Jakie są zasady działania i technologie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków?
REKLAMA
Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest dosyć prosta w obsłudze. Należy jednak pamiętać o regularnym dostarczaniu ścieków. W przypadku dłuższego braku dopływu ścieków bakterie wymierają. Ze względu na zastosowanie wyłącznie mikroorganizmów do oczyszczania wody oczyszczalnia jest przyjazna środowisku. Oczyszczalnia jest również bardziej opłacalna niż szambo. (omijamy koszty wywozu szamba). Średnio, budowa przydomowej oczyszczalni ścieków zwraca się po 3-4 latach.
Przydomową oczyszczalnie ścieków można zamontować wszędzie tam, gdzie nie ma centralnej sieci kanalizacyjnej. Do zamontowanej przez nas oczyszczalni powinny doprowadzane być ścieki socjalno-bytowe ( z kuchni, łazienki lub WC), nie powinny natomiast trafiać do niej wody opadowe czy powierzchniowe z dachów lub nawierzchni, gdyż wód tych nie ma potrzeby oczyszczać, a ich zbyt duży napływ może utrudniać działanie oczyszczalni.
REKLAMA
Działanie oczyszczalni
Działanie przydomowych oczyszczalni ścieków możemy podzielić na dwa etapy.
Etap pierwszy:
- Usuwanie substancji nie rozpuszczonych w wodzie w tzw. osadniku gnilnym i poddaniu ich procesowi fermentacji. Prawidłowo eksploatowany osadnik pozwala na usunięcie do 80% zawiesin i do 40% zanieczyszczeń.
Etap drugi:
- Usuwanie pozostałych zanieczyszczeń występujących w oczyszczanej wodzie przy pomocy mikroorganizmów. Do tego celu wyręczamy się mikroorganizmami zwierzęcymi i roślinnymi oraz bakteriami, dla których zawartość ścieków stanowi pokarm.
Technologie budowy oczyszczalni
Technologia budowy przydomowej oczyszczalni ścieków uzależniona jest od wielu czynników. Najważniejszym jest przepuszczalność gruntu na jakim chcemy oczyszczalnie postawić.
Przed budową oczyszczalni należy sprawdzić podstawowe parametry gruntu występującego przy domu w celu wyboru odpowiedniego systemu oczyszczania ścieków.
Przy gruncie przepuszczalnym montujemy oczyszczalnię z drenażem rozsączającym. Zasada działania tego systemu jest prosta. Wstępnie oczyszczona woda w osadniku odprowadzana jest równomiernie w głąb ziemi przy pomocy systemów drenarskich. Przy tym systemie technologicznym, grunt wokół domu musi być wodoprzepuszczalny. W przypadku, gdy dom posadowiony jest na gruncie nieprzepuszczalnym można zastosować rozwiązanie z filtrem wypełnionym piaskiem o przepływie pionowym. Filtr piaskowy stosujemy w przypadku warunków gruntowych nie pozwalających na zastosowanie drenażu rozsączającego.
Wysoki poziom wód gruntowych
Kolejnym, ważnym czynnikiem przy wyborze technologii budowy oczyszczalni ścieków jest poziom wód gruntowych. Przy wysokim poziomie wód, musimy zastosować tzw. kopiec filtracyjny-sztuczny nasyp z piasku do którego doprowadzane są ścieki w celu ich filtracji.
REKLAMA
REKLAMA