REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dbać o elewację, aby przetrwała lata?

Na naszych elewacjach często pojawiają się różne zabrudzenia. Jeżeli zamierzamy ponownie malować bądź tynkować nasze ściany, w pierwszej kolejności należy usunąć zanieczyszczenia. fot. materiały prasowe
Na naszych elewacjach często pojawiają się różne zabrudzenia. Jeżeli zamierzamy ponownie malować bądź tynkować nasze ściany, w pierwszej kolejności należy usunąć zanieczyszczenia. fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Fasada budynku to jeden z ważnych elementów wykończeniowych budynku. Często zdarza się, że na powierzchni elewacji pojawiają się zacieki, plamy lub ulega ona poważnym uszkodzeniom. Jak należy dbać o elewację, aby tego uniknąć?

Funkcje elewacji

REKLAMA

Każda z elewacji oprócz estetycznego wykończenia budynku posiada wiele innych funkcji. Poza funkcją ozdobną, zadaniem elewacji jest ocieplenie samego budynku. Fasada także zabezpiecza go przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych takich jak słońce, śnieg, deszcz, mróz czy też wdzieraniem się wilgoci. Elewacja stanowi także barierę przeciw uszkodzeniom mechanicznym spowodowanych choćby przez wiatr. 

Aby fasada budynku chroniła nas przed tymi wszystkimi czynnikami i służyła przez długie lata, ważne jest by była starannie wykonana.

REKLAMA

Ważne jest, aby podczas wykonania elewacji nie skupiać się na jak największej oszczędności. Kupno odpowiednich i trwałych materiałów na pewno będzie miało wpływ na poniesione koszty, lecz mimo to, warto zainwestować, aby nie musieć po kilku latach przeprowadzać ponownych remontów.

– Obecnie na rynku dostępne są materiały, które gwarantują już nie tylko bardzo wysokie parametry izolacyjne, ale również zwiększają odporności elewacji na uszkodzenia mechaniczne – mówi Marek Zając z firmy Bolix. – Dzięki najnowszym rozwiązaniom zastosowanym w systemach ociepleń, powierzchnia ściany jest odporna nawet na najbardziej wyszukane akty wandalizmu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Jak wykończyć elewację budynku?

Jak się pozbyć zanieczyszczeń?

Na naszych elewacjach często pojawiają się różne zabrudzenia. Jeżeli zamierzamy ponownie malować bądź tynkować nasze ściany, w pierwszej kolejności należy usunąć zanieczyszczenia. Często, na północnej elewacji budynku znaleźć można różnego rodzaju naloty organiczne w postaci glonów, porostów czy grzybów. Przed rozpoczęciem malowania, je także należy usunąć za pomocą odpowiednich środków chemicznych. Istnieje także sposób aby mechanicznie pozbyć się roślin. Do tego celu można wykorzystać myjkę wysokociśnieniową, bądź metodę piaskowania. Oczyszczone miejsca należy pokryć preparatem, który będzie zapobiegał ponownemu pojawianiu się porostów. Zabrudzenia w postaci kurzu czy innych osadów organicznych, bez problemu można usunąć strumieniem wody z dodatkiem detergentu.

Zobacz także: Czy tynk może chronić ściany zewnętrzne?

Odświeżenie elewacji przy termomodernizacji

REKLAMA

Podczas wykonywania prac dociepleniowych często odświeżamy także wygląd elewacji. Aby w niedługim czasie uniknąć kolejnego remontu, warto wybrać rozwiązanie, które powstrzyma szybką degradację powłoki malarskiej. Niezależnie od barwy czy struktury fasady budynku, z czasem każdy dom traci swój atrakcyjny wygląd. Największy wpływ na wygląd elewacji ma szkodliwe działanie deszczu i promieni UV. Czynniki pogodowe, oraz osady unoszące się w powietrzu osadzają się na budynku niszczą strukturę i wygląd elewacji. Warto więc inwestować w farby z efektem perlenia. Mają one zdolność do samooczyszczenia.

Ważne jest, aby remont elewacji przeprowadzać w odpowiedniej porze roku i przy odpowiedniej pogodzie. Nie wszystkie elewacji można remontować przez cały rok.
Warto też wiedzieć, że elewacje należy wykonywać o właściwej porze roku i przy odpowiedniej pogodzie. Błędnie wykonana elewacja przy nie sprzyjających warunkach atmosferycznych może zacząć odpadać od ściany.

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA