Czy wiesz jak zwalczyć plagę kretów w ogródku?
REKLAMA
REKLAMA
Jednym ze skutecznych sposobów na pozbycie się kreta są „kreciołapki”. To specjalne pułapki, o wydłużonym kształcie, które umieszczamy wewnątrz kreciego tunelu. Kiedy zwierzątko przechodzi przez tak zainstalowaną klatkę, uruchamia zapadki, które blokują wyjście z obu stron. Tak uwięziony kret może jednak zdechnąć z głodu – zwierzęta te mają bardzo szybką przemianę materii i bez pokarmu umierają w przeciągu 10 godzin. Dlatego należy często sprawdzać zamontowane przez nas pułapki. Złapanego kreta najlepiej wywieść z dala od naszej posesji i wypuścić na wolność.
REKLAMA
Jeśli chcesz pozbyć się kretów raz na zawsze zainwestuj w specjalną, metalową siatkę przeciw kretom. Należy rozłożyć ją na głębokości 10 – 15 cm pod ziemią (podczas siania trawy rozłóż taką siatkę, przykryj ją odpowiedniej grubości warstwą ziemi, a następnie zasiej trawę). Taka siatka jest bardzo skuteczna, ponieważ krety nie będą mogły przekopać się na powierzchnię ziemi. Poza siatką Twój ogród może uchronić przed kretami bardzo głęboka podmurówka lub po prostu wypełniony gruzem i kamieniami dół wokół ogrodzenia. Oczywiście dół taki możemy przysypać lekką warstwą ziemi, aby nie wyglądało to nieestetycznie.
Kreta odstraszą skutecznie wiatraczki lub inne klekocące urządzenia – można je nabyć w sklepie ogrodniczym, a następnie umieścić w kopcu. Możemy kupić także odstraszacze elektroakustyczne, które emitują niesłyszalne dla nas dźwięki. Żaden kret nie lubi hałasu – dlatego odejdą, aby kopać gdzie indziej, ale w tak cenionym przez nie spokoju.
Krety są również czułe na zapachy. Możemy zasiać w ogródku bazylię, czosnek lub inne intensywnie pachnące rośliny. W sklepach ogrodniczych możemy nabyć świece, wydzielające zapachy nieprzyjemne dla kretów.
Ostatecznością są trucizny oraz świecie wydzielające trujący gaz. Pamiętajmy jednak, że jest wiele innych sposobów na pozbycie się kreta, bez szkody dla życia i zdrowia zwierzątka!
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.