Czego dotyczy sprawdzanie projektu budowlanego przez urząd?
REKLAMA
REKLAMA
A w szczególności :
REKLAMA
1. Zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu, a także z wymaganiami środowiska, w szczególności określonymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, o której mowa w art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
Reasumując sprawdzana jest zgodność projektu z uwarunkowaniami i wytycznymi zawartymi w dwóch dokumentach, które musieliśmy uzyskać przed przystąpieniem do projektowania, czyli Decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydawaną przez Urząd Gminy i Decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach wydawaną przez Urząd Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Zobacz także: Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?
2. Zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi.
Jest to sprawdzenie, czy budynek odpowiada warunkom technicznym, jakim powinny odpowiadać budynki i związane z nimi urządzenia, ich usytuowanie na działce budowlanej oraz zagospodarowanie działki przeznaczonej pod zabudowę zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. Ta część dotyczy samego projektu i prawidłowości jego wykonania zgodnie z warunkami i normami. Ewentualne pytania lub zmiany dotyczą projektantów – architekta, konstruktora i innych branż.
Zobacz także: Budynek, obiekt budowlany lub budowla w znaczeniu prawa budowlanego
REKLAMA
3. Kompletność projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń oraz informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, o której mowa w art. 20 ust.1 pkt. 1b, a także zaświadczenia , o którym mowa w art. 12 ust. 7.
4. Wykonanie – w przypadku obowiązku sprawdzenia projektu, o którym mowa w art. 20 ust. 2, a także sprawdzenie projektu - przez osobę posiadająca wymagane uprawnienia budowlane i legitymującą się aktualnym na dzień opracowania projektu – lub jego sprawdzenia – zaświadczeniem, o którym mowa w art. 12 ust. 7.
Zobacz także: Działka na lato
Dwa ostatnie punkty dotyczą sprawdzenia złożonej dokumentacji pod względem formalnym, to znaczy czy wszystkie projekty są podpisane przez osoby uprawnione do samodzielnego wykonywania zawodu projektanta, czy są dołączone ważne dokumenty to poświadczające z ważną datą wystawienia, należy zwrócić na to szczególną uwagę przy przekazywaniu tych dokumentów oraz czy załączone zostały wszystkie dokumenty dotyczące uzgodnień związanych z użytkowaniem budynku i terenu np. infrastruktury instalacyjnej i drogowej. Ważnym dokumentem jest prawidłowo napisana informacją dotyczącą bezpieczeństwa i ochrony zdrowia tzw. BIOZ. Precyzyjne pod względem formalnym skompletowanie i złożenie wszystkich dokumentów uchroni nas przed traceniem czasu na uzupełnianie nieprawidłowości, a przez to nie przedłuży czasu otrzymania pozwolenia na budowę.
Zobacz także: Kto jest kim na budowie – zadania kierownika budowy
REKLAMA
REKLAMA