REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zastosowanie cegły we wnętrzach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Ścianka odzielająca strefę wypoczynku od kącika do pracy - biały kolor sprzyja koncetracji Fot. Röben
Ścianka odzielająca strefę wypoczynku od kącika do pracy - biały kolor sprzyja koncetracji Fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Cegła cieszy się coraz większą popularnością nie tylko jako materiał do budowy i wykańczania elewacji. Coraz częściej cegłę wykorzystuje się w salonie, kuchni lub sypialni. Odpowiednio dopasowana cegła świetnie wpasowuje się w klimat każdego domu i nadaje mu wyjątkowy styl.

Zalety cegieł i płytek klinkierowych

Cegła jako element aranżacji mieszkań i domów stosowana była zazwyczaj ze względu na swoje zalety techniczne. Nic dziwnego – nie wnika w nią brud i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne takie jak zarysowania, co zdecydowanie odróżnia ją od tapet oraz pomalowanych farbą tynków. Jednak pojawienie się we wnętrzu ceglanych ścian coraz częściej wynika z ich dekoracyjności i niebanalnego charakteru. Kolor, wymiar i fakturę można tak dobrać, że zarówno zwolennicy nowoczesnych, jak i tradycyjnych rozwiązań znajdą coś dla siebie. Trudno się dziwić, że cegła we wnętrzu zdobywa coraz większą popularność.

REKLAMA

Cegły i płytki klinkierowe

Naturalny kolor wypalonej ceramiki to mnóstwo odcieni – każdy fragment ceglanego muru delikatnie różni się od pozostałych. Dzięki temu płaszczyzna ściany nie sprawia wrażenia monotonnej, a odpowiednio oświetlona przyciąga wzrok i zdobi pomieszczenie. Nawet w miejscach, gdzie rozmiar i waga cegły nie pozwalają na jej zastosowanie, nie musimy rezygnować z oryginalnego, murowanego elementu. Cegłę może bowiem z powodzeniem zastąpić płytką klinkierową, która jest znacznie cieńsza (ok. 15 mm) i lżejsza. Co więcej, przy zastosowaniu płytek kątowych na narożach powierzchnia wykończona w ten sposób jest nie do odróżnienia od tej wymurowanej z tradycyjnej cegły. Cegła jest przy tym praktyczna – pozwala np. na wymurowanie ciekawego elementu nawet na środku pokoju takiego jak ścianka oddzielająca strefę wypoczynku od kącika do pracy.

Zobacz także: Cegła we wnętrzu. Jak stworzyć niepowtarzalny klimat dzięki zastosowaniu cegły?

Różnorodność faktur cegieł i płytek klinkierowych

Tym, co szczególnie wyróżnia klinkier spośród innych materiałów do wykończenia ścian jest różnorodność faktury. Na rynku dostępne są cegły i płytki gładkie, łupane, ręcznie formowane, ryflowane, piaskowane itp. Ile cegieł i faktur, tyle możliwości kreacji – z jednego materiału lub ich zestawienia. Niepowtarzalny efekt daje wystylizowanie jednej ściany lub jej fragmentu na stary mur. Taka ściana jest już na tyle dekoracyjna, że wystarczy uzupełnić ją obrazami lub zdjęciami w prostych ramkach lub pozostawić bez żadnych dodatków. Inaczej akcenty rozłożone są przy wykorzystaniu cegły gładkiej. W tym wypadku ceglana ściana służy do wzbogacenia tła i podkreśla charakter innych elementów wnętrza. Odpowiednio wymurowana powierzchnia nie wymaga wykończenia i może właściwie obyć się bez konserwacji. Dzięki temu gładka ściana wykończona klinkierem świetnie spisuje się w kuchni.

Kolory i style cegieł i płytek klinkierowych

Sposób wykorzystania cegły i płytki powinien być podporządkowany stylowi, który chcemy wykreować. Nowoczesne aranżacje często nawiązują do artystycznych skojarzeń z loftem: minimalistyczny wystrój z metalowymi detalami i surowa powierzchnia ceglanych ścian. Z tak ascetycznie urządzonym wnętrzem dobrze komponuje się cegła w odcieniach chłodnych i stonowanych jak np. antracytowa czy czarna cieniowana. Z kolei styl rustykalny to zwrot w stronę natury i podkreślenie piękna przyjaznych człowiekowi surowców. Połączenie drewna i cegły o barwach pastelowych i ciepłych, jak żółta cieniowana lub czerwona naturalna sprawi, że wnętrze zyska na szlachetności. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jakie zastosowanie może mieć cegła?

Cegła ożywia wnętrze i nadaje mu niepowtarzalny charakter. Fot. Röben
Röben
Cegła licowa ręcznie formowana Fot. Röben
Röben
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA