REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym różnią się okna w poszczególnych państwach Europy?

Okna francuskie Fot. MS więcej niż OKNA
Okna francuskie Fot. MS więcej niż OKNA

REKLAMA

REKLAMA

Wybór stolarki okiennej różni się w zależności od państwa. Wpływa na to nie tylko odmienna architektura, ale i klimat oraz kultura danego kraju. Okna powinny być funkcjonalne i powinny pasować do wyglądu całego regionu.

Stolarka w krajach, takich jak Anglia czy Francja jest na tyle specyficzna, że można ją rozpoznać już po pierwszym spojrzeniu. Zarówno forma, jak i konstrukcja od lat utrzymywane są w ściśle określonej konwencji. Okazuje się jednak, że znaczny udział w zagranicznych rynkach mają polscy eksporterzy. Odbiorcy doceniają naszą zdolność do produkcji okien dokładnie spełniających wyznaczone normy. Obecnie największe zapotrzebowanie na polską stolarkę jest w Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji oraz Skandynawii.

REKLAMA

Czym charakteryzują się okna angielskie?

Stolarka angielska wyróżnia się przede wszystkim funkcjonalnością. Okna otwierane są na zewnątrz lub, co jest rzadko spotykane w innych krajach, ruchem przesuwnym w pionie. Z reguły pokrywa się je kolorami kryjącymi – rzadko lazurowymi.

REKLAMA

– W Wielkiej Brytanii listwy przyszybowe ulokowane są od strony zewnętrznej. Jest to rozwiązanie dość nieskuteczne, bowiem sprawia, że materiał, z którego wykonane jest okno jest bardziej narażony na uszkodzenia, jednak jest niezmiennie praktykowane od lat – mówi Bogdan Tysiąc, prezes MS Okna i Drzwi.

Poza tym architektura na wyspach jest dość konserwatywna. Okna zazwyczaj licowane są z fasadą, dlatego wykonuje się je w jednakowej stylistyce. Różnią się więc co najwyżej poszczególnymi parametrami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Podział okien ze względu na sposób otwierania

Co wyróżnia okna francuskie?

Stolarka we Francji różni się w zależności od regionu, ponieważ klimat na południu jest zupełnie inny niż na północy kraju. Za typowe okna francuskie uznaje się te, które dominują np. w Paryżu. Pomieszczenia w budynkach mieszkalnych z reguły są ciasne i głębokie, dlatego stolarka musi zapewniać odpowiednie oświetlenie. Okna są zatem wąskie, a jednocześnie bardzo wysokie – czasem nawet równe kondygnacji. Wyróżnikiem jest też klamka ulokowana dokładnie na środku ramiaka w listwie centralnej. Słupki są ruchome, a całość otwiera się do wewnątrz.

Jakie są okna holenderskie?

REKLAMA

Amsterdam zwany jest potocznie miastem okien. W holenderskiej architekturze przeszklenia mogą zajmować nawet 80% powierzchni całej elewacji. Podobnie jak w przypadku Anglii przeważa tradycyjna estetyka, dlatego nowa stolarka pozostaje wierną kopią tej sprzed lat.

– Nietypowa architektura przyczyniła się do nadania oknom specyficznej funkcji. Budynki są wąskie, przez co brakuje miejsca na ciągi komunikacyjne. W efekcie wszystkie przedmioty o dużych gabarytach muszą być wnoszone przez okna – mówi Bogdan Tysiąc.

Zobacz także: Czy wiesz jakie znaczenie mają okna?

Specyfika okien skandynawskich

Ze względu na dość chłodny klimat, a co za tym idzie – niską średnią temperaturę, okna w Skandynawii muszą być przede wszystkim szczelne. W przeszłości, aby zminimalizować straty cieplne budynku, stosowano jak najmniejszą powierzchnię przeszkleń. Trend ten utrzymuje się do dziś, a okna w tych rejonach charakteryzują się wyjątkowo małymi skrzydłami. Otwiera się je na zewnątrz – w pionie lub w poziomie.

Źródło: materiały prasowe

Okna holenderskie Fot. MS więcej niż OKNA
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA