Jak dbać o elewację, aby przetrwała lata?
REKLAMA
REKLAMA
Funkcje elewacji
REKLAMA
Każda z elewacji oprócz estetycznego wykończenia budynku posiada wiele innych funkcji. Poza funkcją ozdobną, zadaniem elewacji jest ocieplenie samego budynku. Fasada także zabezpiecza go przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych takich jak słońce, śnieg, deszcz, mróz czy też wdzieraniem się wilgoci. Elewacja stanowi także barierę przeciw uszkodzeniom mechanicznym spowodowanych choćby przez wiatr.
Aby fasada budynku chroniła nas przed tymi wszystkimi czynnikami i służyła przez długie lata, ważne jest by była starannie wykonana.
REKLAMA
Ważne jest, aby podczas wykonania elewacji nie skupiać się na jak największej oszczędności. Kupno odpowiednich i trwałych materiałów na pewno będzie miało wpływ na poniesione koszty, lecz mimo to, warto zainwestować, aby nie musieć po kilku latach przeprowadzać ponownych remontów.
– Obecnie na rynku dostępne są materiały, które gwarantują już nie tylko bardzo wysokie parametry izolacyjne, ale również zwiększają odporności elewacji na uszkodzenia mechaniczne – mówi Marek Zając z firmy Bolix. – Dzięki najnowszym rozwiązaniom zastosowanym w systemach ociepleń, powierzchnia ściany jest odporna nawet na najbardziej wyszukane akty wandalizmu.
Zobacz także: Jak wykończyć elewację budynku?
Jak się pozbyć zanieczyszczeń?
Na naszych elewacjach często pojawiają się różne zabrudzenia. Jeżeli zamierzamy ponownie malować bądź tynkować nasze ściany, w pierwszej kolejności należy usunąć zanieczyszczenia. Często, na północnej elewacji budynku znaleźć można różnego rodzaju naloty organiczne w postaci glonów, porostów czy grzybów. Przed rozpoczęciem malowania, je także należy usunąć za pomocą odpowiednich środków chemicznych. Istnieje także sposób aby mechanicznie pozbyć się roślin. Do tego celu można wykorzystać myjkę wysokociśnieniową, bądź metodę piaskowania. Oczyszczone miejsca należy pokryć preparatem, który będzie zapobiegał ponownemu pojawianiu się porostów. Zabrudzenia w postaci kurzu czy innych osadów organicznych, bez problemu można usunąć strumieniem wody z dodatkiem detergentu.
Zobacz także: Czy tynk może chronić ściany zewnętrzne?
Odświeżenie elewacji przy termomodernizacji
REKLAMA
Podczas wykonywania prac dociepleniowych często odświeżamy także wygląd elewacji. Aby w niedługim czasie uniknąć kolejnego remontu, warto wybrać rozwiązanie, które powstrzyma szybką degradację powłoki malarskiej. Niezależnie od barwy czy struktury fasady budynku, z czasem każdy dom traci swój atrakcyjny wygląd. Największy wpływ na wygląd elewacji ma szkodliwe działanie deszczu i promieni UV. Czynniki pogodowe, oraz osady unoszące się w powietrzu osadzają się na budynku niszczą strukturę i wygląd elewacji. Warto więc inwestować w farby z efektem perlenia. Mają one zdolność do samooczyszczenia.
Ważne jest, aby remont elewacji przeprowadzać w odpowiedniej porze roku i przy odpowiedniej pogodzie. Nie wszystkie elewacji można remontować przez cały rok.
Warto też wiedzieć, że elewacje należy wykonywać o właściwej porze roku i przy odpowiedniej pogodzie. Błędnie wykonana elewacja przy nie sprzyjających warunkach atmosferycznych może zacząć odpadać od ściany.
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA