Jak odstraszyć gołębie, nie raniąc ich?
REKLAMA
Fakt, że ptasie odchody uprzykrzają nam życie w żadnym stopniu nie jest równoznaczny z chęcią wyrządzenia im krzywdy. Wręcz przeciwnie – zazwyczaj ludziom zależy na znalezieniu złotego środka między komfortem własnym oraz bezpieczeństwem zwierząt. Proponujemy rozwiązanie spełniające te kryteria.
REKLAMA
Otyłe ptactwo
Gołębie z chęcią wykorzystują dobre intencje człowieka i rosną w siłę dzięki dokarmianiu. Trudno się im dziwić, że nie czują potrzeby zmiany miejsca przebywania skoro otrzymają w jego pobliżu tzw. ,,łatwy pokarm". Łatwo uzależniając się od ludzi, gołębie tracą naturalne instynkty przetrwania, co może się na nich zemścić w okresie zimowym. Warto pamiętać, że gołębie potrafią o siebie zadbać - jeden ptak jest w stanie przebyć nawet 8km w poszukiwaniu jedzenia. Tymczasem, dokarmiane gołębie szybko tyją i często mają nawet problem z poderwaniem się do lotu, np. lądując na szybie jadącego samochodu. Trzeba również podkreślić, że gołębie potrafią zjeść naprawdę dużo - 80 gołębi jest w stanie zjeść ponad 1 tonę ziarna.
Utrudnić lądowanie - odstraszyć gołębie
Wieloletnie doświadczenie w ochronie budynków przed gołębiami, pozwala nam wskazać jednoznacznie moduły mechaniczne, jako optymalną metodę odstraszania ptaków z obiektów.
Zwierzęta te unikają miejsc z zainstalowanymi modułami mechanicznymi, gdyż już z daleka widzą, że wylądowanie na tym obszarze jest dla nich niemożliwe. Pytanie tylko – skąd wziąć taki system?
Polecamy: Jak zrobić stracha na gołębie?
System Plus
Polecamy rozejrzenie się za BirdSystem Plus – rozwiązaniem idealnym dla osób, mających na sercu ekologię.
,,Zamocowanie końcówki z plastiku na dotychczasowej konstrukcji jest właśnie tym tak prostym, a jednocześnie skutecznym rozwiązaniem w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa ptakom. Nie ma praktycznej możliwości zranienia się zwierząt lub ich "nabicia na kolce" - informuje Piotr Jaworski z Krajowego Inspektoratu TOZ.
Czytaj także: Bezpieczny dom
Przy odstraszaniu gołębi na własną rękę należy trzymać się istotnej zasady – nie wolno naruszać gniazd z lęgiem, czyli takich, gdzie pojawiły się już jajka albo nawet pisklaki! Przeniesienie gniazda jest możliwe, ale dopiero, gdy nie będzie się to wiązało z zagrożeniem życia zwierząt.
REKLAMA
REKLAMA