REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto zatrudnić inwestora zastępczego?

Daniel Dębczak
Inwestor zastępczy zadba o budowę domu.
Inwestor zastępczy zadba o budowę domu.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Budując dom nie musimy się znać na wszystkim, wystarczy, że zatrudnimy inwestora zastępczego, który zadba o naszą budowę. Inwestor bezpośredni realizuje określoną inwestycję i dysponuje przeznaczonymi na ten cel środkami finansowymi. Inwestor zastępczy przejmuje obowiązki inwestora bezpośredniego zajmując się organizacją i koordynacją budowlanego procesu inwestycyjnego.

Inwestor zastępczy zajmuje się kontrolą tempa wykonywanych prac zgodnie z harmonogramem, realizacją poszczególnych etapów budowy, jakością wykonanych prac i ich zgodnością zarówno z normami, jak i ze specyfikacją całego przedsięwzięcia. Jednocześnie ponosi pełną odpowiedzialność za zgodność wykonanych prac z zamówieniem przedłożonym przez inwestora.

REKLAMA

Najmując firmę prowadzącą kompleksowo budowę naszego domu, koniecznie musimy sprawdzić jej wiarygodność. Warto zapytać o już realizowane budowy o podobnym wymiarze oraz zasięgnąć opinii od właścicieli powstałych nieruchomości. Zaletą zatrudnienia inwestora zastępczego jest to, że zadba on o podwykonawców, a jego doświadczenie w branży zapewni płynność w postępach budowy. Zajmie się formalnościami na każdym etapie, a zamawiane przez niego duże ilości materiałów budowlanych na każdą z prowadzonych budów, pozwolą nam zaoszczędzić na cenach kupowanych materiałów.

Zobacz także: Kto jest kim na budowie – zadania kierownika budowy

Znajomość przepisów może ułatwić nam korzystanie z ulg lub odliczenia podatku VAT za niektóre materiały. Życzliwy inwestor zastępczy pomoże w pozyskaniu dotacji na instalacje ekologiczne.

Poza inwestorem zastępczym warto zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego, który dopilnuje generalnego wykonawcę. Wykonując nadzór na podstawie umowy-zlecenia, odpowiada za szkodę wyrządzoną nienależnym wykonaniem umowy. Zadba o jakość wykonania i wytknie każdy błąd wykonawców na każdym etapie budowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jakie są obowiązki kierownika budowy?

Pamiętajmy, aby sporządzona umowa z inwestorem zastępczym określała dokładnie termin zakończenia budowy, kary umowne za każdy dzień zwłoki oraz ilość transz w jakich będziemy płacić wykonawcy. Formalności regulują przebieg finansowania i jednocześnie zabezpieczają interesy obu stron. Częstym problemem z inwestorem zastępczym jest oddanie budowy po terminie. Wtedy oczywiście mamy prawo egzekwować kary umowne lub nie zapłacić ostatniej części pieniędzy. Poważnym zagrożeniem jest sytuacja gdy inwestor spóźnia się z wykonaniem dachu przed okresem zimowym, lub chce wykonywać roboty żelbetowe w czasie silnych mrozów, aby za wszelką cenę dotrzymać terminu. Ważną i najczęściej przemawiającą za zatrudnieniem inwestora zastępczego jest sytuacja gdy nie znamy fachu budowlanego. Jednak pamiętajmy, że. inwestor zastępczy nie zostaje automatycznie wykonawcą robót budowlanych. Wykonawstwo musi wynikać z osobnego kontraktu - umowy o roboty budowlane, który zawierany jest pomiędzy inwestorem a wykonawcą, a ten nie jest od wykonywania obowiązków inwestora.

Zobacz także: Prawa i obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA