REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cegła klinkierowa – materiał do wykończenia wnętrz oraz elewacji

 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Cegła klinkierowa.
Cegła klinkierowa.

REKLAMA

REKLAMA

Duży wybór cegieł klinkierowych o różnych kolorach i fakturze sprawia, że jest to materiał coraz częściej wykorzystywany do wykańczania elewacji budynków oraz znajdujących się w budynku pomieszczeń. Problem może stanowić jedynie wybór jej koloru cegły, których to na rynku jest wybór ogromny.

Świetne parametry techniczne i walory estetyczne cegieł to dwie podstawowe cechy dzięki który, cegła cieszy się dużą popularnością i jest tak często wykorzystywana. Cegły klinkierowe można spotkać na całych elewacjach budynków oraz na ich fragmentach (np. cokołach). Coraz częściej cegłę klinkierową wykorzystuje się też wokół domu na ogrodzeniach oraz w ogrodzie. Coraz częściej, cegłę klinkierową możemy spotkać też w wielu wnętrzach.

REKLAMA

Klinkier jest materiałem, który świetnie sprawdza się we współczesnych projektach, zarówno w bardzo nowoczesnych, jak i w tradycyjnych, rustykalnych czy industrialnych.  Cegła świetnie podkreśla wystrój współczesnych wnętrz. Umożliwia wykonanie aranżacji zarówno w stylu klasycznym, jak i bardzo nowoczesnym.

Aby osiągnąć zamierzony efekt, wystarczy odpowiednio dobrać kolor cegieł, ich fakturę, format oraz rodzaj wiązania.

Sposób zastosowania cegły klinkierowej na grillu ogrodowym. Fot. Röben

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybór koloru cegły

Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę podczas kupowania różnych rzeczy jest kolor. Tak samo jest w przypadku cegły, i nic w tym dziwnego, ponieważ barwa ma silne oddziaływanie. We wnętrzach ma wpływ m.in. na nastrój mieszkańców: sprzyja wyciszeniu i skupieniu bądź wręcz przeciwnie–  dodaje energii do działania. „Ceglany” kolor na elewacji, sprawia, że budynek wydaje się lekki i przyjazny, masywny a za razem bezpieczny. Przy odpowiedniej aranżacji będzie też nowoczesny.  Na rynku dostępnych jest tyle rodzajów cegieł, że każdy znajdzie barwę odpowiadającą jego potrzebom.

Zobacz także:  Cegła rozbiórkowa – wszechstronny materiał z odzysku

REKLAMA

Czerwona cegła we wnętrzu, na pewno doda nam sił i wigoru na cały dzień. Kącik do pracy przy białej cegle pomoże nam się lepiej skoncentrować. Natomiast czarne wykończenie – sprawi, że wykończenie będzie luksusowe i eleganckie. Poszukując odpowiedniego koloru cegły, warto wejść na strony internetowe producentów klinkieru i wybrać jeden z kilkudziesięciu oferowanych tam wariantów.

W zależności, czy wybieramy cegłę na elewacje, czy do wnętrz, należy pamiętać, że cegła umożliwia wykończenie jednej powierzchni różnymi barwami. Można to zrobić mieszając dowolną liczbę kolorów i typów cegieł na jednej ścianie.

Wybieramy fakturę cegły

Cegły mogą być gładkie, ryflowane, piaskowane, łupane, ciosane, drapane… chyba żaden inny materiał wykończeniowy nie oferuje takiego spektrum powierzchni. Pod względem aranżacyjnym daje to nieograniczone możliwości projektantom oraz inwestorom. Łupana ściana jest bardzo dekoracyjna – światło załamujące się we wgłębieniach przyciąga wzrok, a jej niezwykła struktura sprawia, że wszystko, co postawimy przy takiej ścianie, na zasadzie kontrastu wydaje się jeszcze gładsze. Piaskowanie pozwoli osiągnąć efekt starego muru, podobnie jak wybór cegieł ręcznie formowanych, z których każda jest ponadto inna, unikatowa. Z kolei gładki klinkier doskonale sprawdzi się w przypadku nowoczesnych elewacji, szczególnie jeśli cegły będą miały chłodne barwy (np. czerń lub biel), a do fugowania zastosujemy prawie niewidoczną, cienką spoinę w identycznym kolorze jak cegła.

Cegła klinkierowa we wnętrzach. Fot. Röben

Detale

Kolor i struktura to jeszcze nie wszystkie cechy z pośród których wybierać cegły klinkierowe. O charakterze wymurowanej powierzchni decyduje też format cegieł – większe podkreślą rozmiar obiektu, a mniejsze przyciągną wzrok i nadadzą dekoracyjności. Wpływ na ostateczny efekt ma także rodzaj wiązania, czyli sposobu przewiązania cegieł na płaszczyźnie ściany – może być to np. bardziej swobodne wiązanie dzikie lub regularne wiązanie gotyckie, przeznaczone np. do tradycyjnych fasad. Do wyboru jest też wiązanie wozówkowe, holenderskie, krzyżowe, blokowe, wedyjskie…

Zobacz także:  Jak powstaje cegła ceramiczna?

Ważną rolę pełni również kolor spoiny. Ten sam klinkier daje zupełnie inny efekt wizualny w zależności od tego, czy spoina jest jasna czy ciemna, wygląd elewacji zależy więc od decyzji inwestora w tym względzie. Producenci chemii budowlanej oferują dziś bardzo duży wybór barw zapraw. Zasada jest prosta – fuga kontrastująca barwą z materiałem podkreśli cegły w murze, a kolor spoiny zbliżony odcieniem do klinkieru pozwoli stworzyć jednolitą, prawie gładką powierzchnię. Kolor fugi można dobrać w hurtowni, przy pomocy wzorników lub przed komputerem, dzięki wirtualnym narzędziom doboru materiałów dostępnych na stronach niektórych producentów cegieł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA