REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Remont starego mieszkania

Stare mieszkania, a szczególnie te budowane w dobie socjalistycznego kryzysu kryją w sobie wiele niespodzianek natury budowlanej
Stare mieszkania, a szczególnie te budowane w dobie socjalistycznego kryzysu kryją w sobie wiele niespodzianek natury budowlanej
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stare mieszkania, a szczególnie te budowane w dobie socjalistycznego kryzysu kryją w sobie wiele niespodzianek natury budowlanej. Brak materiałów na rynku, absurdalne oszczędności, nierealne normatywy i wieczny brak funduszy wygenerował liczne patenty zastępcze w zamian za przewidziane w projekcie rozwiązania techniczne i materiałowe.

Przystępując do remontu takiego mieszkania musimy liczyć się z zaistnieniem sytuacji niecodziennych i nietypowych dla dzisiejszych rozwiązań techniczno-budowlanych. Na ogół niespodzianki, które nas czekają są skrzętnie ukryte i jeżeli remont generalny mieszkania jest przeprowadzany pierwszy raz od jego powstania to poprzedni właściciele pewnie nie maja pojęcia o tym, co kryje ich mieszkanie.

REKLAMA

REKLAMA

Musimy liczyć się z tym, że niektóre materiały używane w tamtych czasach są uznawane za szkodliwe, należy do nich, między innymi lepik pochodzenia smołowego, na który kładzione były podłogi drewniane. Ponieważ ta substancja wżera się w pory warstw wyrównujących posadzkę, czeka nas usunięcie jej wraz z wierzchnią warstwą szlichty lub zatrudnienie specjalisty, który zajmuje się usuwaniem tego typu substancji.

Następną sprawą są instalacje. Trudno wymienić wszystkie niespodzianki, jakie tu mogą nas czekać. Na przykład centralne ogrzewanie. Do starego typu instalacji nie zawsze pasują nowoczesne grzejniki. Podobnie sytuacja ma się z instalacją elektryczną. Stare mieszkania na ogół nie mają wymienionej instalacji głównej i nie ma możliwości podłączenia tzw. trzeciej siły potrzebnej np. do zamontowania płyty indukcyjnej w kuchni. Przed wymianą instalacji powinniśmy się skontaktować z administracją i ustalić wszystkie dane techniczne dotyczące instalacji głównych w budynku. Ułatwi to nam na przykład dobranie odpowiednich grzejników lub ustalenie możliwości podłączenia różnych urządzeń.

REKLAMA

Oddzielną sprawą są ściany. Problemem może być tynk, który po latach pracy całego budynku może pękać i odparzać się, czyli na fragmentach rozwarstwiać się od ściany i spadać. W skrajnych przypadkach nie zdziwmy się, kiedy pod tynkiem znajdziemy płytę pilśniową stosowaną, jako wyrównanie ścian lub dodatkową izolację termiczną w postaci styropianu. Czasami podobne, niezwykłe wypełnienia otworów możemy, spotkać przy wymianie pionów instalacji, np. kufajki, szmaty czy stare butelki. Usuwanie ich może skończyć się remontem u sąsiadów, ponieważ na ogół są one zalane zaprawą i zdążyły już związać na stałe ze stropem.

Wszystkie te niespodzianki generują dodatkowe koszty. Przy obliczaniu kosztów remontu starego mieszkania powinniśmy przewidzieć ok. 10–20% więcej pieniędzy na dodatkowe materiały budowlane. Natomiast w umowie z wykonawcą powinniśmy na wszelki wypadek zawrzeć klauzulę określającą, jaki procent sumy ryczałtowej, którą płacimy wykonawcy za całość robót jest przeznaczony na tzw. prace nieprzewidziane, z zaznaczeniem, że będzie ona rozliczona w końcowej wypłacie. W ten sposób zabezpieczymy przynajmniej część kosztów na nieprzewidziane prace. Nie zniechęcajmy się jednak, taki remont pomimo wszystko może być wspaniałą przygodą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA