REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są zasady działania i technologie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wojciech Sekulak

REKLAMA

Przydomowa oczyszczalnia ścieków, to rozwiązanie dla osób, które na swojej działce nie mają sieci kanalizacyjnej. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest prosta w budowie i eksploatacji. Ponadto jest niedroga w utrzymaniu i ekologiczna dla środowiska. Wielkość działki pod je zabudowę nie ma znaczenia. Niezwykle ważne przy jej budowie są: poziom wód gruntowych, rodzaj gruntu oraz ilość ścieków, którą będzie filtrować.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest dosyć prosta w obsłudze. Należy jednak pamiętać o regularnym dostarczaniu ścieków. W przypadku dłuższego braku dopływu ścieków bakterie wymierają. Ze względu na zastosowanie wyłącznie mikroorganizmów do oczyszczania wody oczyszczalnia jest przyjazna środowisku. Oczyszczalnia jest również bardziej opłacalna niż szambo. (omijamy koszty wywozu szamba). Średnio, budowa przydomowej oczyszczalni ścieków zwraca się po 3-4 latach.
Przydomową oczyszczalnie ścieków można zamontować wszędzie tam, gdzie nie ma centralnej sieci kanalizacyjnej. Do zamontowanej przez nas oczyszczalni powinny doprowadzane być ścieki socjalno-bytowe ( z kuchni, łazienki lub WC), nie powinny natomiast trafiać do niej wody opadowe czy powierzchniowe z dachów lub nawierzchni, gdyż wód tych nie ma potrzeby oczyszczać, a ich zbyt duży napływ może utrudniać działanie oczyszczalni.

REKLAMA

Działanie oczyszczalni

Działanie przydomowych oczyszczalni ścieków możemy podzielić na dwa etapy.

Etap pierwszy:
- Usuwanie substancji nie rozpuszczonych w wodzie w tzw. osadniku gnilnym i poddaniu ich procesowi fermentacji. Prawidłowo eksploatowany osadnik pozwala na usunięcie do 80% zawiesin i do 40% zanieczyszczeń.

Etap drugi:
- Usuwanie pozostałych zanieczyszczeń występujących w oczyszczanej wodzie przy pomocy mikroorganizmów. Do tego celu wyręczamy się mikroorganizmami zwierzęcymi i roślinnymi oraz bakteriami, dla których zawartość ścieków stanowi pokarm.

Technologie budowy oczyszczalni

Technologia budowy przydomowej oczyszczalni ścieków uzależniona jest od wielu czynników. Najważniejszym jest przepuszczalność gruntu na jakim chcemy oczyszczalnie postawić. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed budową oczyszczalni należy sprawdzić podstawowe parametry gruntu występującego przy domu w celu wyboru odpowiedniego systemu oczyszczania ścieków.
Przy gruncie przepuszczalnym montujemy oczyszczalnię z drenażem rozsączającym. Zasada działania tego systemu jest prosta. Wstępnie oczyszczona woda w osadniku odprowadzana jest równomiernie w głąb ziemi przy pomocy systemów drenarskich. Przy tym systemie technologicznym, grunt wokół domu musi być wodoprzepuszczalny. W przypadku, gdy dom posadowiony jest na gruncie nieprzepuszczalnym można zastosować rozwiązanie z filtrem wypełnionym piaskiem o przepływie pionowym. Filtr piaskowy stosujemy w przypadku warunków gruntowych nie pozwalających na zastosowanie drenażu rozsączającego.

Wysoki poziom wód gruntowych

Kolejnym, ważnym czynnikiem przy wyborze technologii budowy oczyszczalni ścieków jest poziom wód gruntowych. Przy wysokim poziomie wód, musimy zastosować tzw. kopiec filtracyjny-sztuczny nasyp z piasku do którego doprowadzane są ścieki w celu ich filtracji.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

REKLAMA

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA