REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zastosowanie cegły we wnętrzach

 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Ścianka odzielająca strefę wypoczynku od kącika do pracy - biały kolor sprzyja koncetracji Fot. Röben
Ścianka odzielająca strefę wypoczynku od kącika do pracy - biały kolor sprzyja koncetracji Fot. Röben
/
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Cegła cieszy się coraz większą popularnością nie tylko jako materiał do budowy i wykańczania elewacji. Coraz częściej cegłę wykorzystuje się w salonie, kuchni lub sypialni. Odpowiednio dopasowana cegła świetnie wpasowuje się w klimat każdego domu i nadaje mu wyjątkowy styl.

Zalety cegieł i płytek klinkierowych

Cegła jako element aranżacji mieszkań i domów stosowana była zazwyczaj ze względu na swoje zalety techniczne. Nic dziwnego – nie wnika w nią brud i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne takie jak zarysowania, co zdecydowanie odróżnia ją od tapet oraz pomalowanych farbą tynków. Jednak pojawienie się we wnętrzu ceglanych ścian coraz częściej wynika z ich dekoracyjności i niebanalnego charakteru. Kolor, wymiar i fakturę można tak dobrać, że zarówno zwolennicy nowoczesnych, jak i tradycyjnych rozwiązań znajdą coś dla siebie. Trudno się dziwić, że cegła we wnętrzu zdobywa coraz większą popularność.

REKLAMA

Cegły i płytki klinkierowe

Naturalny kolor wypalonej ceramiki to mnóstwo odcieni – każdy fragment ceglanego muru delikatnie różni się od pozostałych. Dzięki temu płaszczyzna ściany nie sprawia wrażenia monotonnej, a odpowiednio oświetlona przyciąga wzrok i zdobi pomieszczenie. Nawet w miejscach, gdzie rozmiar i waga cegły nie pozwalają na jej zastosowanie, nie musimy rezygnować z oryginalnego, murowanego elementu. Cegłę może bowiem z powodzeniem zastąpić płytką klinkierową, która jest znacznie cieńsza (ok. 15 mm) i lżejsza. Co więcej, przy zastosowaniu płytek kątowych na narożach powierzchnia wykończona w ten sposób jest nie do odróżnienia od tej wymurowanej z tradycyjnej cegły. Cegła jest przy tym praktyczna – pozwala np. na wymurowanie ciekawego elementu nawet na środku pokoju takiego jak ścianka oddzielająca strefę wypoczynku od kącika do pracy.

Zobacz także: Cegła we wnętrzu. Jak stworzyć niepowtarzalny klimat dzięki zastosowaniu cegły?

Różnorodność faktur cegieł i płytek klinkierowych

Tym, co szczególnie wyróżnia klinkier spośród innych materiałów do wykończenia ścian jest różnorodność faktury. Na rynku dostępne są cegły i płytki gładkie, łupane, ręcznie formowane, ryflowane, piaskowane itp. Ile cegieł i faktur, tyle możliwości kreacji – z jednego materiału lub ich zestawienia. Niepowtarzalny efekt daje wystylizowanie jednej ściany lub jej fragmentu na stary mur. Taka ściana jest już na tyle dekoracyjna, że wystarczy uzupełnić ją obrazami lub zdjęciami w prostych ramkach lub pozostawić bez żadnych dodatków. Inaczej akcenty rozłożone są przy wykorzystaniu cegły gładkiej. W tym wypadku ceglana ściana służy do wzbogacenia tła i podkreśla charakter innych elementów wnętrza. Odpowiednio wymurowana powierzchnia nie wymaga wykończenia i może właściwie obyć się bez konserwacji. Dzięki temu gładka ściana wykończona klinkierem świetnie spisuje się w kuchni.

Kolory i style cegieł i płytek klinkierowych

Sposób wykorzystania cegły i płytki powinien być podporządkowany stylowi, który chcemy wykreować. Nowoczesne aranżacje często nawiązują do artystycznych skojarzeń z loftem: minimalistyczny wystrój z metalowymi detalami i surowa powierzchnia ceglanych ścian. Z tak ascetycznie urządzonym wnętrzem dobrze komponuje się cegła w odcieniach chłodnych i stonowanych jak np. antracytowa czy czarna cieniowana. Z kolei styl rustykalny to zwrot w stronę natury i podkreślenie piękna przyjaznych człowiekowi surowców. Połączenie drewna i cegły o barwach pastelowych i ciepłych, jak żółta cieniowana lub czerwona naturalna sprawi, że wnętrze zyska na szlachetności. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jakie zastosowanie może mieć cegła?

Cegła ożywia wnętrze i nadaje mu niepowtarzalny charakter. Fot. Röben
/
Röben
Cegła licowa ręcznie formowana Fot. Röben
/
Röben
Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA