REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są zasady działania i technologie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków?

Wojciech Sekulak

REKLAMA

Przydomowa oczyszczalnia ścieków, to rozwiązanie dla osób, które na swojej działce nie mają sieci kanalizacyjnej. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest prosta w budowie i eksploatacji. Ponadto jest niedroga w utrzymaniu i ekologiczna dla środowiska. Wielkość działki pod je zabudowę nie ma znaczenia. Niezwykle ważne przy jej budowie są: poziom wód gruntowych, rodzaj gruntu oraz ilość ścieków, którą będzie filtrować.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest dosyć prosta w obsłudze. Należy jednak pamiętać o regularnym dostarczaniu ścieków. W przypadku dłuższego braku dopływu ścieków bakterie wymierają. Ze względu na zastosowanie wyłącznie mikroorganizmów do oczyszczania wody oczyszczalnia jest przyjazna środowisku. Oczyszczalnia jest również bardziej opłacalna niż szambo. (omijamy koszty wywozu szamba). Średnio, budowa przydomowej oczyszczalni ścieków zwraca się po 3-4 latach.
Przydomową oczyszczalnie ścieków można zamontować wszędzie tam, gdzie nie ma centralnej sieci kanalizacyjnej. Do zamontowanej przez nas oczyszczalni powinny doprowadzane być ścieki socjalno-bytowe ( z kuchni, łazienki lub WC), nie powinny natomiast trafiać do niej wody opadowe czy powierzchniowe z dachów lub nawierzchni, gdyż wód tych nie ma potrzeby oczyszczać, a ich zbyt duży napływ może utrudniać działanie oczyszczalni.

REKLAMA

Działanie oczyszczalni

Działanie przydomowych oczyszczalni ścieków możemy podzielić na dwa etapy.

Etap pierwszy:
- Usuwanie substancji nie rozpuszczonych w wodzie w tzw. osadniku gnilnym i poddaniu ich procesowi fermentacji. Prawidłowo eksploatowany osadnik pozwala na usunięcie do 80% zawiesin i do 40% zanieczyszczeń.

Etap drugi:
- Usuwanie pozostałych zanieczyszczeń występujących w oczyszczanej wodzie przy pomocy mikroorganizmów. Do tego celu wyręczamy się mikroorganizmami zwierzęcymi i roślinnymi oraz bakteriami, dla których zawartość ścieków stanowi pokarm.

Technologie budowy oczyszczalni

Technologia budowy przydomowej oczyszczalni ścieków uzależniona jest od wielu czynników. Najważniejszym jest przepuszczalność gruntu na jakim chcemy oczyszczalnie postawić. 

Przed budową oczyszczalni należy sprawdzić podstawowe parametry gruntu występującego przy domu w celu wyboru odpowiedniego systemu oczyszczania ścieków.
Przy gruncie przepuszczalnym montujemy oczyszczalnię z drenażem rozsączającym. Zasada działania tego systemu jest prosta. Wstępnie oczyszczona woda w osadniku odprowadzana jest równomiernie w głąb ziemi przy pomocy systemów drenarskich. Przy tym systemie technologicznym, grunt wokół domu musi być wodoprzepuszczalny. W przypadku, gdy dom posadowiony jest na gruncie nieprzepuszczalnym można zastosować rozwiązanie z filtrem wypełnionym piaskiem o przepływie pionowym. Filtr piaskowy stosujemy w przypadku warunków gruntowych nie pozwalających na zastosowanie drenażu rozsączającego.

Wysoki poziom wód gruntowych

Kolejnym, ważnym czynnikiem przy wyborze technologii budowy oczyszczalni ścieków jest poziom wód gruntowych. Przy wysokim poziomie wód, musimy zastosować tzw. kopiec filtracyjny-sztuczny nasyp z piasku do którego doprowadzane są ścieki w celu ich filtracji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Za darmo: projekty domów o powierzchni 70, 120, 150 i 180 metrów kwadratowych dostępne na stronie internetowej GUNB

  Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlego przybywa gotowych projektów domów, które można wykorzystać przy budowie, zaoszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych na kosztach. Najwięcej jest projektów domów o powierzchni 70 metrów kwadratowych, ale sukcesywnie od dwóch miesięcy przybywa projektów domów większych.

  Jak nowy rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  W obliczu rosnących wyzwań na rynku mieszkaniowym, eksperci i deweloperzy zastanawiają się, jakie kroki powinien podjąć nowy rząd, aby skutecznie przyspieszyć budowę mieszkań i zwiększyć ograniczoną podaż. Przedstawiamy wyniki szczegółowej sondy wśród branżowych specjalistów, którzy dzielą się swoimi przewidywaniami i oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości rynku mieszkaniowego.

  Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

  Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  REKLAMA

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  REKLAMA