Po co rzeczoznawcy Sanepid, BHP i P.POŻ?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Ilość praw szczegółowych, które dotyczą projektowania budynków i obiektów budowlanych, jest tak wielka, że trudno jednej osobie projektującej – architektowi, opanować ją w stopniu najwyższym, pozwalającym na projektowanie bez konsultacji osób trzecich. Nie oznacza to, że architekt pozbawiony jest koniecznej wiedzy. Istnieją rozporządzenia prawa budowlanego, które określają ogólne zasady projektowania. Architekt zobowiązany jest je znać. Rzeczoznawcy wraz z architektem rozpatrują całość projektu pod względem praw szczegółowych i pokazują miejsca, w których zmiany są niezbędne lub konieczne są dodatkowe czynności takie jak uzyskanie odstępstwa od danego przepisu w organach decyzyjnych (Ministerstwa lub Komendantura Straży Pożarnej).
REKLAMA
Podpis rzeczoznawcy na projekcie budowlanym jest potwierdzeniem zgodności projektu z prawami szczegółowymi w jego dziedzinie, i zatwierdzeniem przyjętych rozwiązań projektowych. Daje to pewność, że budynek zostanie odebrany bezproblemowo.
Zobacz także: Czym są organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego?
Rzeczoznawca Sanepidu
W dużym uogólnieniu, zadaniem rzeczoznawcy Sanepidu jest sprawdzenie, czy „czyste” i „brudne” funkcje sanitarne budynku, związane z wodą, wentylacją, kanalizacją i odpadami, są rozmieszczone zgodnie z przepisami, np. odległość śmietnika od budynku mieszkalnego lub odległość poboru wody do picia od oczyszczalni ścieków.
Rzeczoznawca BHP
Sprawdza, czy pomieszczenia zaprojektowane dla pracowników są zgodne z przepisami, np. czy pokój socjalny ma dostęp do światła dziennego.
Rzeczoznawca P.POŻ
REKLAMA
Ustala zgodność rozwiązań przestrzennych i materiałowych projektowanego budynku pod względem zabezpieczeń pożarowych. U rzeczoznawcy P.POŻ można zamówić operat pożarowy, tzn. opracowanie z wytycznymi dla projektanta, które dotyczą zabezpieczeń pożarowych w oparciu o klasyfikację pożarową projektowanego budynku. Robi się to przy większych zamierzeniach budowlanych lub w skomplikowanym układzie przestrzennym odległości od innych obiektów budowlanych.
Przy projektowaniu domów jednorodzinnych rola rzeczoznawców jest niewielka. W przypadku gdy w domu, poza funkcją mieszkalną, ma znajdować się także zakład usługowy lub gabinet dentystyczny rzeczoznawca jest niezbędny.
Zobacz także: Jakie są prawa i obowiązki projektanta w procesie budowlanym?
REKLAMA
REKLAMA