Jak urządzić garderobę?
REKLAMA
REKLAMA
Być może już w niedługim czasie posiadanie garderoby stanie się normą. Jednak tylko w domach, które mogą sobie na nią pozwolić, bowiem oczywistym jest, iż aby urządzić garderobę należy posiadać wolne pomieszczenie na nią.
REKLAMA
Przed podjęciem decyzji
Przede wszystkim, jeśli zdecydujesz się na stworzenie garderoby, należy zastanowić się nad dwoma problemami:
• Czy przechowywane będą w niej ubrania często stosowane czy tylko sezonowe?
• Czy garderoba będzie ogólnodostępna dla całej rodziny czy może korzystać z niej będą wybrane osoby?
Co dalej? Przechowywanie!
W zależności od ilości przechowywanych ubrań (sezonowe/wszystkie) trzeba wygospodarować dostateczną ilość szafek i innych mebli do ich pomieszczenia. Niezależnie, którą opcję wybierzesz, pozwoli ona na ograniczenie liczby półek z ubraniami w innych częściach domu, bądź całkowitą ich likwidację.
Razem czy osobno?
Jeżeli garderoba będzie służyć całej rodzinie, powinna być w miejscu ogólnodostępnym. W takim wypadku proponujemy umiejscowienie garderoby blisko holu. Jeżeli garderoba ma służyć tylko wybranym mieszkańcom (np. rodzicom), nic nie stoi na przeszkodzie, aby ulokować dodatkowe pomieszczenie na ubrania w sypialni bądź blisko niej.
Forma garderoby
Innym problemem, który należy rozpatrzyć jest forma garderoby. W zależności, jak potraktujesz dodatkowy pokój, może mieć on formę garderoby z prawdziwego zdarzenia bądź pomieszczenia w formie dużej szafy.
REKLAMA
Ostatnia opcja jest polecana szczególnie, gdy metraż garderoby jest niewielki. Wówczas, aby maksymalnie wykorzystać posiadaną przestrzeń, warto zrezygnować z ogromnych szaf i zastąpić je licznymi drążkami (wykorzystując pełną wysokość pomieszczenia) i półkami.
O przechowywane ubrania należy wówczas dodatkowo zadbać, ponieważ jeżeli w pomieszczeniu znajduje się okno, przedostawać się mogą promienie słoneczne, które powodują blaknięcie ubrań. Wtedy dobrze jest je zasłonić roletami bądź żaluzjami.
Jeżeli możesz pozwolić sobie na wybudowanie garderoby z licznymi szafami i półkami, wówczas o przechowywanie ubrań nie musisz się martwić. Wystarczy jedynie odpowiednio rozplanować układ ubrań, aby wzajemnie się nie ugniatały. Większy metraż dodatkowo pozwoli ubraniom „oddychać”, z czym miałyby problem w ciasnych, przepełnionych szafach.
Walka z kurzem w garderobie
Garderoba ma to do siebie, że lubi się w niej kurzyć. Ubrania wrażliwe na wszelkie pyłki trzeba dodatkowo zabezpieczyć. Futra, eleganckie garnitury i suknie warto przechowywać w wentylowanych pokrowcach. Jeśli garderoba jest większa możesz zainwestować w szafy z przeszklonymi drzwiami. Podłoga w garderobie powinna być łatwa w czyszczeniu, a ściany najlepiej pokryć winylowymi tapetami. Łatwo je utrzymać w porządku i nie gromadzą kurzu.
Wentylacja garderoby
Garderoba powinna być wentylowana. Jeśli to nie jest możliwe, należy ją często wietrzyć i nie powinna być zbyt szczelna, aby wentylowała się poprzez pomieszczenia sąsiednie. Można to zrobić za pomocą kratek w drzwiach (takich jak w drzwiach łazienkowych).
Zobacz także: Kilka słów o oświetleniu
Oświetlenie garderoby
Sztuczne oświetlenie warto tak rozplanować, aby oświetlało każdą część garderoby. Można zatem zastosować, jako dodatek do światła centralnego, oświetlenie punktowe.
Zobacz także: Jak zaplanować oświetlenie w kuchni?
Ponadto lepiej zrezygnować z kolorowego światła. Po pierwsze ciężko byłoby samemu sobie porządnie się przyjrzeć, a po drugie tego rodzaju oświetlenie zniekształca kolory ubrań.
Nie tylko przechowalnia ubrań
Garderoba może stanowić przechowalnię dla rzeczy, których codziennie się nie stosuje. Mogą to być przykładowo ręczniki, pościel, prześcieradła. Dzięki temu dodatkowemu pomieszczeniu skorzysta cały dom, który zostanie odciążony posiadaniem licznych półek i szaf, w których uprzednio bytowały Wasze ubrania i inne rzeczy.
REKLAMA
REKLAMA