Cegła na elewację: klinkierowa czy licowa?
REKLAMA
REKLAMA
Charakterystyka
REKLAMA
Cegła klinkierowa jak i licowa nalezą do grupy cegieł ceramicznych. Obie są mieszaniną gliny i piasku wypalaną w wysokiej temperaturze, co sprawia, że są naturalnym materiałem. Obie cegły są bardzo trwałe, wytrzymałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych (mrozoodporne, odporne na powstawania grzybów, glonów czy na korozję chemiczno – biologiczną). Cechy tych cegieł powodują, że wykończenie elewacji tym materiałem będzie estetyczne oraz zachowa swój pierwotny wygląd przez bardzo długi czas.
Prawidłowo wykonana elewacja z cegły klinkierowej jak i licowej nie wymaga tak częstej renowacji jak fasada tynkowa.
Estetyka
Obie cegły są bardzo estetyczne, dostępne są w wielu kolorach, fakturach oraz różnych wymiarów. Dzięki temu, mamy bardzo dużo możliwości, przy tworzeniu elewacji. Różnorodność kolorów cegieł powoduje, że bardzo dobrze komponują się one z takimi materiałami jak drewno, kamień, szkło a nawet aluminium.
Różnice
Choć obie cegły należą do materiałów bardzo wytrzymałych na ściskanie, to jednak cegła klinkierowa ma znacznie lepsze właściwości niż cegła licowa. Cegłę klinkierową z powodu dobrych wytrzymałościowych stosujemy nie tylko jako ścianę osłonową elewacji czy wykonania ogrodzenia, ale i do wymurowania kominów. Cegła licowa ma większą nasiąkliwością w porównaniu z cegłą klinkierową. Obie cegły w dość znaczący sposób różnią się także wyglądem. Cegła licówka wygląda jakby była wypalana dawnymi metodami, wygląda jakby była ręcznie formatowana z resztkami wypalonego węgla na strukturze. Licówka często wygląda jakby była starą cegłą, co daje nam możliwość na stworzenie klimatycznej elewacji a także ściany wewnętrznej w mieszkaniu czy domu. Cegły klinkierowe najczęściej występują jako „gładkie” tradycyjne, choć producenci oferują je o różnych fakturach czy kolorach.
REKLAMA
REKLAMA