REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa i remont

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie wyróżniamy rodzaje fundamentów?

Fundament jest konstrukcją łączącą nadziemną część budynku z podłożem gruntowym. Wyróżnia się fundamenty pośrednie i bezpośrednie, ich wybór zależy od rodzaju i stanu podłoża gruntowego.

Fundamenty - jak głęboko należy posadowić budynek?

Pewne aspekty poparte wielowiekowymi doświadczeniami wymuszają posadawianie budynku w zależności od regionu kraju na głębokościach nawet do 1,4 m poniżej poziomu terenu.

Czym ocieplić poddasze - wełna czy granulat?


Ocieplenie poddasza wydawałoby się proste pod względem doboru materiału i wykonania, ale czy rzeczywiście tak jest? Duża liczba inwestorów skupia się na ociepleniu ścian zewnętrznych i podłóg na gruncie. Jednak to prawidłowo ocieplone poddasze może znacznie ograniczyć koszty ogrzewania od 10 do nawet 25 %, a dobór odpowiedniej technologii zapewni trwałość izolacji.

Czy warto zatrudnić inwestora zastępczego?

Budując dom nie musimy się znać na wszystkim, wystarczy, że zatrudnimy inwestora zastępczego, który zadba o naszą budowę. Inwestor bezpośredni realizuje określoną inwestycję i dysponuje przeznaczonymi na ten cel środkami finansowymi. Inwestor zastępczy przejmuje obowiązki inwestora bezpośredniego zajmując się organizacją i koordynacją budowlanego procesu inwestycyjnego.

REKLAMA

Czy warto stosować blachę dachową jako pokrycie dachowe?

Dach chroni dom przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, dlatego też bardzo ważny jest wybór materiału z jakiego będzie wykonany. Pokrycia z blachy są często wybierane w budownictwie jednorodzinnym, ze względu na swoją lekkość, stosunkowo niską cenę i łatwość montażu.

Podłoga na gruncie – na legarach czy na podkładzie betonowym?


Podłoże pod posadzkę niepodpiwniczonego parteru wymaga odpowiedniej konstrukcji, aby odizolować przestrzeń użytkową od gruntu. Może być ono wykonane w postaci podkładu betonowego lub drewnianych legarów.

Jak dobrać pokrycie dachu do jego kształtu?

Dach stanowi przekrycie budynku, zapewniając mu m.in. ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych, ale także kształtuje całą jego bryłę. Odpowiedni kształt dachu może dać nam możliwość powiększenia przestrzeni użytkowej budynku, przez zagospodarowanie poddasza.

Jaki jest podział izolacji przeciwwilgociowych fundamentów i ich zastosowanie?



Izolacja fundamentów jest bardzo ważna, ponieważ chroni przed działaniem wilgoci, która pochodzi z wody zalegającej w gruncie po opadach deszczu i tej bardziej groźnej – wody gruntowej, która jest szczególnie groźna kiedy jej poziom znajduje się powyżej poziomu posadowienia budynku.

REKLAMA

Czym jest hydroizolacja typu średniego?


Izolacja fundamentów jest bardzo ważna, ponieważ chroni budynek przed działaniem wody, zarówno pochodzącej z opadów atmosferycznych jak i tej znajdującej się pod ziemią. Hydroizolacje typu średniego stosowane są głównie w budynkach posadowionych na gruntach przewarstwionych.

Czym jest hydroizolacja typu lekkiego?


Izolację lekką stosuje się do ochrony fundamentów i ścian piwnic przed działaniem wilgoci w miejscach powyżej poziomu wody gruntowej.

Czym jest hydroizolacja typu ciężkiego?

Hydroizolacje chronią budynek przed działaniem wody, zarówno pochodzącej z opadów atmosferycznych jak i tej znajdującej się pod ziemią. Hydroizolację typu ciężkiego wykonuje się szczególnie wtedy, gdy poziom posadowienia jest poniżej poziomu wód gruntowych.

Fundamenty murowane czy monolityczne?

Fundamenty są najważniejszą częścią konstrukcyjną budynku. Chociaż są najmniej widoczne, to od nich właśnie zależy trwałość i bezpieczeństwo całej konstrukcji. Fundamenty przenoszą wszystkie obciążenia budynku na grunt. Źle skonstruowane fundamenty mogą być przyczyną uszkodzenia struktury, spękań przegród, a nawet prowadzić do katastrofy budowlanej. Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na wybór rodzaju fundamentów.

EPS co to takiego?

EPS to angielski skrót oznaczający płyty wykonane z polistyrenu ekspandowanego. Materiały z niego wytwarzane należą do grupy sztywnych tworzyw sztucznych z polistyrenu. Płyty EPS potocznie nazywane są styropianem i najczęściej używane są w technologiach BSO (metoda lekka-mokra).

Dom z podpiwniczeniem czy bez?

Podpiwniczenie w domu jednorodzinnym może pełnić różne funkcje. Budowa domu bez piwnicy jest bardziej ekonomiczna, ale należy rozważyć czy nie pozbawi nas potrzebnych pomieszczeń gospodarczych lub nie spowoduje, że zrezygnujemy z wymarzonego przydomowego ogródka.

Czym jest XPS?


XPS to angielski skrót oznaczający płyty wykonane z ekstrudowanej pianki polistyrenowej. Jest to tworzywo sztuczne o dużej wytrzymałości mechanicznej. Doskonale się sprawdza jako izolacja termiczna w miejscach wilgotnych. Bardzo często materiał ten jest nazywany styropianem, co jest błędem, gdyż jest to handlowa nazwa EPS.

Jak uszczelnić rurę kanalizacyjną?

Uszczelnienie rur kanalizacyjnych, zależy przede wszystkim od tworzywa z jakiego rura została wykonana. Tradycyjnie, w starym budownictwie wszelkie instalacje kanalizacyjne wykonywane były ze stali. Obecnie rury kanalizacyjne najczęściej wykonywane są z PVC.

Jakie są zasady działania i technologie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków, to rozwiązanie dla osób, które na swojej działce nie mają sieci kanalizacyjnej. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest prosta w budowie i eksploatacji. Ponadto jest niedroga w utrzymaniu i ekologiczna dla środowiska. Wielkość działki pod je zabudowę nie ma znaczenia. Niezwykle ważne przy jej budowie są: poziom wód gruntowych, rodzaj gruntu oraz ilość ścieków, którą będzie filtrować.

Czy wiesz jak usunąć grzyba z drewna i muru?

Grzyb domowy wywołuje butwienie drewna. Z czasem zaatakowane grzybem elementy drewniane zamieniają się w puszystą masę, która rozpada się przy dotknięciu. Pierwszą oznaką butwienia drewna bywa stęchły zapach przywodzący na myśl grzyby. Choroba ta atakuje przede wszystkim meble i podłogi znajdujące się w wilgotnym, stosunkowo ciepłym i pozbawionym przeciągów środowisku.

Czy wiesz jak przywrócić kolory spranym ubraniom?

Kolorowe ubrania tracą po kilku praniach kolor i stają się wyblakłe. Jeżeli nie chcesz wyrzucać spranych ciuchów, możesz spróbować przywrócić im dawny, soczysty kolor. Oto sprawdzony sposób.

Czy wiesz co zrobić, gdy sweter z wełny się skurczył?

Sweter z wełny ma tendencję do kurczenia się w praniu. Oto sposób jak przywrócić wełniany sweter do poprzedniego rozmiaru.

Czy wiesz jak usunąć plamy po szmince?

Jeśli chcesz szybko ukryć dowód zdrady w postaci śladów po szmince na koszuli, musisz działać szybko. Im dłużej pozostawisz szminkę na koszuli, tym trudniej będzie się jej pozbyć.

Czy wiesz jak usunąć pleśń z tkanin?

Na tkaninach przechowywanych w źle wietrzonych szafach rozwija się czasami pleśń, która może pozostawić trudne do usunięcia plamy. Oto kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się plam z pleśni z tkanin.

Czy wiesz jak radzić sobie z zmarzniętymi rurami?

Zimą rury często zamarzają. Gdy temperatura otoczenia podniesie się o kilka stopni, rura może pęknąć i rozsadzić ściany lub podłoże. Jak do tego nie dopuścić i gdzie znaleźć miejsce zatoru?

Czy wiesz jak pozbyć się czerwa drzewnego?

Czerw drzewny to określenie dla różnych gatunków chrząszczy rozwijających się w drewnie. Atakują one zarówno elementy konstrukcyjne budynku jak i wszystkie elementy niezabezpieczonego drewna takie jak deski podłogowe i tyły mebli.

Czy wiesz jak czyścić koronki?

Koronki należy odświeżać z największą ostrożnością. Tarcie bądź wykręcanie koronek zwłaszcza starych lub wystawionych na działanie słońca, może doprowadzić do ich zniszczenia.

Czy wiesz jak przechowywać leki?

Leki przeterminowane albo źle przechowywane mogą być groźne tak samo, jak niewłaściwie użyte.

Czy wiesz jak usunąć nadpalenia papierosem z mebli i tkanin?

Dziury wypalone przez żar z papierosa w większości przypadków da się usunąć, jednak wymagają radykalnych środków. Lekkie przypalenie mebli czy tkanin możesz usunąć całkowicie w prosty sposób.

Czy wiesz jak czyścić muszle?

Muszle to zewnętrzne osłonki mięczaków. Mają różne kształty od prostych „ślimaków” po fantazyjne rożki z wypustkami, białe lub nakrapiane. Jeżeli masz w domu pokaźna kolekcję muszli z mórz południowych, powinieneś o nie odpowiednio zadbać, aby się nie pokruszyły. Muszle wymagają specjalnej metody czyszczenia i pielęgnacji.

Czy wiesz jak pozbyć się myszy z domu?

Myszy dostają się do domów przewodami wentylacyjnymi, przez otwarte drzwi od piwnicy lub balkonu, przez instalacjo wodno-kanalizacyjne lub popękane pustaki. Te małe szkodniki potrafią wyrządzić sporo szkód w zapasach żywnościowych, zniszczyć drewniane meble i kable elektryczne. Szybko się rozmnażają, dlatego gdy zauważysz w domu ślady bytowania myszy od razu przystąp do działania. Oto sposoby na pozbycie się myszy z domu.

Jak odstraszyć gołębie, nie raniąc ich?

Każdy kto zetknął się z problemem gołębi z pewnością przynajmniej przez chwilę zastanawiał się nad bezpieczeństwem potencjalnych metod odstraszania tych zwierząt.

Czy wiesz jak zabezpieczyć odzież, dywany i meble przed molami?

Mole - małe motyle, które sieja spustoszenie w naszych szafach, dywanach i meblach. Znane powszechnie jako mole odzieżowe albo mole ubraniowe. Zjadają głównie wełnę i sierść zwierząt, dlatego najbardziej narażone są na ich ataki ubrania z wełny, futra, dywany, koce i zasłony z wełnopodobnych tkanin.

Czy wiesz jak układać parkiet mozaikowy?

Parkiet mozaikowy układa się z małych listewek naklejonych na papier. Jak to zrobić właściwie, żeby nie było żadnych niedociągnięć?

Czy wiesz jak zakonserwować okna przed zimą?

Jesień to ostatni dzwonek, aby przygotować dom na nadejście zimy. Odpowiednia konserwacja okien sprawi, że w nienaruszonym stanie przetrwają działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, jak srogi mróz czy obfite opady śniegu.

Czy wiesz jak malować sufit?

Czy po ostatnim malowaniu na suficie było widać ślady wałka lub pędzla? Oznacza to, że prawdopodobnie źle rozłożyłeś farbę. Jeśli znów czeka cię malowanie sufitu, zapoznaj się z kilkoma zasadami malowania sufitu, by kolor był równomiernie położony.

Czy wiesz jak wybrać dom na przedmieściach?

Domy i mieszkania zlokalizowane na terenach podmiejskich są jednymi z najchętniej szukanych przez Polaków – wybiera je co czwarty kupujący. Przeczytaj, czym kierować się przy wyborze wymarzonego domu.

Czy wiesz jak zrobić krochmal?

Krochmal możesz kupić w każdym skalpie z chemia, jednak jeśli nie masz pod ręką gotowego, możesz łatwo zrobić swój krochmal z mąki ziemniaczanej, nadając mu ulubiony zapach. Krochmal domowej roboty w niczym nie jest gorszy niż ten kupowany i możesz go mieć za darmo w dowolnych ilościach.

Czy wiesz co zrobić gdy pęknie termometr z rtęcią?

Rtęć w temperaturze pokojowej jest cieczą, lecz nie zachowuje się jak woda – nie wsiąka, nie można jej zetrzeć, ani pozbierać bez rozdrobnienia na małe kuleczki. W razie rozbicia termometru z rtęcią pozbieranie jej będzie dość trudne. Co zatem zrobić gdy rozleje się rtęć?

Czy wiesz jak usunąć wgniecenia z mebli?

Czasami coś ciężkiego uderzy w stół i powstaje wgniecenie w blacie. Rzecz jasna nikt z nas nie chce mieć stołu z dziurą, dlatego proponuję prosty sposób na pozbycie się tej usterki.

Czy wiesz jak ochronić dom przed działaniem wody gruntowej?

Zawilgocenie budynku może być spowodowane działaniem wody gruntowej, która przesącza się do piwnic lub porowate materiały budowlane w ścianach. Oto kilka wskazówek jak ochronić budynek przed niszczącym działaniem wody gruntowej.

Czy wiesz jak ułożyć siding?

Po ociepleniu budynku trzeb zrobić nową elewację. Najlepiej użyć do tego oblicówki winylowej zwanej sidingiem. Możesz wybrać panele lub listwy. Krok po kroku wyjaśniam jak kłaść poszczególne elementy sidingu.

Czy wiesz jak ocieplić mieszkanie wełną mineralną?

Dodatkowa termoizolacji pozwala zmniejszyć zużycie energii na ocieplenie domu lub opału. Najczęściej ociepla się wszystkie zewnętrzne ściany domu. Proponuje zrobić to płytami z wełny mineralnej, zwłaszcza jeśli budynek jest stary.

Czy wiesz jak radzić sobie z najczęstszymi problemami podczas malowania?

Zacieki i plamy na ścianach, niewysychanie lub łuszczenie się farby, brak połysku, prześwitywanie podłoża to najczęstsze problemy spotykane podczas malowania ścian i elementów drewnianych. Powodem większości kłopotów występujących podczas malowania są błędy popełniane przez malarza oraz niska jakość farb i narzędzi. Jakich błędów nie popełniać podczas malowania mieszkania i jak sobie radzić w razie kłopotów.

Załącznik do umowy o wykonanie prac ociepleniowych

Wzór aneksu do umowy na wykonanie systemu ociepleń budynku przygotowano z myślą o inwestorach indywidualnych, aby mogli oni kontrolować prace ociepleniowe na własnej budowie, bez studiowania wielostronicowych technicznych instrukcji i materiałów informacyjnych.

Czy wiesz jak politurować meble?

Politurowanie to najpopularniejszy sposób wykańczania powierzchni drewna. Wykonuje się ją za pomocą politury - spirytusowego roztwór szelaku. Jeśli sam wykonałeś mebel z drewna i chcesz nadać mu połysku lub po prostu chcesz odświeżyć stare meble, zrób politurowanie zgodnie z instrukcja.

Czy wiesz jak usunąć ślady po papierosach z politurowanych mebli?

Chwila nieuwagi i żar z papierosa może spaść na politurowany blat. Zostaje czarny wżer, którego nijak nie można doczyścić. Ślady po przypaleniu papierosa usuniesz z politurowanych mebli w bardzo prosty sposób.

Czy wiesz jak pozbyć się zadrapań z mebli politurowanych?

Zadrapane meble z politury to dość częsty widok w domach gdzie są małe dzieci. Jest na nie prosta rada. Sposób najlepiej sprawdza się przy drobnych zadrapaniach mebli.

Czy wiesz jak usunąć z blatu ślady po gorących naczyniach?

Czasami na politurowanych meblach odciska się dno gorącej szklanki lub talerza. Najprościej zapobiec stawiając gorące naczynia na gumowej serwetce, lecz jeśli nie pomyślało się w porę, nic straconego. Znam skuteczny sposób na pozbycie się odbarwień na politurze po gorących naczyniach.

Czy wiesz jak usunąć ryrsy z politurowanego stołu?

Na politurowanych meblach wszelkie rysy widać od raz i nie wygląda to estetycznie. Jeśli chcesz pozbyć się zarysowań z politurowanych mebli, polecam zastosować tę mieszkankę. Wypróbowane i działa!:D

Czy wiesz jak odnowić sufit?

Jeżeli sufit jest dość zniszczony – popękany i nierówny, można go odnowić, okładając go suchym tynkiem. Jak to zrobić?

Czy wiesz jak obłożyć ściany suchym tynkiem?

Suchy tynk, czyli płyty gipsowo-kartonowe, stosuje się do okładania ścian i sufitów, budowy ścianek działowych i przepierzeń. Mamy do wyboru płyty ognioodporne i wodoodporne. W tej poradzie dowiesz się jak okładać suchym tynkiem ściany.

REKLAMA