękne kwitnienie w małych doniczkach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dojrzałe pelargonie wymagają doniczek o średnicy nie większej niż 13cm. W większych doniczkach rośliny produkują więcej liści kosztem kwiatów. Jeśli zależy nam na obfitym kwitnieniu hodujmy nasze pelargonie w doniczkach średnicy 13cm.

Wrażliwość na mróz

Rośliny są bardzo podatne na uszkodzenia z powodu mrozu. Nie wystawiamy ich na dwór dopóki nie jesteśmy pewni, że mróz lub przymrozki minęły.

Dokarmianie i podlewanie

Pelargonie pochodzą z południa Afryki, nie lubią nadmiernego podlewania. Podlewamy tylko wtedy, gdy powierzchnia kompostu jest sucha. Aby zwiększyć produkcję kwiatów dodajemy do wody trochę nawozu dla pomidorów, stosujemy się do instrukcji na opakowaniu.

Ogławianie

Jak tylko kwiaty przekwitną, usuwamy je. Obrywamy łodygi kwiatowe delikatnie ciągnąc je w dół. Taki zabieg stosowany regularnie zachęca roślinę do dalszego kwitnienia, poprawia też jej wygląd. Usuwanie zwiędłych kwiatów powoduje wzmożone kwitnienie zamiast produkcji nasion.

Zobacz też : Poczuj szczęście dzięki kwiatom

Pelargonie kaskadowe

Najlepsze odmiany do skrzynek okiennych i wiszących koszyków to mieszańce z pierwszego pokolenia odmian kaskadowych – Breakaway Red i Breakway Salomon. Produkują kwiaty przez całe lato.

Wyjazd na wakacje

Jeżeli mamy pelargonie w pełnym rozkwicie – należy ściąć kwiaty przed dwutygodniowym wyjazdem na wakacje. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej usuwamy też pąki kwiatowe. Po naszym powrocie ośliny będą wyglądały lepiej niż zawsze.

Zimowanie

Zabieramy koniecznie pelargonie z dworu przed pierwszymi mrozami. Zostawiamy je w chłodnym, wolnym od mrozu miejscu. Pozwalamy obumrzeć liściom w naturalny sposób, nie podlewamy roślin. Po zwiędnięciu liści , usuwamy je, korzenie obkładamy lekko wilgotnym torfem i obwiązujemy. Każda roślinę wkładamy do worka foliowego i wieszamy korzeniami do góry. Wiosną sadzimy rośliny do doniczek i dobrze podlewamy. Można też obciąć parę młodych pędów i je zasadzić. Nie potrzeba proszków ukorzeniających , wystarczą hormony zawarte w roślinie.

Aby przezimować pelargonie doniczkowe

Stawiamy doniczki w wolnym od mrozu miejscu, przycinamy rośliny w połowie długości. Podlewamy bardzo niewiele, tylko tyle aby torf nie wysechł. Gdy tylko liście staną się brązowe, usuwamy je. Wiosną zwiększamy podlewanie, gdy tylko pojawią się nowe pędy. 

Zobacz też : Choroby niepasożytnicze kwiatów

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

REKLAMA

Pilne: rząd zdecydował teraz oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym łatwiejsze i z wyższym oprocentowaniem

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

REKLAMA