REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prawidłowo izolować fundamenty podczas budowy domu?

Daniel Dębczak
Izolacja pozioma jak i pionowa jest niezbędna do utrzymania fundamentów w jak najlepszym stanie. Źle zaizolowany fundament będzie chłoną i podciągał wilgoć z gruntu a także każda ilość wody, która znajdzie się na głębokości mniejszej niż głębokość przemarzania.
Izolacja pozioma jak i pionowa jest niezbędna do utrzymania fundamentów w jak najlepszym stanie. Źle zaizolowany fundament będzie chłoną i podciągał wilgoć z gruntu a także każda ilość wody, która znajdzie się na głębokości mniejszej niż głębokość przemarzania.

REKLAMA

REKLAMA

Oszczędności na położeniu dokładnej izolacji fundamentów są efektem często spotykanych przemarzniętych, zawilgoconych ścian, na których nierzadko pojawia się grzyb. Bez znaczenia jest, czy w budynku znajduje się piwnica czy nie, starannie wykonana izolacja pozwoli nam uniknąć kosztów związanych z remontem bądź naprawą przemarzniętych i zawilgoconych fundamentów i ścian.

Izolacja pozioma jak i pionowa jest niezbędna do utrzymania fundamentów w jak najlepszym stanie. Źle zaizolowany fundament będzie chłoną i podciągał wilgoć z gruntu a także każda ilość wody, która znajdzie się na głębokości mniejszej niż głębokość przemarzania, systematycznie niszcząc podstawy naszego domu. Zaprawa chroniąca ścianę, również będzie podciągać wilgoć i niszczyć ją w ten sam sposób. Zabezpieczeniami fundamentów są: hydroizolacja oraz termoizolacja. Termoizolacja, jest szczególnie ważna w przypadku budynków podpiwniczonych, w których poziom posadzki znajduje się poniżej poziomu terenu.

REKLAMA

Zobacz także: Jaki jest podział izolacji przeciwwilgociowych fundamentów i ich zastosowanie?

Hydroizolację układa się w formie mineralnych wypraw izolacyjnych albo z materiałów pochodzenia bitumicznego, które są częściej stosowane ze względu na swoją trwałość i względnie łatwy montaż. Masy jednoskładnikowe są bardziej wrażliwe na temperaturę i wilgotność powietrza, co uniemożliwia szybkie zasypywanie fundamentów poprzez dłuższy czas wiązania, dlatego bardziej polecane są masy dwukomponentowe. Materiały pochodzenia mineralnego charakteryzują się dużą sztywnością i możliwością powstawania naprężeń skurczowych, więc na wykonanie izolacji fundamentów częściej stosuje się bitumy, które są bardziej elastyczne.

Zobacz także:  Czym jest hydroizolacja typu ciężkiego?

Przed położeniem izolacji, należy najpierw zagruntować izolowaną powierzchnię. Materiały przeznaczone do gruntowania, powinny gwarantować przyczepność tworzywa izolującego oraz wiązanie pyłu, który występuje na powierzchni muru. Powłoki bitumiczne nakłada się w dwóch warstwach za pomocą szpachlowania, natrysku lub malowania ręcznego. Przed przystąpieniem do nakładania pierwszej warstwy hydroizolacji, należy metodą szpachlowania wyrównać podłoże i je zagruntować. Ze względów technologicznych należy, podczas aplikacji drugiej warstwy izolacji, pamiętać o zachowaniu wymaganego przez producentów okresu karencji. Grubość powłoki zależy od stosowanego materiału hydroizolacyjnego oraz technologii, przykładowo dla wody nie wywierającej ciśnienia hydrostatycznego wynosi ona zwykle około 4-5 mm. Stosując tego typu hydroizolację, trzeba pamiętać, że temperatura podłoża i powietrza powinny wynosić co najmniej +5°C. Przed wyschnięciem powłoki izolacyjnej koniecznie też należy wykluczyć działanie mrozu i obciążenie wodą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: O czym należy wiedzieć dobierając system izolacji?

Zabezpieczanie powłok izolacyjnych podczas ich nakładania polega na ich ochronie przed intensywnym promieniowaniem słonecznym, np. przez nałożenie folii. Niezabezpieczone izolacje należy chronić przed obciążeniami, np. przez materiały budowlane, sprzęt i rusztowania, czy spiętrzoną wodą. Podczas schnięcia izolacje trzeba także zabezpieczyć przed działaniem mrozu - np. stosując nadmuch ciepłego powietrza. W tym przypadku nie wolno stosować otwartego ognia i promieni podczerwonych. Powłok bitumiczne należy chronić przed substancjami dla nich szkodliwymi tj. smary, paliwa, rozpuszczalniki lub oleje szalunkowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA