Prawa i obowiązki inwestora w procesie budowlanym
REKLAMA
REKLAMA
A w szczególności:
REKLAMA
- opracowanie projektu budowlanego i stosownie do potrzeb, innych projektów – oznacza to, że inwestor zobowiązany jest do zamówienia projektu u projektanta oraz przygotowania i dostarczenia projektantom materiałów do projektowania jak np. podkłady geodezyjne, badania gruntowe oraz dokumenty określające warunki zabudowy lub wypis z planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego terenu. Zamówiona dokumentacja powinna być pełna zarówno pod względem formalnym koniecznym do uzyskania pozwolenia na budowę jak i pod względem uszczegółowienia rozwiązań techniczno – budowlano-materiałowych umożliwiających bezproblemowe wykonanie zamierzenia budowlanego. W praktyce wszystkie te czynności inwestor powierza w ramach jednego zlecenia architektowi, co określane jest mianem kompleksowej obsługi projektowej.
REKLAMA
- zapewnienie objęcia kierownictwa budowy przez kierownika budowy – oznacza to, że inwestor zobowiązany jest do wyznaczenia odpowiedniej osoby legitymującej się odpowiednimi kwalifikacjami i uprawnieniami potwierdzonymi przez kierunkowe organizacje zawodowe, do wypełniania obowiązków kierownika budowy.
Zobacz także: Co należy do zadań inwestora?
- zapewnienie opracowanie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia – oznacza to, że przed przystąpieniem do budowy inwestor musi zlecić przygotowanie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz nadzorować kolejne zmiany i uzupełnienia tego planu w miarę postępowania budowy oraz nadzorować przygotowanie terenu budowy zgodnie z tym planem. Przygotowanie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia należy do obowiązków kierownika budowy.
REKLAMA
- zapewnienie wykonania i odbioru robót budowlanych – oznacza to, że inwestor ma obowiązek czynnie uczestniczyć w procesie budowy. Brać udział w rozpoczynaniu i odbiorze poszczególnych prac oraz brać udział w rozwiązywaniu problemów natury organizacyjnej całości zamierzenia.
- zapewnienie w przypadku uzasadnionych, wysokim stopniem skomplikowania, robót budowlanych lub warunkami gruntowymi, nadzoru nad wykonywaniem robót budowlanych - przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych – oznacza to w praktyce, że inwestor zobowiązany jest do zatrudnienia na budowie kilku inspektorów nadzoru inwestorskiego w branżach zapewniających specjalistyczny nadzór nad pracami związanymi z daną branżą.
Zobacz także: Kto jest kim na budowie – zadania projektanta
Prawa Inwestora:
- inwestor może ustanowić inspektora nadzoru inwestorskiego na budowie.
- inwestor może zobowiązać projektanta do sprawowania nadzoru autorskiego.
Ustawa pozostawia do decyzji inwestora ustanowienie nadzoru inwestorskiego i nadzoru autorskiego na budowie. W dalszej części zastrzega jednak prawo do narzucenia inwestorowi w decyzji o pozwoleniu na budowę, ustanowienie nadzoru inwestorskiego i autorskiego „w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania obiektu lub robót budowlanych bądź przewidywanym wpływem na środowisko”.
Zobacz także: Czy warto zatrudnić inwestora zastępczego?
REKLAMA
REKLAMA