Zalety i wady elewacji z sidingu
REKLAMA
REKLAMA
Siding
REKLAMA
Wykańczanie elewacji sidingiem przyszło do nas z Ameryki kilkanaście lat temu. Wyglądem przypomina boazerię drewnianą, nazywana jest też oblicówką winylową. Elewacja z sidingu jest najpopularniejszym rozwiązaniem elewacji na ruszcie. Siding wykonuje się z modyfikowanego PVC, przez co zwiększa się odporność na czynniki atmosferyczne. Siding składa się z dwóch zespolonych ze sobą, na gorąco, warstw, co zwiększa jego wytrzymałość. Warstwa wierzchnia barwiona jest na wiele kolorów, nadawana jest jej faktura, która może przypominać swym wyglądem drewno czy kamień. Warstwa druga, wewnętrzna pełni rolę konstrukcyjną, kolor jej może być szary bądź w odcieniu pierwszej warstwy. Grubość tego wykończenia jest minimalna, sięga około 1–2 mm, dzięki czemu jest bardzo lekkim wykończeniem ścian.
Zalety
Siding jest estetycznym wykończeniem elewacji, który imituje drewno bądź kamień, ponadto dostępny jest w wielu kolorach. Elewacja wykończona tym materiałem nie wymaga specjalnej konserwacji, wystarczy ją czyścić wodą. Siding odporny jest na działanie warunków atmosferycznych. Zważywszy na długą trwałość sidingu (gwarancja może być udzielana nawet na 50 lat) oraz brak konieczności konserwacji czy odmalowania elewacji, rozwiązanie to jest dobre także z ekonomicznego punktu.
Wady
Montaż sidingu, wydaje się prosty i szybki, ale nie jest taki do końca. Należy zwrócić uwagę na rozszerzalność materiału pod wpływem temperatury. Wykonanie sztywnego połączenia z rusztem uniemożliwi sidingowi pracę w czasie skurczu czy rozszerzenia, co spowoduje wypaczenie się materiału. Nieprawidłowy montaż sidingu, zakupionego w systemie, może spowodować utratę gwarancji.
Siding jest materiałem sztucznym i nieodpornym na działanie ognia.
REKLAMA
REKLAMA