REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa i remont

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak skutecznie walczyć z wilgocią?

Wilgoć to zjawisko tak często spotykane w naszym kraju. W problemie z wilgocią borykamy się w łazience, kuchni, a przede wszystkim w piwnicach. Walka z nią jest bardzo trudna, a co najgorsze bardzo kosztowna, dlatego warto pomyśleć, by się przed nią zabezpieczyć już na etapie budowy domu.

Jak wybrać system przydomowej oczyszczalni ścieków?

Wielu z nas boryka się z problemem braku dostępu do sieci kanalizacyjnej. Zmusza nas to do gromadzenia ścieków w zbiorniku bezodpływowym, powszechnie wszystkim znanym jako szambo. Istnieje także inny sposób pozbycia się odpadów z naszego domu. Jednym z nich jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Jednak o wyborze systemu oczyszczania ścieków, decydują warunki gruntowo-wodne naszej działki.

Drenaż opaskowy – sposób na wilgotność w piwnicy

Problem wilgoci w piwnicy dotyka wielu z nas. Większość jednak nie wie jak wiele może być przyczyn jej pojawienia się. Skąd się bierze wilgoć w piwnicy i jak się przed nią skutecznie ustrzec? Istnieje wiele sposobów walki z wilgocią, najskuteczniejszy jest drenaż opaskowy.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę?


Uzyskanie pozwolenia na budowę jest procesem długotrwałym i wymaga skompletowania szeregu dokumentów jeszcze przed złożeniem wniosku.

REKLAMA

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie do Urzędu Gminy?


Podstawowym obowiązkiem w procesie budowlanym jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.

Jakie są rodzaje pomieszczeń w rozumieniu warunków technicznych?

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki, i ich usytuowanie określa kilka rodzajów pomieszczeń. Podział na pomieszczenia i ich przeznaczenie podlega dalszym szczegółowym warunkom technicznym, klasyfikowanym pod względem przeznaczenia na stały i tymczasowy pobyt ludzi, wymiarów, wysokości i kubatury, oświetlenia i nasłonecznienia, ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa oraz wyposażenia w instalacje. Zobacz jakie rodzaje pomieszczeń wyróżniamy.

Czym są grupy wysokościowe budynków?


Wprowadzenie określeń wysokości budynków ma odniesienie w warunkach technicznych dotyczących ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa użytkowania, oraz komunikacji wewnętrznej budynku, konstrukcji i instalacji. Wykorzystywane jest również w odniesieniu do planów zagospodarowania przestrzennego.

Jakie są rodzaje budynków w rozumieniu warunków technicznych?


Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki, i ich usytuowanie, określa kilka rodzajów budynków.

REKLAMA

Jakie uprawnienia mają organy nadzoru budowlanego i administracji architektoniczno- budowlanej?


Organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, przy wykonywaniu obowiązków określonych przepisami prawa budowlanego, mogą dokonywać czynności kontrolnych. Protokolarne ustalenia dokonane w toku tych czynności stanowią podstawę do wydania decyzji oraz podejmowania innych środków przewidzianych w przepisach prawa budowlanego.

Czym są organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego?


Sformułowanie „organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego” wielokrotnie pojawia się w prawie budowlanym, np. w odniesieniu do wydania decyzji, złożenia wniosku o decyzję lub nadzoru budowlanego. Przy jakim urzędzie i do jakich zadań zostały utworzone specjalne organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego?

Który podgrzewacz do wody wybrać – na gaz czy na prąd?


Wybór podgrzewacza ciepłej wody użytkowej powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb rodziny i możliwości technicznych dostępnych w budynku. Podgrzewacze na prąd i na gaz posiadają kilka rozwiązań technologicznych.

Jak za pomocą termostatu regulować temperaturę w pomieszczeniu?


Termostat to potoczna nazwa dwustanowego regulatora temperatury. To najprostszy typ regulatora, którego funkcjonowanie opiera się na zasadzie grzeje – nie grzeje. Termostat ma też dwa progi zadziałania w pętli histerezy. Oznacza to, że działa np. w temperaturze 20–22 stopni Celsjusza – załącza się przy temperaturze 20 stopni, a wyłącza przy 22 stopniach C.

Czy usterki elektryczne można naprawiać samemu?


Wiedza niezbędna do wykonywania bezpiecznych instalacji elektrycznych i wykonywania napraw w bezpieczny sposób, to w 90% znajomość przepisów i środków ochrony oraz umiejętności potrzebne do dobrej oceny zagrożenia w środowisku pracy. Uprawnienia do pracy jako elektryk odnawia się co pięć lat. Ponadto są one podzielone na stopnie zaawansowania i rodzaje wykonywanych prac.

Czy stosowanie puszek łączeniowych instalacji elektrycznej jest niezbędne?


Sposób budowy instalacji elektrycznej uwarunkowany jest dwoma czynnikami. Pierwszy to zgodność z obowiązującymi przepisami, co gwarantuje nam niezawodne działanie i bezpieczeństwo. Drugim czynnikiem jest ekonomiczność przyjętych rozwiązań, czyli wykonanie tego, co niezbędne w najniższych kosztach. Jeśli jednak stać nas na większy wydatek, to instalację można wykonać inaczej. Taka metoda nadal pozostaje w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Poprawną instalację można wykonać bez puszek łączeniowych.

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania grzejnika?

Zakup grzejnika. Do wyboru mamy szeroką gamę urządzeń grzewczych, takich jak grzejniki elektryczne lub dmuchawy. Kiedy planujemy samodzielny zakup grzejnika, musimy wiedzieć, jakie parametry techniczne muszą spełniać grzejniki. Posiadając taką wiedzę, możemy dokonać wyboru technologii wykonania grzejnika. Następnym krokiem jest wybór estetyczny. Grzejnik może być urządzeniem grzewczym albo wpisywać się w projekt dekoratora wnętrz lub nasz własną wizję wystroju pomieszczenia.

Pasywne i aktywne pompy ciepła – różnice


Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie systemu grzewczego z pompą ciepła, który ogrzewa obiekt, a jednocześnie umożliwia jego schładzanie. Wyróżniamy dwa typy chłodzenia pompą ciepła: pasywne i aktywne. Jaka jest między nimi różnica?

Jak dopasować kolor okien do wnętrza i elewacji?


Abyśmy czuli się w naszym domu dobrze, powinniśmy zadbać o aranżację przestrzeni. Jednym z elementów są odpowiednio dobrane okna. Na rynku pojawiła się możliwość zakupu dwukolorowych okien, które można dobrać zarówno do wnętrza, jak i do elewacji domu.

O co pytać sprzedawcę podczas zakupu okien?


Zakup nowych okien to ważna decyzja. Producenci okien oferują nam wiele ciekawych rozwiązań, przez co możemy mieć problem z wyborem odpowiedniej stolarki okiennej. Dlatego zanim wybierzemy się do salonu sprzedaży okien, przygotujmy listę rzeczy, o które warto zapytać sprzedawcę.

Jak skutecznie zabezpieczyć dom przed włamaniem?


Aby czuć się w naszym domu w pełni bezpiecznie, powinniśmy zadbać o profesjonalną instalację alarmową. Coraz więcej z nas decyduje się na instalację systemu alarmowego, żeby zabezpieczyć dom przed kradzieżą.

Jak efektownie połączyć drewno z nowoczesnymi materiałami budowlanymi?


Popularność drewna jako materiału do wykończenia fasad domów jednorodzinnych na jakiś czas zmalała. Jednak dzięki temu, że na rynku dostępnych jest coraz więcej egzotycznych gatunków drewna, właściciele domów coraz częściej decydują się na łączenie drewna z innymi materiałami budowlanymi.

Jaką rolę w budynku odgrywa brama garażowa?

Efektowna brama garażowa jest ważnym elementem budynku. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy, że brama nie tylko zdobi nasz budynek, ale jest tak samo ważna jak drzwi wejściowe lub okna. Wybór bramy garażowej należy uzgodnić z architektem w momencie, kiedy rozpoczynamy projektowanie domu. Należy wziąć pod uwagę wygląd bramy, bezpieczeństwo użytkowania, a także funkcjonalność.

Ile kosztuje pompa ciepła?


Montaż pompy ciepła to jedna z metod ogrzewania domu energią odnawialną, czyli taką, za którą nie musimy płacić. Jakie są koszty instalacji pompy ciepła w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych?

Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

Kiedy nie stać nas na zakup działki budowlanej, możemy nabyć grunty rolne i przekształcić je właśnie w działkę budowlaną. Takie rozwiązanie jest nawet dwa razy tańsze, chociaż ze względu na liczne formalności wymaga więcej czasu i cierpliwości.

Mapy geodezyjne i formalności przed rozpoczęciem budowy

Budując dom, inwestor musi uzyskać wiele dokumentów dotyczących wybranej przez niego działki. Wśród dokumentów niezbędnych w procesie budowlanym potrzebne są m.in. mapy geodezyjne i plan zagospodarowania terenu. Jaka jest funkcja mapy geodezyjnej? Do czego służy plan zagospodarowania terenu? Jaka jest rola tych dokumentów? Radzą eksperci firmy Xella Polska.

Czy tynk może chronić ściany zewnętrzne?


Bezpieczny i fachowo wykończony dom może jednocześnie ładnie wyglądać. Aby to osiągnąć, należy dobrze dobrać tynk i wykonać profesjonalną elewację, która zabezpieczy ściany zewnętrzne przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Jak prawidłowo wykonać dach?


Kiedy projektujemy nasz dom, powinniśmy wziąć pod uwagę, jak będzie wyglądał dach. Jego wykonanie jest związane z prawidłowym funkcjonowaniem domu. Profesjonalna termoizolacja dachu pozwoli nam ograniczyć zużycie energii cieplnej, dzięki czemu zmniejszą się koszty eksploatacji domu.

Okiennice - galeria

Okiennice pełnią kilka podstawowych funkcji: latem chronią wnętrze budynku przed słońcem, zimą chronią domowników od mrozu. Mogą pełnić także funkcję antywłamaniową. Okiennice wykonywane są z rożnych materiałów i w różnych kolorach, w Polsce montowane są głównie ze względu na ich atrakcyjność, bowiem nadają budynkom wiele uroku. Dom z okiennicami jest charakterystyczny i łączy nową architekturę z tą tradycyjną.

Kiedy należy oczyścić instalację wentylacyjną?


Czyszczenie instalacji wentylacji jest zasadniczym problemem w starych instalacjach. Ma ono niekorzystny wpływ na osoby w wentylowanym pomieszczeniu oraz może powodować wiele niepożądanych efektów. Jak poznać, że nasza instalacja nadaje się do czyszczenia?

Jakie parametry charakteryzują instalację wentylacyjną?


Przeglądając rozwiązania projektowe instalacji wentylacyjnych, spotkamy się z opisem instalacji. Przedstawia on najważniejsze parametry zastosowanego systemu wentylacyjnego. Daje nam ogromną ilość informacji, które można w przyszłości wykorzystać. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi parametrami instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Jak połączyć domową pompę ciepła z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej?


Coraz tańsze systemy pomp ciepła pozwalają szerszemu gronu odbiorców na inwestycję w ekologiczne rozwiązania. Pompy ciepła zasilające urządzenia grzewcze najczęściej spotykamy w instalacjach domowych. Są to instalacje grzejnikowe, ogrzewania podłogowego oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Czy warto zainwestować w rekuperację?

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to doskonałe rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na innowacyjności, energooszczędności, a przede wszystkim na ekologii. Rekuperacja pozwala zaoszczędzić energię, odzyskuje już zużyte ciepło oraz gwarantuje stały przepływ świeżego powietrza w budynku.

Jak odnowić okna drewniane?


Aby długo cieszyć się sprawnymi i zadbanymi oknami, powinniśmy regularnie sprawdzać ich stan techniczny. Odpowiednia konserwacja i pielęgnacja okien drewnianych, a także ram okiennych sprawi, że okna będą stale zdobić nasz dom.

Budowa domu: samodzielnie czy z inwestorem zastępczym?

Czy warto budować dom samodzielnie? Czy lepiej zatrudnić inwestora zastępczego? Zlecić wykonywanie robót jednej firmie tzw. generalnemu wykonawcy czy kilku - realizującym poszczególne etapy?

Jak wykończyć ściany w kuchni lub łazience?

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia wyjątkowo narażone na zabrudzenia i wilgoć. Wykańczając ściany w kuchni lub łazience, lub przeprowadzając w tych pomieszczeniach remont, najlepiej użyć do tego celu farby lateksowej.

Malowanie ścian i sufitów – krok po kroku

Własnoręczny remont mieszkania nie zawsze musi być trudny. Jeśli zaopatrzymy się we właściwe materiały takie jak wałki, pędzle i farby, zajmie nam to na prawdę nie wiele czasu.

Jak prowadzić i izolować instalację freonową?

Właściwe prowadzenie instalacji oraz jej termiczne zabezpieczenie są podstawowymi wymaganiami dla sprawnego systemu klimatyzacji opartej o freon. Błędy w prowadzeniu instalacji, oraz niewłaściwa izolacja prowadzą do wadliwego działania systemu oraz wykraplania się wilgoci, a nawet szronienia na instalacji.

Drewno elewacyjne jako jeden z nowoczesnych elementów wykończeniowych

Drewno elewacyjne to jeden z najmodniejszych elementów w nowoczesnej architekturze. Ten naturalny surowiec nadaje budynkom niepowtarzalny charakter, ponadto można łączyć go innymi materiałami takimi jak szkło czy metal.

Jakie są bezpieczne farby dla dzieci i alergików?

Urządzając pokój dziecka bądź dla osoby cierpiącej na wszelkiego rodzaju alergie musimy zachować wielką ostrożność. Oprócz doboru ekologicznych i przyjaznych dla dzieci mebli, już na etapie wykończenia wnętrz możemy wykorzystywać produkty, które przyszłym użytkownikom pozwolą cieszyć się czystym powietrzem bez pyłków, brudu czy toksycznych substancji.

Czym jest tynk japoński?

Tynk japoński to specyficzny rodzaj tapety określany inaczej tapetą płynną lub natryskową. To produkt całkowicie naturalny i ekologiczny. Wykończenie ścian tego typu metodą nada im efektownego wyglądu.

Ekoenergia, czyli jak pozyskać energię słoneczną?

Kolektory słoneczne to obecnie jedne z najczęstszych inwestycji w domach, w których liczy się oszczędzanie i ekologia. Dzięki solarom pozyskujemy energię słoneczną, którą możemy wykorzystać do ogrzania domu, czy wody. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie wykorzystuje się dużo energii przez cały rok.

Jak w prosty sposób zmienić wygląd okien?


Okna jeden z nieodłącznych elementów w każdym domu. Ich najważniejszą funkcją jest dostarczenie światła i powietrza do wnętrza. Jednak czy tylko? Czy okna mogą również stanowić jeden z elementów wystroju? Oczywiście, że tak. Szprosy to najłatwiejszy sposób, by odświeżyć wygląd naszych okien i nadać im nowy, estetyczny wygląd.

Jakie są warunki gwarancji na dach?


Zanim zdecydujemy się na budowę nowego dachu lub wymianę starego pokrycia, warto zapoznać się z warunkami gwarancji, którą zapewnia nam producent dachu. Zakup pokrycia dachowego to duży wydatek, dlatego poza sprawdzeniem stanu technicznego dachu sprawdźmy również, co zapewnia nam taka gwarancja.

Kalkulatory pomocne podczas remontu


Patrzysz na swoje ściany i wiesz, że już czas, żeby je pomalować lub wytapetować. A przed Twoim domem warto by wykonać ogrodzenie. Jednak remonty to nie jest Twoja specjalność. Wiesz, że musisz się tym zająć, ale do końca nie wiesz jak? Malowanie ścian lub ich tapetowanie, a także wykonanie murowanego ogrodzenia nie należą do skomplikowanych czynności, możesz spróbować wykonać je samodzielnie bądź skorzystać z pomocy fachowca. Niezależnie od tego, którą z opcji wybierzesz warto wcześniej sprawdzić, jaki będzie koszt takiego remontu i jakiej ilości materiałów będzie potrzebna.

Jaki rodzaj ścian jest w Twoim domu: działowe czy nośne?


W czasie remontu często zastanawiamy się nad powiększeniem niektórych pomieszczeń. Warto jednak pamiętać, że odbywa się to kosztem ścian, które te pomieszczenia oddzielają. Aby nie dopuścić do późniejszych problemów, powinniśmy najpierw sprawdzić rodzaj ścian znajdujących się w budynku.

Jak dobrze ułożyć blachę na rąbek stojący?


Popularnym pokryciem dachowym jest blacha na rąbek stojący. Montaż tego typu pokrycia składa się z kilku etapów. Jednym z nich jest układanie rąbka na połaci. Warto wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo.

Montaż inteligentnych instalacji w domu jednorodzinnym, krok po kroku


Jak zamontować w domu inteligentną instalację? Jak znaleźć firmę, która się tym zajmie? Czy w związku z jej montażem będziemy musieli dopełnić jakiś formalności? Jak zabrać się to montażu inteligentnej instalacji (II) radzi ekspert – Mariusz Jasiński.

Mozaiki – sposób na urozmaicenie wnętrza

Mozaika to nic innego jak drobnowymiarowe elementy ułożone na ścianie lub podłodze. Mogą być wykonane z różnego materiału, łączące kilka kształtów i kolorów. Można nimi wykładać całe powierzchnie ścian lub tylko fragmenty, tworząc przy tym różne wzory i obrazki. Mozaiki mogą być ceramiczne, kamienne, szklane, drewniane, a nawet metalowe.

Miejsca szczególnej uwagi podczas tapetowania

Choć tapetowanie wydaje się na pozór łatwą do przeprowadzenia pracą wykończeniową to nawet przyklejenie pasów na prostej powierzchni może często sprawiać problem. Przystępując do tapetowania pomieszczenia, należy odpowiednio przygotować powierzchnie i wymierzyć pasy tapet tak, by były dopasowane do wszelkich załamań i wycięć. To jak tapetować ściany raczej jest oczywiste dla wszystkich, ale sufity, narożniki czy różnego rodzaju wnęki mogą sprawić już problemy.

Jaką wentylację zastosować w kuchni?

Właściwa wentylacja pomieszczenia kuchni zapobiegnie przedostawaniu się zapachów do pozostałych pomieszczeń, zapewni właściwe spalanie gazu, usunie produkty spalania i nadmiar wilgoci z pomieszczenia. Jak widać właściwa wentylacja kuchni jest bardzo ważnym elementem instalacji wentylacyjnej w całym domu, a źle zaprojektowana lub wykonana, potrafi przysporzyć wiele kłopotów. Poznajmy specyfikę takich instalacji i jak sobie z nimi poradzić.

Jak i kiedy ocieplić budynek?


Odpowiednie ocieplenie ścian zewnętrznych przy użyciu nowoczesnych materiałów budowlanych to gwarancja oszczędzania energii. Sprawdź stan swojej elewacji, bo wiosna to najlepszy czas na prace ociepleniowe.

REKLAMA