REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Strop monolityczny czy gęstożebrowy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Daniel Dębczak

REKLAMA


Strop gęstożebrowy lepiej sprawdza się przy dużych rozpiętościach, stropy monolityczne zaleca się stosować w przypadku skomplikowanych kształtów. Są to jedne z kilku powodów branych pod uwagę przy projektowaniu poziomej przegrody budynku.

Stropy gęsto żebrowe takie jak Teriva czy Ackerman, konstruowane na bazie nośnych belek i pustaków ceramicznych lub betonowych, są w stanie przenieść duże obciążenia zachowując przy tym małe ugięcia. Odpowiednie dozbrojenia i zagęszczenia belek, pozwalają na wznoszenie ścian działowych i wspieranie więźby dachowej na stropie. Takie rozwiązania muszą być przewidziane już na etapie projektowania budynku, bo prefabrykowane elementy nie pozwalają na korekty błędów w czasie wbudowywania ich w konstrukcję. Dla ułatwienia wielu architektów i konstruktorów projektuje swoje budynki w wymiarach modułowych na wypadek gdyby inwestor chciał wykorzystać strop prefabrykowany. Duże rozpiętości sięgające 11 m mogą być przekryte stropem gęsto żebrowym zachowując bezpieczeństwo
konstrukcji i normowe ugięcie, czego nie udałoby się uzyskać w stropie monolitycznym przy relatywnie niskich nakładach finansowych. Pozwala to na oszczędność pieniędzy i czasu bo stropy te będące szalunkiem traconym nie wymagają pełnego deskowania.

REKLAMA

Montaż

REKLAMA

Strop monolityczny, w którym elementem nośnym są zwykle dwie siatki prętów układanych prostopadle względem siebie, lepiej spełnia swoje zadania przy mniejszych rozpiętościach pomiędzy podporami i bardziej skomplikowanych kształtach. Wymagające odpowiedniej ilości desek lub przy większych konstrukcjach deskowań systemowych szalunki są czasochłonne w ustawieniu. Gęsto podparty szalunek, na 28 dni całkowicie blokuje prace na kondygnacji pod stropem. Wymaga to pracy
kilku osób jednocześnie, następnie układa się zbrojenie wiążąc każde przecięcie się prętów. Wszystkie stropy monolityczne niekiedy o grubości nawet 25 cm wymagają betonowania bez przerw roboczych, co wymaga ciągłej pracy przez kilkanaście godzin przy ciągłym dostarczaniu betonu. W przypadku domów
jednorodzinnych zamawiane deski służące do budowy deskowania pod strop, po oczyszczeniu służą potem jako deskowania krokwi lub zostają pocięte na łaty pod blachodachówkę.

W obu rodzajach stropów należy odpowiednio dbać o wylaną warstwę betonu. W czasie intensywnego nagrzewania przez słońce, trzeba polewać stygnący beton wodą, aby wierzchnia warstwa nie popękała. W stropach gęsto żebrowych jest to warstwa współpracująca z wieńcami i zespajająca zbrojenie z pustakami ceramicznymi. W stropie żelbetowym wierzchnia część jest otuliną górnej siatki zbrojenia, jej uszkodzenie narazi stal na korozję co zmniejszy trwałość i wytrzymałość płyty stropowej.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA