Pelargonie
REKLAMA
REKLAMA
Kolor
REKLAMA
Wybieramy silne okazy, z jednym lub dwoma otwartymi pączkami kwiatowymi, abyśmy mogli zobaczyć i wybrać kolor. Pozostałe kwiaty powinny być w pąkach. Gwarantuje to dłuższe kwitnienie i lepszą aklimatyzację w nowym miejscu.
Jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze
Możemy wysiać także pelargonie ogrodowe z nasion. Wysiewamy nasiona pod koniec lutego do pojemników z podłożem na bazie torfu. Zostawiamy je w rozsadniku albo w wietrzonej szafce aż wzejdą. Po wzejściu pędów przenosimy tacę do dobrze oświetlonego miejsca, gdzie temperatura nie spada poniżej 13 stopni C. Po pojawieniu się pierwszych liści rozsadzamy siewki do doniczek o średnicy 8cm. Jak już rośliny się rozwiną obrywamy czubki młodych pędów, zwiększając ich krzewiastość.
Piękne kwitnienie w małych doniczkach
Dojrzałe pelargonie wymagają doniczek o średnicy nie większej niż 13cm. W większych doniczkach rośliny produkują więcej liści kosztem kwiatów. Jeśli zależy nam na obfitym kwitnieniu hodujmy nasze pelargonie w doniczkach średnicy 13cm.
Wrażliwość na mróz
Rośliny są bardzo podatne na uszkodzenia z powodu mrozu. Nie wystawiamy ich na dwór dopóki nie jesteśmy pewni, że mróz lub przymrozki minęły.
Dokarmianie i podlewanie
Pelargonie pochodzą z południa Afryki, nie lubią nadmiernego podlewania. Podlewamy tylko wtedy, gdy powierzchnia kompostu jest sucha. Aby zwiększyć produkcję kwiatów dodajemy do wody trochę nawozu dla pomidorów, stosujemy się do instrukcji na opakowaniu.
Ogławianie
Jak tylko kwiaty przekwitną, usuwamy je. Obrywamy łodygi kwiatowe delikatnie ciągnąc je w dół. Taki zabieg stosowany regularnie zachęca roślinę do dalszego kwitnienia, poprawia też jej wygląd. Usuwanie zwiędłych kwiatów powoduje wzmożone kwitnienie zamiast produkcji nasion.
Zobacz też : Poczuj szczęście dzięki kwiatom
Pelargonie kaskadowe
Najlepsze odmiany do skrzynek okiennych i wiszących koszyków to mieszańce z pierwszego pokolenia odmian kaskadowych – Breakaway Red i Breakway Salomon. Produkują kwiaty przez całe lato.
Wyjazd na wakacje
Jeżeli mamy pelargonie w pełnym rozkwicie – należy ściąć kwiaty przed dwutygodniowym wyjazdem na wakacje. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej usuwamy też pąki kwiatowe. Po naszym powrocie ośliny będą wyglądały lepiej niż zawsze.
Zimowanie
Zabieramy koniecznie pelargonie z dworu przed pierwszymi mrozami. Zostawiamy je w chłodnym, wolnym od mrozu miejscu. Pozwalamy obumrzeć liściom w naturalny sposób, nie podlewamy roślin. Po zwiędnięciu liści , usuwamy je, korzenie obkładamy lekko wilgotnym torfem i obwiązujemy. Każda roślinę wkładamy do worka foliowego i wieszamy korzeniami do góry. Wiosną sadzimy rośliny do doniczek i dobrze podlewamy. Można też obciąć parę młodych pędów i je zasadzić. Nie potrzeba proszków ukorzeniających , wystarczą hormony zawarte w roślinie.
Aby przezimować pelargonie doniczkowe
Stawiamy doniczki w wolnym od mrozu miejscu, przycinamy rośliny w połowie długości. Podlewamy bardzo niewiele, tylko tyle aby torf nie wysechł. Gdy tylko liście staną się brązowe, usuwamy je. Wiosną zwiększamy podlewanie, gdy tylko pojawią się nowe pędy.
Zobacz też : Choroby niepasożytnicze kwiatów
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA