Dokumenty potrzebne do pozwolenia na rozbiórkę
REKLAMA
REKLAMA
Uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę dotyczy większości obiektów budowlanych. Wyjątkiem od tej reguły są obiekty małe, nieskomplikowane technicznie lub obiekty na budowę, których nie jest wymagane pozwolenie, jeżeli nie podlegają ochronie, jako zabytki. W przypadku takiego obiektu budowlanego wystarczy tylko zgłoszenie zamiaru rozbiórki.
REKLAMA
REKLAMA
Należy się jednak liczyć z tym, że nawet w przypadku budynków, o których mówi odstępstwo, do 8 m wysokości i oddalonych od granicy działki, co najmniej o odległość równą połowie ich wysokości, właściwy organ może zażądać dopełnienia formalności koniecznych do uzyskania pozwolenia na rozbiórkę ze względów sanitarnych, środowiskowych lub ze względów na bezpieczeństwo ludzi.
Do uzyskania pozwolenia na rozbiórkę należy złożyć wniosek z załącznikami, w tym:
- zgodę właściciela obiektu;
- szkic usytuowania obiektu budowlanego;
- opis zakresu i sposobu prowadzenia robót budowlanych;
- opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia;
- pozwolenie, uzgodnienie lub opinię innych organów, a także inne dokumenty, wymagane przepisami szczególnymi; nie dotyczy to uzgodnienia i opinii uzyskiwanych w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000.
- w zależności od potrzeb, projekt rozbiórki obiektu.
Powyższe dokumenty pozwalają organom nadzoru budowlanego określić zakres przedsięwzięcia i ocenić podjęte środki ostrożności zabezpieczające życie i mienie podczas prac.
REKLAMA
REKLAMA