REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prawidłowo izolować fundamenty podczas budowy domu?

Daniel Dębczak
Izolacja pozioma jak i pionowa jest niezbędna do utrzymania fundamentów w jak najlepszym stanie. Źle zaizolowany fundament będzie chłoną i podciągał wilgoć z gruntu a także każda ilość wody, która znajdzie się na głębokości mniejszej niż głębokość przemarzania.
Izolacja pozioma jak i pionowa jest niezbędna do utrzymania fundamentów w jak najlepszym stanie. Źle zaizolowany fundament będzie chłoną i podciągał wilgoć z gruntu a także każda ilość wody, która znajdzie się na głębokości mniejszej niż głębokość przemarzania.

REKLAMA

REKLAMA

Oszczędności na położeniu dokładnej izolacji fundamentów są efektem często spotykanych przemarzniętych, zawilgoconych ścian, na których nierzadko pojawia się grzyb. Bez znaczenia jest, czy w budynku znajduje się piwnica czy nie, starannie wykonana izolacja pozwoli nam uniknąć kosztów związanych z remontem bądź naprawą przemarzniętych i zawilgoconych fundamentów i ścian.

Izolacja pozioma jak i pionowa jest niezbędna do utrzymania fundamentów w jak najlepszym stanie. Źle zaizolowany fundament będzie chłoną i podciągał wilgoć z gruntu a także każda ilość wody, która znajdzie się na głębokości mniejszej niż głębokość przemarzania, systematycznie niszcząc podstawy naszego domu. Zaprawa chroniąca ścianę, również będzie podciągać wilgoć i niszczyć ją w ten sam sposób. Zabezpieczeniami fundamentów są: hydroizolacja oraz termoizolacja. Termoizolacja, jest szczególnie ważna w przypadku budynków podpiwniczonych, w których poziom posadzki znajduje się poniżej poziomu terenu.

REKLAMA

Zobacz także: Jaki jest podział izolacji przeciwwilgociowych fundamentów i ich zastosowanie?

Hydroizolację układa się w formie mineralnych wypraw izolacyjnych albo z materiałów pochodzenia bitumicznego, które są częściej stosowane ze względu na swoją trwałość i względnie łatwy montaż. Masy jednoskładnikowe są bardziej wrażliwe na temperaturę i wilgotność powietrza, co uniemożliwia szybkie zasypywanie fundamentów poprzez dłuższy czas wiązania, dlatego bardziej polecane są masy dwukomponentowe. Materiały pochodzenia mineralnego charakteryzują się dużą sztywnością i możliwością powstawania naprężeń skurczowych, więc na wykonanie izolacji fundamentów częściej stosuje się bitumy, które są bardziej elastyczne.

Zobacz także:  Czym jest hydroizolacja typu ciężkiego?

Przed położeniem izolacji, należy najpierw zagruntować izolowaną powierzchnię. Materiały przeznaczone do gruntowania, powinny gwarantować przyczepność tworzywa izolującego oraz wiązanie pyłu, który występuje na powierzchni muru. Powłoki bitumiczne nakłada się w dwóch warstwach za pomocą szpachlowania, natrysku lub malowania ręcznego. Przed przystąpieniem do nakładania pierwszej warstwy hydroizolacji, należy metodą szpachlowania wyrównać podłoże i je zagruntować. Ze względów technologicznych należy, podczas aplikacji drugiej warstwy izolacji, pamiętać o zachowaniu wymaganego przez producentów okresu karencji. Grubość powłoki zależy od stosowanego materiału hydroizolacyjnego oraz technologii, przykładowo dla wody nie wywierającej ciśnienia hydrostatycznego wynosi ona zwykle około 4-5 mm. Stosując tego typu hydroizolację, trzeba pamiętać, że temperatura podłoża i powietrza powinny wynosić co najmniej +5°C. Przed wyschnięciem powłoki izolacyjnej koniecznie też należy wykluczyć działanie mrozu i obciążenie wodą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: O czym należy wiedzieć dobierając system izolacji?

Zabezpieczanie powłok izolacyjnych podczas ich nakładania polega na ich ochronie przed intensywnym promieniowaniem słonecznym, np. przez nałożenie folii. Niezabezpieczone izolacje należy chronić przed obciążeniami, np. przez materiały budowlane, sprzęt i rusztowania, czy spiętrzoną wodą. Podczas schnięcia izolacje trzeba także zabezpieczyć przed działaniem mrozu - np. stosując nadmuch ciepłego powietrza. W tym przypadku nie wolno stosować otwartego ognia i promieni podczerwonych. Powłok bitumiczne należy chronić przed substancjami dla nich szkodliwymi tj. smary, paliwa, rozpuszczalniki lub oleje szalunkowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA