Wybieramy schody – rodzaje schodów wewnętrznych
REKLAMA
Proste schody jednobiegowe
Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, będziemy potrzebować sporo miejsca. Chociaż to bezpieczny (zwłaszcza jeśli chodzi o wykonanie) rodzaj schodów, mają on swoje wady. Schody prowadzą na wyższe piętro bez zmiany kierunku, przez co wchodzenie po nich może być uciążliwe. Dlatego też lepiej, by łączyły ze sobą niskie kondygnacje. Niewątpliwą zaletą schodów jednobiegowych jest łatwość ich wykończenia, a także dobór balustrad i poręczy.
REKLAMA
Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach
Polecany produkt: Testamenty, spadki, darowizny - PDF
Schody ze spocznikiem
Co to jest spocznik? Tak nazywa się podest, czyli część schodów rozdzielająca biegi. Najpopularniejsze są schody dwubiegowe ze spocznikiem, dzięki któremu można łatwo zmienić kierunek wchodzenia o 180o. Są wygodniejsze niż schody jednobiegowe, jednak potrzeba na nie więcej miejsca. Przy wysokich kondygnacjach możemy zastosować jeszcze jeden spocznik, co stworzy schody trójbiegowe. Te najlepiej prezentują się w otwartych przestrzeniach. Będą niezwykle reprezentacyjnym elementem wnętrza.
Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik
Polecany produkt: Jak rozliczać najem za 2014 i 2015 rok
Schody zabiegowe
Ten rodzaj schodów nie posiada spocznika, jego drugi bieg jest wyznaczany przez klinowy kształt stopni. Wygląda to tak, że szerokość stopni od wewnątrz jest mniejsza, a od zewnątrz większa, przez co zmienia się kierunek schodów. Są przez to zdecydowanie mniej wygodne i mniej bezpieczne. Trudniej także wykończyć tak nieregularne stopnie. Schody zabiegowe mają jednak swoich zwolenników – wydają się lekkie, dzięki czemu są przyjemne dla oka, a także zajmują mniej miejsca, niż modele ze spocznikiem.
REKLAMA
REKLAMA