Prawa i obowiązki Inspektora nadzoru inwestorskiego w procesie budowlanym
REKLAMA
REKLAMA
Do obowiązków Inspektora nadzoru inwestorskiego należy:
1. Reprezentowanie inwestora na budowie przez sprawowanie kontroli zgodności jej realizacji z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.
REKLAMA
2. Sprawdzanie jakości wykonywanych robót i wbudowanych wyrobów budowlanych, a w szczególności zapobieganie zastosowaniu wyrobów budowlanych wadliwych i niedopuszczonych do stosowania w budownictwie.
3. Sprawdzanie i odbiór robót budowlanych ulegających zakryciu lub zanikających, uczestniczenie w próbach i odbiorach instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych oraz przygotowanie i udział w czynnościach odbioru gotowych obiektów budowlanych i przekazywanie ich do użytkowania.
4. Potwierdzanie faktycznie wykonanych robót oraz usunięcie wad, a także, na żądanie inwestora, kontrolowanie rozliczeń budowy.
Przy dużych i skomplikowanych budowach Inwestor na własne życzenie lub zgodnie z zaleceniami pozwolenia na budowę powinien zatrudnić kilku inspektorów w głównych dziedzinach: konstrukcji, instalacji elektrycznych i wodno - kanalizacyjnych oraz w przypadkach nietypowych również inspektorów specjalistycznych zajmujących się np. sprawami geologicznymi posadowienia budynku czy technologicznymi związanymi ze specjalistyczną technologią budowanego obiektu. W przypadku wyznaczenia kilku inspektorów nadzoru jeden z nich powinien być wyznaczony do koordynowania prac zespołu nadzoru.
Zobacz także: Jakie są kompetencje Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego?
REKLAMA
Do praw inspektorów należy wydawanie kierownikowi budowy lub kierownikowi robót poleceń, potwierdzonych wpisem do dziennika budowy, dotyczących: usunięcia nieprawidłowości lub zagrożeń, wykonania prób lub badań, także wymagających odkrycia robót lub elementów zakrytych, oraz przedstawienia ekspertyz dotyczących prowadzonych robót budowlanych i dowodów dopuszczenia do stosowania w budownictwie wyrobów budowlanych oraz urządzeń technicznych/
Inspektor nadzoru inwestorskiego ma prawo żądać od kierownika budowy lub kierownika robót dokonania poprawek bądź ponownego wykonania wadliwie wykonanych robót. Może też wstrzymać roboty budowlane, jeżeli ich kontynuacja mogłaby wywołać zagrożenie bądź spowodować niedopuszczalną niezgodność z projektem lub pozwoleniem na budowę. Zadaniem Inspektora nadzoru inwestorskiego jest kontrolowanie prac prowadzonych przez kierownika budowy, dlatego też jest niedopuszczalne łączenie tych funkcji na jednej budowie.
Zobacz także: Kto sprawuje nadzór na budowie?
REKLAMA
REKLAMA