REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fundamenty - jak głęboko należy posadowić budynek?

Daniel Dębczak
Pewne aspekty poparte wielowiekowymi doświadczeniami wymuszają posadawianie budynku w zależności od regionu kraju na głębokościach nawet do 1,4 m poniżej poziomu terenu.
Pewne aspekty poparte wielowiekowymi doświadczeniami wymuszają posadawianie budynku w zależności od regionu kraju na głębokościach nawet do 1,4 m poniżej poziomu terenu.

REKLAMA

REKLAMA

Pewne aspekty poparte wielowiekowymi doświadczeniami wymuszają posadawianie budynku w zależności od regionu kraju na głębokościach nawet do 1,4 m poniżej poziomu terenu.

Ławy fundamentowe są podziemną częścią każdego budynku i łączą go z podłożem gruntowym. Głębokość posadowienia fundamentów zależy od warunków gruntowo-wodnych, a więc głębokości przemarzania i rodzaju zalegającego w podłożu gruntu. W czasie zimy niska temperatura utrzymująca się przez dłuższy czas, powoduje zamarzanie wody znajdującej się w gruncie, utrzymującej się na poziomie fundamentów. Zamarzająca woda zwiększając swoją objętość wypiera budynek do góry. Po ustaniu mrozów budynek osiada, może to powodować pojawianie się rys na ścianach wewnątrz budynku lub skrajnie utratą jego stateczności. Nawet zastosowanie mocnego zbrojenia ław fundamentowych nie zapobiegnie okresowym ruchom budynku i nie uchroni go przed pękaniem. Dlatego tak ważne jest posadowienie spodu ław poniżej głębokości przemarzania.

REKLAMA

Zobacz także:  Jak zbroić ławy fundamentowe?

Dostateczne obciążenie ław nadkładem gruntu zapewnia stateczność konstrukcji co pozwala uniknąć kosztownych i trudnych do naprawienia szkód. Częstym powodem opuszczenia tak nisko podstawy fundamentów jest zła jakość gruntu. Grunty słabonośne takie jak torfy nie są w stanie przenieść ciężaru budynku, a więc konieczne jest pogłębienie wykopu i dotarcie do bardziej nośnych warstw gruntu. Wyjątek mogą stanowić ławy konstrukcyjnych ścian wewnętrznych w dużych budynkach, które są chronione przed skutkami zamarzania, osłonięte od góry przez pomieszczenia mieszkalne, a z boków przez zewnętrzne ściany fundamentowe. W przypadku bardzo lekkich obiektów budowanych na przykład w technologii szkieletowej lub budynków gospodarczych, w których dopuszczalne są drobne zarysowania, można dopuścić posadowienie budynku na głębokości 0,5 m poniżej gruntu. Jednak dla wszystkich budynków mieszkalnych realizowanych w tradycyjnych technologiach, prawo budowlane nakazuje stosowanie się do wydzielonych stref przemarzania, wyznaczających głębokość posadowienia ław fundamentowych. Aby poprawnie zaprojektować fundamenty i określić głębokość ich posadowienia konieczne jest wykonanie wykopu i sprawdzenie rodzaju gruntu, stanu jego zagęszczenia oraz wysokości zwierciadła wody gruntowej.

Zobacz także: Fundamenty - jak głęboko należy posadowić budynek?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA