REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prawidłowo izolować fundamenty podczas budowy domu?

Daniel Dębczak
Izolacja pozioma jak i pionowa jest niezbędna do utrzymania fundamentów w jak najlepszym stanie. Źle zaizolowany fundament będzie chłoną i podciągał wilgoć z gruntu a także każda ilość wody, która znajdzie się na głębokości mniejszej niż głębokość przemarzania.
Izolacja pozioma jak i pionowa jest niezbędna do utrzymania fundamentów w jak najlepszym stanie. Źle zaizolowany fundament będzie chłoną i podciągał wilgoć z gruntu a także każda ilość wody, która znajdzie się na głębokości mniejszej niż głębokość przemarzania.

REKLAMA

REKLAMA

Oszczędności na położeniu dokładnej izolacji fundamentów są efektem często spotykanych przemarzniętych, zawilgoconych ścian, na których nierzadko pojawia się grzyb. Bez znaczenia jest, czy w budynku znajduje się piwnica czy nie, starannie wykonana izolacja pozwoli nam uniknąć kosztów związanych z remontem bądź naprawą przemarzniętych i zawilgoconych fundamentów i ścian.

Izolacja pozioma jak i pionowa jest niezbędna do utrzymania fundamentów w jak najlepszym stanie. Źle zaizolowany fundament będzie chłoną i podciągał wilgoć z gruntu a także każda ilość wody, która znajdzie się na głębokości mniejszej niż głębokość przemarzania, systematycznie niszcząc podstawy naszego domu. Zaprawa chroniąca ścianę, również będzie podciągać wilgoć i niszczyć ją w ten sam sposób. Zabezpieczeniami fundamentów są: hydroizolacja oraz termoizolacja. Termoizolacja, jest szczególnie ważna w przypadku budynków podpiwniczonych, w których poziom posadzki znajduje się poniżej poziomu terenu.

REKLAMA

Zobacz także: Jaki jest podział izolacji przeciwwilgociowych fundamentów i ich zastosowanie?

Hydroizolację układa się w formie mineralnych wypraw izolacyjnych albo z materiałów pochodzenia bitumicznego, które są częściej stosowane ze względu na swoją trwałość i względnie łatwy montaż. Masy jednoskładnikowe są bardziej wrażliwe na temperaturę i wilgotność powietrza, co uniemożliwia szybkie zasypywanie fundamentów poprzez dłuższy czas wiązania, dlatego bardziej polecane są masy dwukomponentowe. Materiały pochodzenia mineralnego charakteryzują się dużą sztywnością i możliwością powstawania naprężeń skurczowych, więc na wykonanie izolacji fundamentów częściej stosuje się bitumy, które są bardziej elastyczne.

Zobacz także:  Czym jest hydroizolacja typu ciężkiego?

Przed położeniem izolacji, należy najpierw zagruntować izolowaną powierzchnię. Materiały przeznaczone do gruntowania, powinny gwarantować przyczepność tworzywa izolującego oraz wiązanie pyłu, który występuje na powierzchni muru. Powłoki bitumiczne nakłada się w dwóch warstwach za pomocą szpachlowania, natrysku lub malowania ręcznego. Przed przystąpieniem do nakładania pierwszej warstwy hydroizolacji, należy metodą szpachlowania wyrównać podłoże i je zagruntować. Ze względów technologicznych należy, podczas aplikacji drugiej warstwy izolacji, pamiętać o zachowaniu wymaganego przez producentów okresu karencji. Grubość powłoki zależy od stosowanego materiału hydroizolacyjnego oraz technologii, przykładowo dla wody nie wywierającej ciśnienia hydrostatycznego wynosi ona zwykle około 4-5 mm. Stosując tego typu hydroizolację, trzeba pamiętać, że temperatura podłoża i powietrza powinny wynosić co najmniej +5°C. Przed wyschnięciem powłoki izolacyjnej koniecznie też należy wykluczyć działanie mrozu i obciążenie wodą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: O czym należy wiedzieć dobierając system izolacji?

Zabezpieczanie powłok izolacyjnych podczas ich nakładania polega na ich ochronie przed intensywnym promieniowaniem słonecznym, np. przez nałożenie folii. Niezabezpieczone izolacje należy chronić przed obciążeniami, np. przez materiały budowlane, sprzęt i rusztowania, czy spiętrzoną wodą. Podczas schnięcia izolacje trzeba także zabezpieczyć przed działaniem mrozu - np. stosując nadmuch ciepłego powietrza. W tym przypadku nie wolno stosować otwartego ognia i promieni podczerwonych. Powłok bitumiczne należy chronić przed substancjami dla nich szkodliwymi tj. smary, paliwa, rozpuszczalniki lub oleje szalunkowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA