Jaką funkcję pełni membrana dachowa?
REKLAMA
REKLAMA
Z roku na rok oszczędzanie staje się coraz bardziej modne. Wszędzie widzimy remontowane i ocieplane budynki. Jak sprawić by i nasz dom był energooszczędny? Ważne jest aby już na etapie budowy pomyśleć o termoizolacji nie tylko ścian i fundamentów, ale i pokrycia dachowego. Najważniejsze, aby zminimalizować straty ciepła – dzięki temu zaoszczędzimy nie tylko na zużyciu energii, a i na rachunkach.
REKLAMA
Jaka izolacja na jaki rodzaj poddasza?
REKLAMA
Termoizolację dachów wybieramy w zależności od rodzaju poddasza. W przypadku, gdy poddasze jest strychem nie ocieplamy połaci dachowej – wystarczy samo ocieplenie stropu. W tym przypadku, warstwę termoizolacyjną układa się na poziomie stropu, pomiędzy belkami stropowymi ostatniej kondygnacji, albo na poziomie jętek (element konstrukcyjny spinający krokwie). Jeżeli poddasze, ma stanowić część przestrzeni użytkowej budynku, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej izolacji cieplnej oraz przeciwwilgociowej warstwy izolacyjnej poddasza.
– Dach postrzegamy jako całość, nie zaś jako skomplikowaną konstrukcję, którą jest w rzeczywistości. Składa się na nią kilka warstw, które razem tworzą system przed utratą ciepła zimą i nadmiernym nagrzaniem latem, a przede wszystkim stanowią ochronę przed opadami – mówi January Nowosiński, Doradca Techniczno-Handlowy, Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.
Zobacz także: Jak uszczelnić dach pokryty panelami na rąbek stojący?
Zatrzymaj ciepło w domu
By zatrzymać jak największą ilość ciepła w domu należy odpowiednio dobrać materiał izolacyjny. Do ocieplania poddasza, najlepszym rozwiązaniem będzie wełna mineralna bądź szklana. Aby materiał poprawnie spełniał swoje funkcje, musimy odpowiednio zabezpieczyć go przed wilgocią–zawilgocenie materiału izolującego, znacznie obniża jego sprawność cieplną.
REKLAMA
Od strony poddasza, wełnę należy okryć folią paroizolacyjną, natomiast od strony zewnętrznej paroprzepuszczalną membraną dachową. Będzie ona bardzo istotną warstwą pokrycia, chroniącą wełnę przed wilgocią. Uniemożliwi przedostanie się wody opadowej do ocieplenia, jednocześnie umożliwi wyprowadzenie pary wodnej z izolacji na zewnątrz.
Membrany cechuje wysoka paroprzepuszczalność – nie tworzą oporu dla pary wodnej, dlatego nie wymagają tworzenia szczeliny wentylacyjnej. Jedynie zastosowanie membrany niskoparoprzepuszczalenej wymaga 2 cm szczeliny (między wełną, a membraną).
Ważna jest także wentylacja połaci dachowej, czyli przestrzeni pomiędzy membraną, a dachówką. Dzięki poprawnej wentylacji, kontrłaty, łaty i membrana dachowa będą nam służyły przez lata, a ponadto unikniemy rozwoju grzybów i mchu.
Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać dach?
– Na rynku dostępna jest szeroka gama tych produktów, są one zróżnicowane pod rozmaitymi względami, np. jeśli chodzi o technologię produkcji, dodatki uszlachetniające (np. stabilizacja na UV), wodoszczelność - hyrofobizacja powłok (impregnacja), wytrzymałość mechaniczna - odporność na rozerwania. Wszystkie te parametry mają wpływ zarówno na cenę, jak i na funkcjonalność oraz trwałość produktu. Aby dobrać odpowiedni rodzaj membrany do dachu, najlepiej zdać się na fachowca, który precyzyjnie doradzi, jaki materiał wybrać – radzi January Nowosiński.
Parametry membrany
- I tutaj na pierwszy plan wysuwa się wodoszczelność. Aby dach spełniał swoje funkcje przez długie lata, a poddasze było komfortowe dla mieszkańców, konieczne jest zapewnienie skutecznej hydroizolacji. Wodoszczelność membrany to inaczej jej wytrzymałość na działanie słupa wody (takie pojęcie stosowane jest w praktyce), która warunkowana jest specjalną powłoką zabezpieczającą. Membrany jak każdy inny materiał ulegają starzeniu, a tym samym także ich parametry wytrzymałościowe maleją. Z tego względu tak istotne jest, by fabryczne właściwości materiału były na tyle wysokie i w ten sposób minimalizowały negatywny wpływ czasu. Dlatego im wyższa wodoszczelność materiału, przekraczająca kilka metrów słupa wody, tym większa pewność, że przez długie lata zachowa on swoje właściwości. Jeśli materiał nie jest odporny na działanie wody, wówczas może dojść do procesu niszczenia dachu. A konsekwencją jest zwykle kosztowny remont. Dlatego lepiej dobrać produkt o optymalnych właściwościach i zapewnić fachowy montaż – doradza January Nowosiński.
Bardzo ważny jest także współczynnik paroprzepusczalnośći membrany. I tu wyróżniamy dwa typy membran: wysoko- i niskoparoprzepuszczalne. Dzięki niskiemu oporowi dyfuzyjnemu, membrana przeciwdziała gromadzeniu się zbyt dużych ilości wilgoci w ociepleniu poddasza w przestrzeni międzykrokwiowej. Przed zakupem membrany dachowej, warto dowiedzieć się także, czy jest to produkt odporny na działanie promieni UV.
Jak zamontować membranę dachową?
Chcąc poprawnie zamontować membranę, musimy zaopatrzyć ekipę dekarską w materiał wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne.
Zobacz także: Jak zbudować trwały i estetyczny dach?
- Jest to ważne chociażby ze względu na specyfikę pracy podczas budowy dachu. Otóż często dochodzi do różnego typu zniszczeń na materiale, przez ostre krawędzie dachówek, gwoździe, młotki lub inne narzędzia. Jednak im mocniejszy i bardziej wytrzymały produkt, tym mniejsze ryzyko rozerwania. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń, konieczna jest natychmiastowa reperacja. Do tego celu najlepiej użyć specjalistycznych taśm naprawczych do klejenia foli, zapewniających trwałe połączenia – dodaje January Nowosiński.
Należy pamiętać, że pokrycie dachu będzie nam służyć przez lata. Dlatego też pamiętajmy, aby folia wstępnego krycia nie została uszkodzona, bo może to obniżyć poziom bezpieczeństwa dachu oraz samego poddasza i oraz spowodować jego zawilgocenie.
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA