REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa i remont

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy ogrzewanie podłogowe jest odpowiednie dla alergików?

Wodne ogrzewanie podłogowe jest świetnym rozwiązaniem przeznaczonym dla alergików. Na listę zalet tego rozwiązania składa się wiele czynników. Najważniejsze z nich opisano poniżej.

Jakie są możliwości sterowania pracą urządzeń wentylacyjnych?


Sterowanie instalacją wentylacji mechanicznej w domu nie jest sprawą tanią lecz zawsze opłaca się w nią zainwestować. Najważniejszą zaletą instalacji regulowanej jest dostosowanie jej działania do aktualnych potrzeb osób przebywających w pomieszczeniu, a co za tym idzie optymalizacja kosztów utrzymania takiej instalacji.

Jakie są rodzaje pompy ciepła?


Dynamicznie rozwijający się rynek pomp ciepła jako alternatywnej metody pozyskiwania energii oferuje ogromną ilość typów i modeli pomp ciepła. Można je podzielić zasadniczo na trzy typy urządzeń pozyskujących energię z otoczenia.

Co wybrać: klimatyzator przenośny czy SPLIT?

Każda osoba planująca zakup systemu klimatyzacji do swojego domu/mieszkania staje przed decyzją, jaki typ klimatyzatora kupić. Rynek oferuje wiele typów. Najbardziej popularne z nich to: klimatyzatory monoblokowe przenośne oraz typu SPLIT.

REKLAMA

Co to jest czerpnia i wyrzutnia powietrza i jakie są ich rodzaje?


Aby korzystać z dobrodziejstw instalacji wentylacji mechanicznej należy zastanowić się nad lokalizacją czerpni oraz wyrzutni powietrza. Właściwy wybór ich typów i umiejscowienia są bardzo istotnymi sprawami w odniesieniu do późniejszej pracy instalacji.

Gdzie najlepiej umieścić jednostkę wewnętrzną klimatyzatora?


Przed zakupem konkretnego typu klimatyzatora warto przeanalizować miejsce jego montażu, tak aby strumień chłodnego powietrza docierał do każdego miejsca w pomieszczeniu. Z pomocą przychodzą różne rodzaje i typy jednostek wewnętrznych o sprecyzowanych typach rozdziału powietrza, dedykowanych do konkretnych rozwiązań architektonicznych.

Kiedy władze budowlane mogą wnieść sprzeciw do zgłoszenia budowy lub robót budowlanych?


Po zgłoszeniu zamiaru wybudowania obiektu budowlanego lub wykonania robót budowlanych zwolnionych od pozwolenia na budowę odpowiedni organ władzy ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy. Organ może wnieść w drodze decyzji sprzeciw z trzech podstawowych przyczyn.

Jakie prawa i obowiązki ma kierownik budowy w procesie budowlanym?


Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Szczegółowo również określa obowiązki Kierownika budowy.

REKLAMA

Jakie są prawa i obowiązki projektanta w procesie budowlanym?

Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Projektanta należy opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z ustaleniami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z wymaganiami ustawy, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.

Prawa i obowiązki Inspektora nadzoru inwestorskiego w procesie budowlanym


Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Precyzuje również obowiązki Inspektora nadzoru inwestorskiego.

Obowiązki Inwestora w procesie budowlanym a praktyka


Prawo Budowlane narzuca Inwestorowi szereg obowiązków w związku z procesem budowlanym. W pewnych przypadkach pozostawia jednak margines dowolności w zakresie podejmowanych działań.

Prawa i obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Inwestora należy zorganizowanie procesu budowlanego z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego

Uczestnikami procesu budowlanego w rozumieniu ustawy, są: Inwestor, Inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant i kierownik budowy lub kierownik robót. Każdy uczestnik ma określone funkcje w procesie inwestycyjno-budowlanym. Każdemu uczestnikowi przypisane są jego obowiązki i prawa.

Budynek, obiekt budowlany lub budowla w znaczeniu prawa budowlanego


W języku potocznym używamy takich pojęć jak: budynek, obiekt budowlany lub budowla zamiennie, jako synonim budynku. W Prawie budowlanym każdemu z tych pojęć przypisano konkretne znaczenie wraz określeniem obiektów, które do niego przynależą.

Co oznacza określenie "budowa"?

W profesjonalnym języku budowlanym pojawia się wiele określeń związanych z budową i pracami budowlanymi. W prawie budowlanym ograniczono ilość określeń, sprecyzowano zakres i znaczenie terminu budowa.

Czego dotyczy sprawdzanie projektu budowlanego przez urząd?

Pomiędzy złożeniem do Urzędu Projektu Budowlanego, a otrzymaniem decyzji o Pozwoleniu na Budowę mija trochę czasu. Jest to czas, w którym urząd sprawdza prawidłowość i zgodność złożonej dokumentacji projektowej z obowiązującym prawem i przepisami.

Remont starego mieszkania


Stare mieszkania, a szczególnie te budowane w dobie socjalistycznego kryzysu kryją w sobie wiele niespodzianek natury budowlanej. Brak materiałów na rynku, absurdalne oszczędności, nierealne normatywy i wieczny brak funduszy wygenerował liczne patenty zastępcze w zamian za przewidziane w projekcie rozwiązania techniczne i materiałowe.

Dokumenty potrzebne do pozwolenia na rozbiórkę


Jeżeli zamierzamy usunąć z naszej działki jakikolwiek obiekt budowlany musimy zastanowić się czy nie musimy uzyskać pozwolenia na rozbiórkę. Warto wiedzieć, że jest to element wymagany w odniesieniu do większości obiektów budowlanych.

Rozbiórki a prawo budowlane


Czy rozebranie starej drewnianej szopy, kawałka muru z ogrodzenia lub rozpadającej się przybudówki do naszego domu wymaga jakiś formalności prawno-administracyjnych? Warto zapoznać się z kilkoma faktami.

Remont – czy wymianę okien trzeba zgłaszać w urzędzie?


Czy wymiana okien wymaga pozwolenia lub zgłoszenia do Urzędu? To pytanie często pojawiają się w czasie remontu mieszkania. Poniżej kilka ważnych faktów.

Remont mieszkania – czas potrzebny na formalności


Przed przystąpieniem do remontu musimy określić jego zakres. Wiąże się to nie tylko z wyliczeniem kosztów jakie będziemy musieli ponieść przy jego wykonaniu, ale również z wyliczeniem czasu potrzebnego na czynności formalno-prawne, które będziemy musieli wykonać jeszcze przed jego rozpoczęciem.

Jakie schody na poddasze?

Przy adaptacji poddasza bardzo łatwo o błędy. Szczególnie łatwo jest je popełnić realizując plan usytuowania schodów. Dlatego radzimy, jaki kształt i rodzaj schodów będzie najlepszy.

Jakie schody wybrać, gdy mamy mało miejsca?

O tym, jaki rodzaj schodów wybierzemy często decyduje nie tylko nasz gust, ale także ilość miejsca jakie możemy na nie przeznaczyć. Sprawdź, które schody zajmą niewiele miejsca.

Jakie okna wybrać: drewniane czy z PVC?


Nowe okna to wydatek rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dobrze więc wnikliwie przeanalizować bogatą ofertę dostępną na rynku. Czym się kierować dokonując wyboru okien, tak by zadowoliły nasze oczekiwania zarówno pod względem parametrów użytkowych, estetyki, jak i ceny?

Schody w salonie – za i przeciw

Czy schody w salonie to rzeczywiście dobry pomysł? Z jednej strony schody mogą być niezwykłą ozdobą wnętrza i podkreślać jego reprezentatywny charakter. A z drugiej – salon ze schodami trochę jakby przejmuje rolę holu. Zatem czy warto mieć schody w salonie?

Ekspert radzi: Jak kupić dobre okna?


Zakup okien to inwestycja na lata. Różnorodność oferty dostępnej na rynku sprawia, że czujemy się zagubieni. Czym się zatem kierować dokonując wyboru okien? Oto kilka rad, na co warto zwrócić uwagę.

Jak wykończyć schody?

W przeciwieństwie do innych elementów wnętrza, jak na przykład kolorystyka czy oświetlenie, schody będą jego stałą częścią. Warto więc zadbać, by były dopasowane do charakteru wnętrza. Radzimy, jakich materiałów używać, by schody były ozdobą.

Czym są i do czego stosuje się pompy cyrkulacyjne w instalacji c.w.u.?


Jaki jest koń każdy widzi, cytując przedwojenną encyklopedię stwierdzam że to zwykła pompa. Najczęściej w domu stosowane są pompy wymuszające obieg w układach centralnego ogrzewania. Zastosowanie cyrkulacji ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) ma na calu poprawę komfortu korzystania z ciepłej wody w domu. Woda krążąc w obiegu między ogrzewaczem wody a punktami odbioru, cały czas ma tą samą temperaturę.

Jak odizolować instalację od przewodzącego środowiska łazienki?


Wszystkie kable dostępne w na rynku posiadają podwójną izolację, zewnętrzną na każdej żyle przewodu. Takie przewody mimo, że są wystarczająco bezpieczne, należy uważnie sprawdzać miejscach ich połączeń z oprzyrządowaniem, ponieważ właśnie w tych miejscach izolację musimy zdjąć. Przepisy dotyczące oprzyrządowania elektrycznego zobowiązują producentów do umieszczania informacji o stopniu ochrony przed dostępem wody i materiałów sypkich do pyłów włącznie. Jest to następujący skrócony zapis: IP oraz dwie cyfry np. IP 20 – dla używanych w środowisku suchym gniazdek elektrycznych oraz włączników.

Jak prawidłowo należy wykonać instalację elektryczną w łazience?

Łazienka to pomieszczenie, w którym należy uważać korzystając z elektryczności. Woda przewidzi prąd elektryczny, a niewłaściwe korzystanie z elektryczności może być bardzo niebezpieczne. Woda w postaci pary wodnej osiada także na całym wyposażeniu łazienki, i jeśli urządzenia są „mokre” jest duże prawdopodobieństwo, że także przewodzą prąd elektryczny.

Jakiej instalacji potrzebujemy aby podłączyć płytę grzewczą?

Płyty grzewcze to urządzenia pobierające o dużo więcej energii elektrycznej niż inne urządzenia w domu. Podłączenie płyty do linii zasilających gniazda, 2,5 mm2 pola przekroju drutu, a tym bardziej do linii zasilających oświetlenie , 1,5 mm2 , jest niedopuszczalne. Takie podłączenie stwarza zagrożenie zniszczeniem linii zasilającej a w konsekwencji zagrożenie pożarem.

Jak stworzyć betonową podłogę we wnętrzu?

W kuchni wcale nie muszą królować posadzki z płytek ceramicznych, nietypowym rozwiązaniem będzie beton. Ci, którym szczególnie zależy na funkcjonalnej podłodze powinni zainteresować się oryginalniejszym rozwiązaniem – barwnym, atrakcyjnym wizualnie i nowoczesnym betonem!

Jak układać wykładzinę elastyczną?


Ułożenie wykładziny elastycznej nie wymaga wiele wysiłku i jest bardzo proste. Wystarczy przygotować odpowiednie narzędzia i zaopatrzyć się w odrobinę zapału, aby zrobić to samodzielnie!

Jak wybierać wykładzinę elastyczną?


Decydując się na wykładzinę elastyczna do naszego domu wybieramy ją najczęściej ze względu na cenę i walory estetyczne. Warto wiedzieć również, na jakie parametry techniczne powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu?


Najlepszym sposobem ograniczenia zużycia energii elektrycznej jest rozsądne jej używanie. Niewskazane jest np. ciągłe palenie światła w dzień lub zostawianie telewizora w trybie stand by. W racjonalnym gospodarowaniu energią, pomóc może nam m.in. widza o tym ile energii zużywają poszczególne urządzenia w domu.

Jak zabezpieczyć mieszkanie w czasie urlopu?

Przed wyjazdem na urlop warto nasze mieszkanie odpowiednio zabezpieczyć. Dokładając wszelkich starań, aby po powrocie zastać je w takim stanie, w jakim je pozostawiliśmy, zapewniamy sobie spokój podczas wakacji.

Zarzut nielegalnego poboru energii – jakie mam prawa?

W niniejszym artykule przedstawiono kilka porad dotyczących sytuacji, w której znalazł się niesłusznie oskarżony o nielegalny pobór odbiorca energii elektrycznej. Podjęcie kilku podstawowych kroków może przyspieszyć wyjaśnienie spornej sytuacji, gdy odbiorca świadomy jest swoich praw i obowiązków.

Jak stworzyć ścianę z korka?

Ściany pokryte farbą lub tapetą mogą wydawać się nudne, odmieni to ściana z korka. W końcu korka na ścianie nie widujemy w każdym domu. Może więc warto zainteresować się innym, oryginalnym rozwiązaniem, które doda naszemu mieszkaniu indywidualnego charakteru?

Jak samodzielnie stworzyć relief?


Jeśli znudziły nam się obrazy, plakaty, poliptyki i inne konwencjonalne dekoracje ścian, powinniśmy zastanowić się nad stworzeniem swoich własnych reliefów. To rozwiązanie niedrogie i proste, dzięki czemu z łatwością wykonamy je samodzielnie.

Nowoczesne modele schodów

Budując piętrowy dom, nie możemy zapomnieć o schodach. W obecnych czasach poza funkcją czysto użytkową schodów, dużą uwagę zwraca się także na ich wygląd. Na rynku mamy wiele bardzo ciekawych rozwiązań. Schody metalowe, szklane, drewniane bądź wykonane z połączenia tych materiałów. Firma Rintal Polska proponuje następujące rozwiązania schodów do wnętrz.

Jak nakładać na ściany tynk dekoracyjny?

Wbrew pozorom pokrycie ścian pomieszczenia tynkiem dekoracyjnym jest prostsze i mniej czasochłonne, niż zwykłą farbą. Dodatkowo dzięki niemu uzyskujemy bardzo ciekawy efekt, który sprawia, że nasze wnętrze nabiera charakteru.

Jak samodzielnie pomalować pokój?


Fachowiec wcale nie jest nie jest niezbędny, gdy chcemy zmienić kolor ścian w naszym domu. Bez problemu możemy zrobić to własnoręcznie! Wystarczy tylko pamiętać o kilku szczegółach…

Jaki wybrać typ drzwi przeszklonych?


Przeszklenia pełnią funkcje praktyczne i dekoracyjne. Dzięki nim światło ma możliwość przepływania między pomieszczeniami, doświetlania ich, a ponadto optycznie je powiększają. Tego typu drzwi dają wrażenie przestronności mieszkania. W drzwiach z zestawem szybowym specjalizuje się firma Stolbud Włoszczowa.

Jak oszczędzać wodę?


Najpopularniejsze i znane wszystkim metody to: korzystanie z prysznica zamiast wanny, naprawianie cieknących kranów i zakręcanie wody w czasie mycia zębów. Jednak możemy zrobić coś więcej. Obecnie na rynku jest wiele rozwiązań pomagających oszczędzać wodę.

Budynki przyszłości

Pogłębiające się zmiany klimatyczne i zmniejszające się zasoby naturalne sprawiają, że coraz częściej poszukujemy rozwiązań, które będą pozytywnie wpływać na środowisko. W ten trend wpisuje się również zróżnicowane budownictwo, opierające się na konstruowaniu budynków o niskim zapotrzebowaniu energetycznym. W tym celu stworzono program Energy2, czyli „oszczędzanie Energii i pozyskiwanie Energii”, a jego założenia z powodzeniem realizuje firma Schüco.

Czym są natryskowe pianki poliuretanowe?


Natryskowe pianki poliuretanowe są materiałem izolacyjnym termicznie i akustycznie. Wykorzystuje się je do izolacji termicznej i akustycznej dachów, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, stropów i sufitów. Posiadają lepsze właściwości cieplne od styropianu i wełny mineralnej, wypełniają każdą szczelinę, tworząc szczelną ciągłą izolację, o co w przypadku tradycyjnych materiałów izolacyjnych jest bardzo trudno.

Czym można wykończyć ściany wewnętrzne?

Ściany wewnętrzne możemy wykańczać przeróżnymi materiałami. Ważne przy tym jest stworzenie ciekawego estetycznego wnętrza, w którym będziemy się dobrze czuć. Ściany wewnętrzne możemy otynkować lub wygipsować. Kolejno możemy zdecydować się na malowanie, tapetowanie, obkładanie drewnem, kamieniem, płytkami ceramicznymi, tworzywem sztucznym a nawet płytami z korka.

Czym jest wełna drzewna?


Wełna drzewna jest alternatywnym rozwiązaniem, dla wełny mineralnej i styropianu. Jest to zarówno materiał termoizolacyjny i akustyczny. Wełnę drzewną wykonuje się z wiórów drewnianych i odpadów tartacznych, co sprawia, że jest materiałem w pełni naturalnym.

Czy trzeba izolować kominki i kanały wentylacyjne?


Izolowanie termiczne kanałów wentylacyjnych w domach jednorodzinnych nie jest potrzebne. W przypadku kominków, należy zadbać o dobrze dobraną i wykonaną izolację. Inaczej po kilku sezonach kominek będzie wymagał odnowienia bądź zburzenia.

Jak wykończyć sufit za pomocą płyt gipsowo-kartonowych?

Sufit nie musi być nudną, białą taflą. Oglądając projekty aranżacji wnętrz coraz częściej można przekonać się, że sufit również może być atrakcyjnym elementem wystroju.

REKLAMA