Wyrobów budowlanych droga na rynek, czyli co kupujący wiedzieć powinien
REKLAMA
REKLAMA
Najczęściej stosowane jest dopuszczenie poprzez oznakowanie znakiem CE lub znakiem budowlanym B. Jeśli uzyskano znak CE lub B będzie konieczna ocena zgodności danego produktu przez jego producenta i wydanie na własną odpowiedzialność deklaracji zgodności. Uprawnienie do oceny zgodności danego produktu potwierdzają certyfikaty Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP).
REKLAMA
Prawo do stosowania oznakowania CE produktu, daje ocena jego zgodności z normą zharmonizowaną (PN-EN) lub europejską lub krajową aprobatą techniczną. Znak budowlany B można stosować po ocenie zgodności z Polską Normą (PN-B) lub krajową aprobatą techniczną.
REKLAMA
– Oznakowanie produktu znakiem CE lub B jest równoznaczne z deklaracją producenta, że wyrób charakteryzuje się danymi parametrami. Oznaczenie to daje też pewność co do pochodzenia i jakości produktu – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska, producenta bloczków SILKA i YTONG.
Ponadto produkty oznaczone znakiem CE powinny być również zaopatrzone w etykietę obejmującą m.in. takie parametry jak: izolacyjność termiczna danego rodzaju wyrobu (wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ) czy wytrzymałość na ściskanie materiału.
Zobacz także: Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?
Dlaczego dobrze jest mieć certyfikat?
Z punktu widzenia kupującego istotne jest, żeby informacja o parametrach danego materiału była jak najpełniejsza. Według prawa unijnego, które obowiązuje również w Polsce, producent materiałów budowlanych deklaruje, że materiał budowlany spełnia określone parametry i jego deklaracja jest wiążąca. Jednak certyfikaty potwierdzające właściwości techniczne produktów (np. badania ognioodporności) nie są obowiązkowe, producent decyduje o ich wykonaniu.
– Na zlecenie producenta parametry nie wymagane do deklaracji na etykietach CE mogą zostać przebadane przez niezależne laboratoria. Dobrze, gdy posiadają akredytację Polskiego Centrum Akredytacyjnego – podkreśla Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska.
Oprócz tego wiodący producenci wykonują również kontrolę produktów we własnych laboratoriach.
Zobacz także: Na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu?
– Dla kupującego jest to dodatkowa informacja, że firma kontroluje swoje wyroby na każdym etapie – począwszy od składników, a skończywszy na końcowym produkcie – potwierdza Cezary Makles, doradca techniczny Xella Polska. – Producent nie tylko jest pewny jakości swoich produktów, ale również na bieżąco weryfikuje swoją produkcję. Dzięki temu potencjalni klienci mają pewność, że produkt został dokładnie przebadany i spełnia wymagania techniczne oraz standardy bezpieczeństwa – dodaje Cezary Makles.
REKLAMA
REKLAMA