REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym charakteryzuje się strop Ackermana?

Daniel Dębczak

REKLAMA

Strop Ackermana jest najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym stropem gęstożebrowym w budownictwie mieszkaniowym. Do wypełnienia stropu stosuje się ceramiczne pustaki zalewane warstwą nadbetonu. Grubość wylewki i wysokość pustaków zależą od wartości obciążeń zmiennych.

REKLAMA

Strop Ackermana jest lekki, a puste w środku kształtki ceramiczne zapewniają sztywność nie obciążając nadmiernie ścian konstrukcyjnych. Zbudowany z żelbetowych belek nośnych szerokości 7 cm w rozstawie osiowym co 31 cm wymaga modułowego rozstawu ścian nośnych. Pustaki w zależności od wymaganej nośności, o wymiarach 15, 18, 20 i 22 cm wysokości i długości 19,5 oraz 29,5 cm, pozwalają na szybkie ułożenie konstrukcji. Pas dolny tworzony przez belki i pustaki ceramiczne jest jednocześnie szalunkiem traconym, dzięki temu nie ma konieczności pełnego deskowania stropu, a jedynie miejscowe podparcie w kierunku przeciwnym do ułożonych belek nośnych. Spodnia warstwa jest dobrym podłożem dla tynku będącego wykończeniem sufitu dolnych pomieszczeń.

REKLAMA

Charakterystyczne dla stropu typu Ackermana jest brak podciągów i żeber. Płyta opiera się bezpośrednio na słupie rozszerzonym u góry w kształcie grzyba. Rozwiązanie to z zastosowaniem wysokich pustaków ceramicznych i silnie zbrojonych belek pozwala przenosić stropom Ackermana duże obciążenia użytkowe powyżej 5 kN/m2. Toteż stosowane są w magazynach i budynkach przemysłowych i bibliotekach. Znajdujące się w pustakach powietrze sprawia, że strop jest dobrym izolatorem termicznym i akustycznym niż strop monolityczny.

REKLAMA

Zaletą stropu Ackermana jest łatwość jego wykonania bez użycia dźwigu, 4 osobowa ekipa jest w stanie w ciągu dnia ułożyć strop na powierzchni 120 m2 i przygotować do wylewania warstwy nadbetonu. Już po 14 dniach od zalania można wznosić ściany na wyższej kondygnacji i układać instalacje. Jednak, podpory pod belkami można zdjąć dopiero po 28 dniach, unikając w ten sposób trwałych odkształceń stropu. Należy pamiętać, aby dokładnie sprawdzić każdy element nośny przed ułożeniem na stropie.

Belki żelbetowe w czasie transportu mogą pękać i nie nadają się do użycia na budowie. Zbrojenie belek szybko ulega zniszczeniu przez korozję, dlatego w składzie budowlanym warto samodzielnie wybrać elementy. Drobne pęknięcia na pustakach są dopuszczalne, ale nie pozwólmy aby wylewany na nie beton wypełnił puste przestrzenie. Ze wszystkich dostępnych na rynku stropów gęsto żebrowych strop Ackermana jest sprawdzonym i elastycznym rozwiązaniem, które łatwo dopasować do potrzeb każdego inwestora.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA