Kiedy władze budowlane mogą wnieść sprzeciw do zgłoszenia budowy lub robót budowlanych?
REKLAMA
REKLAMA
Trzy powody sprzeciwu
REKLAMA
1. Zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania Pozwolenia na Budowę - może to oznaczać, że np. obiekt, który chcemy wybudować będzie przekraczał parametry powierzchniowe lub wysokościowe przyjęte w Prawie Budowlanym dla obiektu niewymagającego pozwolenia. Inną przyczyną może być również chęć przeprowadzenia prac budowlanych na terenie Natura 2000 lub w otulinach parku krajobrazowego, co wymaga uzyskania decyzji o środowisku i jego ochronie oraz uzyskania pozwolenia na budowę. Przyczyną może być również to, że teren, na którym chcemy budować, jest terenem objętym ochroną konserwatorską.
REKLAMA
2. Budowa lub wykonanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – oznacza to, że plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje w tym miejscu obiektu lub prac budowlanych, które zgłosiliśmy. Należy przed przystąpieniem do budowy sprawdzić, czy nasz teren objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego i zapoznać się z nim w urzędzie gminy. Pozwoli to na sprawdzenie czy nasze zamierzenie odpowiada funkcji wyznaczonej w planie dla danego terenu, jeśli nie odpowiada, nie będziemy mogli wykonać tego zamierzenia.
Zobacz także: Jakie prawa i obowiązki ma kierownik budowy w procesie budowlanym?
3. Zgłoszenie dotyczy tymczasowego obiektu budowlanego w miejscu, w którym taki obiekt istnieje – jest to punkt oczywisty należy tu dodać, że tymczasowy obiekt budowlany musi być w określonym w zgłoszeniu czasie zlikwidowany lub przeniesiony, ale nie może to być dłużej niż 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy. Nowe zgłoszenie budowy takiego obiektu w miejscu, w którym już stoi nie przedłuży jego istnienia.
Należy pamiętać, że zgłoszenia należy dokonać przed terminem rozpoczęcia robót budowlanych. Prace można prowadzić, jeśli w terminie 30 dni od doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie w drodze decyzji, sprzeciwu, prace należy jednak rozpocząć nie później niż przed upływem 2 lat od określenia w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.
Zobacz także: W jakiego rodzaju projekt domu warto zainwestować?
REKLAMA
REKLAMA