REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dbać o elewację, aby przetrwała lata?

Subskrybuj nas na Youtube
Na naszych elewacjach często pojawiają się różne zabrudzenia. Jeżeli zamierzamy ponownie malować bądź tynkować nasze ściany, w pierwszej kolejności należy usunąć zanieczyszczenia. fot. materiały prasowe
Na naszych elewacjach często pojawiają się różne zabrudzenia. Jeżeli zamierzamy ponownie malować bądź tynkować nasze ściany, w pierwszej kolejności należy usunąć zanieczyszczenia. fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA


Fasada budynku to jeden z ważnych elementów wykończeniowych budynku. Często zdarza się, że na powierzchni elewacji pojawiają się zacieki, plamy lub ulega ona poważnym uszkodzeniom. Jak należy dbać o elewację, aby tego uniknąć?

Funkcje elewacji

REKLAMA

Każda z elewacji oprócz estetycznego wykończenia budynku posiada wiele innych funkcji. Poza funkcją ozdobną, zadaniem elewacji jest ocieplenie samego budynku. Fasada także zabezpiecza go przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych takich jak słońce, śnieg, deszcz, mróz czy też wdzieraniem się wilgoci. Elewacja stanowi także barierę przeciw uszkodzeniom mechanicznym spowodowanych choćby przez wiatr. 

Aby fasada budynku chroniła nas przed tymi wszystkimi czynnikami i służyła przez długie lata, ważne jest by była starannie wykonana.

REKLAMA

Ważne jest, aby podczas wykonania elewacji nie skupiać się na jak największej oszczędności. Kupno odpowiednich i trwałych materiałów na pewno będzie miało wpływ na poniesione koszty, lecz mimo to, warto zainwestować, aby nie musieć po kilku latach przeprowadzać ponownych remontów.

– Obecnie na rynku dostępne są materiały, które gwarantują już nie tylko bardzo wysokie parametry izolacyjne, ale również zwiększają odporności elewacji na uszkodzenia mechaniczne – mówi Marek Zając z firmy Bolix. – Dzięki najnowszym rozwiązaniom zastosowanym w systemach ociepleń, powierzchnia ściany jest odporna nawet na najbardziej wyszukane akty wandalizmu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Jak wykończyć elewację budynku?

Jak się pozbyć zanieczyszczeń?

Na naszych elewacjach często pojawiają się różne zabrudzenia. Jeżeli zamierzamy ponownie malować bądź tynkować nasze ściany, w pierwszej kolejności należy usunąć zanieczyszczenia. Często, na północnej elewacji budynku znaleźć można różnego rodzaju naloty organiczne w postaci glonów, porostów czy grzybów. Przed rozpoczęciem malowania, je także należy usunąć za pomocą odpowiednich środków chemicznych. Istnieje także sposób aby mechanicznie pozbyć się roślin. Do tego celu można wykorzystać myjkę wysokociśnieniową, bądź metodę piaskowania. Oczyszczone miejsca należy pokryć preparatem, który będzie zapobiegał ponownemu pojawianiu się porostów. Zabrudzenia w postaci kurzu czy innych osadów organicznych, bez problemu można usunąć strumieniem wody z dodatkiem detergentu.

Zobacz także: Czy tynk może chronić ściany zewnętrzne?

Odświeżenie elewacji przy termomodernizacji

REKLAMA

Podczas wykonywania prac dociepleniowych często odświeżamy także wygląd elewacji. Aby w niedługim czasie uniknąć kolejnego remontu, warto wybrać rozwiązanie, które powstrzyma szybką degradację powłoki malarskiej. Niezależnie od barwy czy struktury fasady budynku, z czasem każdy dom traci swój atrakcyjny wygląd. Największy wpływ na wygląd elewacji ma szkodliwe działanie deszczu i promieni UV. Czynniki pogodowe, oraz osady unoszące się w powietrzu osadzają się na budynku niszczą strukturę i wygląd elewacji. Warto więc inwestować w farby z efektem perlenia. Mają one zdolność do samooczyszczenia.

Ważne jest, aby remont elewacji przeprowadzać w odpowiedniej porze roku i przy odpowiedniej pogodzie. Nie wszystkie elewacji można remontować przez cały rok.
Warto też wiedzieć, że elewacje należy wykonywać o właściwej porze roku i przy odpowiedniej pogodzie. Błędnie wykonana elewacja przy nie sprzyjających warunkach atmosferycznych może zacząć odpadać od ściany.

Źródło: materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA